18. juunil esitasid 23 Riigikogu saadikut looma- ja looduskaitseseaduste muutmise eelnõu eesmärgiga keelustada Eestis loomade pidamine, nende aretamine ja paljundamine karusnaha tootmise eesmärgil. Kuus aastat aktiivselt karusloomafarmide keelustamise nimel tööd teinud ja parlamendile vastavat eelnõu konsulteerinud MTÜ Loomus tervitab uut algatust ning kutsub inimesi oma Facebooki lehel eelnõu algatajaid tänama.

  • Bioneeri uudised
  • 15. oktoober 2020
  • Foto: Riigikogu täiskogu istung/Erik Peinar

Riigikogus tuleb täna arutlusele eelnõu Loomakaitse- ja looduskaitseseaduse muutmiseks, mille eesmärgiks on keelata loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil, samuti nende aretamine ja paljundamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil alates 2023. aasta 1. juulist.

Eelnõu andsid sisse Riigikogu liikmed Jevgeni Ossinovski, Raimond Kaljulaid, Indrek Saar, Heljo Pikhof, Helmen Kütt, Riina Sikkut, Jaak Juske, Katri Raik, Kalvi Kõva, Lauri Läänemets, Keit Pentus-Rosimannus, Yoko Alender, Jürgen Ligi, Signe Riisalo, Jüri Jaanson, Toomas Kivimägi, Liina Kersna, Johannes Kert, Madis Milling, Mart Võrklaev, Siret Kotka, Andrei Korobeinik ja Oudekki Loone.

“Karusloomafarmide keelustamine on erakondade-ülene teema,“ kinnitab Loomuse juhatuse liige ja loomade heaolu töögrupi juht Martin Garbuz. “Olles järjepidevalt suhelnud saadikutega kõikidest fraktsioonidest, on hea meel tõdeda, et igas Riigikogu erakonnas, nii opositsioonis kui ka koalitsioonis on mitmeid poliitikuid, kes seisavad kindlameelselt loomade heaolu eest.” Seetõttu kutsubki Loomus kõiki inimesi tänama uue algatuse sisseandjaid.

Karusloomakasvandused on keelustatud Hollandis, Suurbritannias, Austrias, Norras, Belgias, Luksemburgis, Serbias, Slovakkias, Tšehhis, Makedoonias, Horvaatias, Sloveenias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Taanis ja Rootsis on keelustatud rebasefarmid. Saksamaal ja Šveitsis on karusloomakasvandustes loomade heaolu nõuded nii rangelt sätestatud, et karusloomakasvandusi seal enam ei eksisteeri.

Eestis ei ole enam mitte ühtegi mingifarmi, järel on vaid kaks rebasefarmi kokku ligi 3000 loomaga ja 15 tšintšljafarmi, kus on kokku umbes 2000 looma.