Tänapäeva maailmas on keskkonna kaitsmine ja selle eest seismine muutunud väga tähtsaks teemaks: oleme ühiskonnana mõistnud, et jätkates nii nagu praegu oma planeeti kohtleme, ei ole meile seda kauaks jäänud. Kui tavaliselt mõtlevad inimesed keskkonnakaitse all looduse või loomade hoidmist, siis tegelikult saab keskkonna heaks palju ära teha ka mitmetes teistes valdkondades, nagu näiteks mood.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- Lotta Mägi, Bioneer.ee vabatahtlik kaasautor
- 30. november 2019
- Fotod: Pixabay, CC Public Domain
Mis on säästev mood?
Säästva moe all mõeldakse moeloojate ja kaubanduskettide püüdlust riiete tootmisel võimalikult väikest jälge keskkonnale jätta. Näiteks üritatakse kasutada vähem vett, paremaid ja säästlikumaid materjale, taaskasutatud materjale ning tehastes töötingimusi paremaks muuta. Mood ei saa olla üdini säästev, sest me oleme juba sisenenud kiirmoe nõiaringi, aga eespool mainitud taktikatega on võimalik muuta moetööstust säästlikumaks.
Säästva moe põhimõte on tihedalt seotud tarbimisühiskonna mõju vähendamise ja minimalismiga. Viimaste eesmärk on vähem tarbida ja selle läbi avaldada keskkonnale väiksemat mõju, sest just ületarbimine on osaliselt viinud meie keskkonna sellesse kurba seisu, milles ta praegu kipub olema.
Säästva moe 7 põhiliiki
Nõutud ja kohandatud
Selle all on mõeldud, et valmistatakse ainult neid riideesemeid, mis on a) nõutud ehk siis neile on olemas ostjad ja kasutajad ning b) need on spetsiifiliselt tehtud (kohandatud) kellegi jaoks. Nii saab kindel olla, et toodetud esemed lähevad kindlasti kasutusse või neid kasutatakse pikka aega, sest need on kohandatud spetsiifiliselt kellegi vajaduste järgi.
Roheline ja puhas
Roheline ja puhas tähendab, et riideese on valmistatud roheliste põhimõtete järgi ning puhtaid/taaskasutatud materjale kasutades. Reeglina peaks “roheline ja puhas” aspekt olema märgatav eseme elutsükli igas osas.
Kõrge kvaliteediga ja ajatu
Siinkohal on tähtis, et toodetud riideese oleks kvaliteetne ning et sellel ei oleks ajapiirangut ehk seda sobiks kasutada nii praegu kui ka kahekümne aasta pärast. Kvaliteet on oluline, sest kui ese on hea kvaliteediga ei pea seda paari kuu või aasta pärast välja viskama.
Aus ja eetiline
Moetööstuses on tihti lausa skandaali mõõtmed võtnud lood sellest, millistes töötingimustes peavad riidetehaste töötajad toodangut valmistama. Ka loomade õigusi tõstetakse tänapäeval sageli üles: miks peaksid loomad kannatama selle nimel, et inimesed saaksid selga panna selle aja kohta trendikaid riideid? Aus ja eetiline tähendabki seda, et töölisi koheldakse paremini ning loomi ei kasutata riiete tootmise protsessis ära.
Väike nipp: kui näete, et riideeseme infosildikesel on tootjariigiks kirja pandud Hiina, Bangladesh, Vietnam, Laos jms, siis on üsna kindel, et selle eseme tootmisel on kasutatud ebaausat tööjõudu.
Paranda, disaini ümber ja loo midagi uut
Kui sinu lemmiksärk on mõnest kohast katki läinud, ei tähenda, et selle peaks kohe prügikasti lennutama. Otsi üles niit, nõel, õmblusmasin (või mine vanaema juurde) ning paranda särk ära! Nii ei pea sa ära viskama midagi, mis tegelikult on täiesti kasutuskõlblik. Disaini ümber ja loo midagi uut käivad enam-vähem käsikäes: riideesemed, mis oma esmaseks kasutusviisiks enam ei kõlba, sobivad millegi muu meisterdamiseks, olgu selleks siis uus riideese, lapitekk või täiesti uus materjal.
Riiete vahetus
Kirbuturgude külastamine ning oma kasutatud asjade müümine on väga hea viis saada lahti riietest, mida sa ei kasuta. Ilma neid ära viskamata võib leida endale uusi ning lahedaid rõivaid. Uuri enda läheduses toimuvate kirbuturgude kohta informatsiooni Facebook’i gruppide või Interneti kaudu.
Kaltsukad ja vintage
Kaltsukates käimine on alati lõbus kogemus: vahel leiad sa midagi nii koomilist, et sa pead selle lihtsalt ära ostma, kuid sageli leiab sealt ka palju ilusaid ning praktilisi rõivaid, mille peale ei pea kahe kuu palka kulutama. Tallinnas on näiteks hästi palju Humana kauplusi, nii tavalisi kui ka vintage-tüüpi poode, Kopli poole minnes leiab sama tänava pealt kolm erinevat Paavli kaltsukat ning ka Uuskasutuskeskusi võib leida üle terve linna. Võta sõbrad kaasa ja lõbutse!
Säästlikud moebrändid
Lõpetuseks sooviksin esile tuua mõned ettevõtted, mis on üsnagi pühendunud säästlikule moele:
Everlane
Eileen Fisher
Reformation
Kotn
Alternative Apparel
People Tree
Patagonia
Organic Basics
Kindlasti võite neid brände vaadata oma järgmiste riideostude tarbeks!
Kasutatud allikad
www.greenstrategy.se/sustainable-fashion/seven-forms-of-sustainable-fashion/
www.sustainablefashionmatterz.com/what-is-sustainable-fashion
www.thegoodtrade.com/features/fair-trade-clothing
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta