Hõimupäevad 2020 lähevad ajalukku, sest piiritaguste sugulasrahvastega kohtume esmakordselt digisillal. Aeg on selline, et me kõik oleme rohkem või vähem sunnitud veebis laulma, jutustama ja arutlema. Kuid me saame siiski kokku ja suhelda. Nii on käesolevate hõimupäevade juhtmõte lihtne ja selge: Tee akkuna avõõ!*

  • Bioneeri uudised
  • 15. oktoober 2020
  • Foto: Hõimupäevad/Janek jõgisaar, Bioneer.ee

Hõimupäevade tähtsündmustest teeme sel aastal otseülekanded ERRi kultuuriportaalis. Neist esimene, konverents ”Hõimurahvaste emakeeled ja küberruum” toimub reedel 16. oktoobril kell 14 Tallinnas Rahvusraamatukogu kuppelsaalis.

Hõimupäeval, 17. oktoobril kell 16 kõlab Tartus Eesti Rahva Muuseumis meie pärimusmuusikakontsert ”Tee akkuna avõõ”, kus esinevad Eestis tegutsevad soome-ugri folklooriansamblid ja ka seekordne ainus väliskülaline – ansambel Pásztorhóra Ungarist. Tasuta kontserdi lavastab Kadi Haamer.

Piletid on müügil juba ka meie kolmandale tippsündmusele: kontsertlavastuse ”Soome-ugri maastikud” eriettekanne toimub pühapäeval, 18. oktoobril kell 17 Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses. Üles astuvad segakoor Vox Populi ning soome-ugri rahvaste lauljad ja erinevad muusikalised kooslused. Publiku hajutamise eesmärgil on müügil vaid piiratud hulk pääsmeid. Kontsertidel soovitame kanda kaitsemaski.

Tavapäraste filmiseansside asemel soovitab Fenno-Ugria digikultuurile pühendatud aastal külastada aga hoopis Hõimupäevade lehekülge Jupiteri keskkonnas, kus avaneb rikkalik valik tele- ja raadiosaateid ning dokumentaalfilme. Neist vanimad on pärit aastast 1936. Soovitusnimekirja luues oli meil endilgi põnev jälgida, kuidas soome-ugri rahvaste eluolu käsitlemine on ajas muutunud ja millise sõnastuses on seda eri aegadel tehtud. Kirsina tordil saab Vikerraadiost 19.- 25. oktoobril kuulata ka hõimurahvaste muinasjutte.

Kavas on ka väiksemaid kontserte. 15. oktoobril selgub Aida Kultuurikohvikus, kuidas leiavad ühise kõlaruumi mari, udmurdi ja jaapani pärimusmuusika, jätkub ka „Hõimurahvaste klassika“ sari. Hõimupäevadele on pühendatud sel nädalal ka kirjanduslik kolmapäev.

Soome-ugri rahvaid tutvustavaid kontserte, näitusi, konverentse, kirjandusõhtuid ja õpitubasid jagub kohalike korraldajate eestvedamisel ka Pärnusse, Põlvasse, Rakveresse, Jõhvi ja muidugi soome-ugri kultuuripealinna 2021 Abja-Paluojasse.

Hõimupäevad 2020 kava leiab Fenno-Ugria kodulehelt.

Visuaalne materjal. 

Avagem siis aknaid ekraanidel ja hoidkem ühendust!