2.-6. juunini toimub Tallinna vanalinnas viiendat korda Tantsuveski festival. Bioneer küsis Sõltumatu Tantsu Ühenduse juhatajalt Triinu Aronilt festivali kohta mõned küsimused.
- Bioneeri uudised
- Katrin Jõgisaar
- 18. mai 2009
Tulemas on Tallinna Tantsuveski festival. Mida see endast kujutab?
Tantsuveski on kogunemispaik kõigile neile, kes soovivad isikliku kogemuse kaudu saada loojaks kunstiprotsessis. Tantsuveski on festival inimesele tänavalt, amatöörile, harrastajale, linnakodanikule ja Tallinna külalisele.
Käesoleva aasta kava on tihedam kui kunagi varem ja keskendub meie meelelise kogemuse ergutamisele, mille kulminatsiooniks on õhtused Hollandi koreograafi Ina Stockemi etendused BodyLounge. BodyLounge on interaktiivne lavastus, kus külastajad viiakse retkele tantsuteatrisse. Etendust juhivad 15 Eesti näitlejat, tantsijat ja muusikut. BodyLounge loob võimaluse kohtumiseks professionaalile ja inimesele tänavalt, kelle vahel tekib sünergia. Külastaja saab võimaluse luua koos professionaaliga ja vastupidi. Esmakordselt toimub laupäeva lõuna ajal BodyLounge perede versioon, kuhu on oodatud ka lapsed (alates 5) eluaastast koos vanematega.
Jätkuvalt on programmis igal aastal populaarsust kogunud afrotantsu töötoad Hobuveskis, mida juhendab Jattamaria Rauhaluotto Soomest. Menukad on ka noorte tantsustuudiote esinemised Hobuveskis.
Uudsena oleme lisanud programmi käesoleval aastal hommikused joogaklassid, mis ühendavad endas hingamise, liikumise, venitamise ja meditatsiooni. Värskes õhus ja turvaliste ning iidsete vanalinna müüride vahel toimuvad joogatunnid annavad päikese ja energia kogu päevale.
Esmakordselt on programmis ka improvisatsioonilised lühilavastused linnaruumis ja avatud liikumise töötoad Tammsaare pargis.
Kõik festivali üritused (v.a. BodyLounge etendused) on tasuta.
Kes festivalile oodatud on?
Festival loob nädala jooksul keskkonna, kus kohtuvad nii tantsuga alustajad, huvilised tänavalt, rahvusvahelise taustaga õpetajad, tantsupublik, professionaalsed koreograafid, tantsijad, muusikud jt huvilised. Festival ühendab inimesi, kes otsivad võimalusi loovaks kehaliseks väljenduseks. Meie eesmärgiks on luua keskkond, kus tunnevad end hästi nii professionaalid kui ka huvilised tänavalt ning koos leitakse võimalused mõlemaid osapooli rikastavate kogemuste vahetamiseks.
Teie festival ühendab inimesi, kes otsivad võimalusi loovaks kehaliseks väljenduseks. Miks on oluline ennast kehaliselt väljendada?
Meie keha on võimas ja rikkalik väljendusvahend, mis on meiega koguaeg kaasas ja reageerib alati meie vaimsele pingele. Kuid keha on võimeline enamaks kui vaid soorituse teostamiseks, tal on väga suur loovpotentsiaal. Kaasaegne tantsukunst pakub võimalust keha loovaks kasutamiseks, mis on kooskõlas inimese vaimse tasandiga ehk keha mõtestatud tegevuseks.
Inimestel kannavad endas energiat, mida nad väljendavad eri vahendite kaudu. Kunstnikud kasutavad selleks peamiselt käelisi vahendeid, heliloojad muusikainstrumente, näitleja häält, jne. Tants on samuti inimese vaba loovuse väljendus, mille korral keha on vaid mõtete ja ideede väljendajaks. Enda väljendamine tantsus saab toimuda vaid keha valdamise oskusega. Meie festivali üks eesmärke ongi jagada keha kasutamise oskuseid ja seeläbi üht võimalust enda väljendamiseks.
Tahame avardada inimeste tajusid läbi loova liikumise ning pakkuda neile seeläbi uusi impulsse ja kogemusi.
Tantsuveski festivali raames korraldate te ka avatud liikumise töötubasid parkides. Mida need töötoad endast kujutavad?
Avatud liikumiskunstide töötoad toimuvad reede ja laupäeva hommikul Tammsaare pargis. Need on värskes õhus toimuvad treeningud, kus juhendaja kaasabil parandatakse oma liikumisharjumusi. Juhendavad ja suunavad Fine5 Tantsuteatri vabakutselised tantsijad. Ootame kõiki möödujaid ja huvilisi ühinema!
Kas piirideta üritus tähendab seda, et ka publik võib tantsimisega ühineda?
Festivalil osalemine ei eelda eelnevat ettevalmistust. Kõigi tegevustega on võimalik iga hetk liituda või olla pealtvaatajaks.
Kõik festivali tegevused toimuvad kas avatud ustega ruumides või piiritlemata avalikus linnaruumis, kus pealtvaataja ja esineja vaheline piir on väga hägune või puudub täiesti. Lava kui esinemispaik on kadunud. Kõigile huvilistele on piirideta ligipääs.
Sellised avatud tingimused ja keskkonna oleme loonud just seepärast, et publikul oleks võimalikult mugav festivali tegevustega ühineda. Festivali tingimused on loodud selliselt, et kui keegi tunneb end väsinuna, on võimalik kohe kõrvale astuda, et veidi puhata ja siis taas ühineda!
Lugege festivali kohta lisa: http://www.stu.ee
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta