Täna, 23. septembril kell 16.00 avatakse Viimsis Rannarahva Muuseumis aastanäitus „Võrgu ilu“. Ekspositsioonis on mitukümmend kalavõrku – lestavõrgud, kiluvõrgud, räimevõrgud, lõhevõrgud – lisaks poisid, ujukeid jmt. Näitus jääb avatuks jaanuari keskpaigani. Kõigil avamisele tulnuil avaneb võimalus saada Rannarahva Muuseumi uue museaali vadereiks.
- Keskkonnaharidus
- 23. september 2009
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
„Näituse „Võrgu ilu“ eesmärk on näidata ühe ajalooliselt hädavajaliku töövahendi hoopis teist külge – võrgu ilu,“ lausus SA Rannarahva Muuseum arendusjuht, näituse koostaja Alar Mik. „Ma loodan, et võrgu ilu võrgutab kõiki külastajaid samamoodi jäägitult nagu see on teinud minu ja teiste Rannarahva Muuseumi töötajatega. Näituse eksponaadid on näiteks võrgulina kui äärmiselt peen kudum, klaaspoi kui valguse käes särav kristallkuul, laest alla rippuvad eri värvi võrgud, majesteetlikult langev graatsiline võrgulina.“
„Näitusel „Võrgu ilu“ eksponeeritakse mitukümmend kalavõrku: lestavõrgud, kiluvõrgud, räimevõrgud, lõhevõrgud ning mõned vähemtuntumad võrgud – abar, mutt jne. Eksponeeritavad võrgud on mitmesuguse suurusega ja väga erinevat värvi – helesinised, lillad, pruunid, hallid, rohelised, valged. Eksponeerimisel on võrgud 145aastasest perioodist – vanemad neist näevad välja ikka üsna vanad ja on väga haruldased,“ sõnas Alar Mik. „Iga sellise võrgu tegemisel ja värvi saamisel on oma tehnoloogia ning eesmärk. Näitus püüab välja tuua võimalikult palju erinevaid võrke nii püügieesmärgi, ujuki tüübi, värvi kui ka võrgutüübi poolest.“
Võrkude kõrval eksponeeritakse ligi 80 aastat tagasi ostetud võrgulinade kimpe, erinevaid käsitööna valminud klaasujukeid ja klaaspoisid. Stendidel tuuakse välja, millist tohutut käsitöövaeva võrgu tegemine ja hooldamine nõudis, räägitakse võrkude olulisusest ja randlaste raskest igapäevatööst.
Täna õnnistatakse sisse Rannarahva Muuseumi uus museaal – endine kalalaev Püüton-1: 1997. aastal valmistatud vanal TRP traalpaadi mudelil põhinev kalalaev. Laev, mille Rannarahva Muuseum saab omale uue museaaliks Prangli Kalandusühistult, pandi äsja Rannarahva Muuseumi hoovis maasse kaevatud süvisesse. Vana kalalaev jääb väljateenitud vanaduspõlve veetma Rannarahva Muuseumisse.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta