Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto korraldamisel leiab pühapäeval, 1. oktoobril 2023 Harjumaal Tagadi külas aset traditsiooniline vanatehnikalaat, kuhu on registreerunud enam kui 400 kauplejat Eestist, Lätist, Leedust ning ka kaugemalt riikidest. Tagadi Restauraatorite päeva all tuntud sündmus tähistab eriväljapanekuga Ameerika legendaarse mootorrattamargi Harley-Davidsoni 120. aastapäeva ning soetada saab Mati Laose eksklusiivse raamatusarja „Eesti vanatehnika lugu“ esimese raamatu.
 

  • Ehitus ja renoveerimine
  • 29. september 2023
  • Foto: Tagadi Restauraatorite päeval leiavad uue omaniku vanad väärtused / Pressifoto

1995. aastast mai ja oktoobri esimesel pühapäeval toimuv laat algas motoentusiastide mõttest teha üritus, kus saaks omavahel vahetada, osta ja müüa vanamootorrataste ehk enam kui 35-aastaste tsiklite varuosasid. Ajaga huviliste arv kasvas, lisandusid muud sõidukid ja vanatehnika ning pisikesest klubilisest kokkusaamisest kasvas välja Baltimaade suurim vanatehnikalaat. Lisaks auto-motojuppidele on ajapikku laadale jõudnud ka muu seonduv vanavara – fotoaparaadid, õmblusmasinad, ajaloolised klaas- ja keraamikaesemed, mündid, margid jne.

Tagadi Restauraatorite päev on aga enamat kui lihtsalt laadamelu – seal on avatud Unic-Moto infotelk, kust saab infot Eesti ja välismaiste vanatehnikaürituste ja klubi tegevuse kohta. Müügil on Eesti Vanatehnika Klubide Liidu iga-aastane väljaanne „Vanad Veljed” ning Mati Laose raamatute sarja „Eesti vanatehnika lugu“ esimene raamat. Raamat hõlmab perioodi 1918-1975, andes ülevaate autondusest Eesti Wabariigi ajal ning okupatsiooniperioodidel. Raamatu koostamisel on Mati Laos teinud intervjuusid paljude endiste ja praeguste aktiivsete vanatehnikaharrastajatega, püüdes anda läbi isiklike mälestuste ja isiklikesse arhiividesse kogunenud materjalide võimalikult tervikliku pildi sellest, kuidas on vanatehnikaharrastus Eesti tekkinud ja arenenud.

Infopunkti ees välja pandud vanade Harley Davidsonide (aastatest 1932-1943) väljapanek, avatud on mootorrattaparkla tsikliga tulijatele ning eraldi parkla vanadele autodele. Väravad avatakse ametlikult pühapäeval kell 8 ja sündmus lõppeb kell 15. Külastaja pilet maksab 5 eurot, mis tuleb tasuda sisenedes sularahas. Kuni 16-aastastele on sissepääs tasuta ning samuti on tasuta parkimine.

Tagadile on oodatud kõik inimesed, keda huvitab Eesti ajalugu, kes tegelevad vanatehnika restaureerimisega või soovivad restauraatoreid nende hobis aidata. Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto eesmärk on ühendada vanatsikliomanikke ja -huvilisi ning vanatehnika säilitamine.

Harley-Davidson 1934. aastast / Pressifoto
Harley-Davidson 1934. aastast / Pressifoto