Kevad on algamas ja see imeline looduse ärkamine toob endaga kaasa ka uute looduseasukate sünni.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 6. märts 2021
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Kui tahes abitu või üksik linnulaps maapinnal tundub, palume siiski mitte ennatlikult teda “päästma” hakata, vaid andkem linnuemale võimalus oma poeg suureks kasvatada. Ei saa omastada inimkombeid loomariigile, neil ei ole vanaemasid - vanaisasid, ega lasteaedu, keda toiduotsingute ajal lapsehoidjatena kasutada.
See pisike linnupoeg, keda inimene tihti abistama tõttab, on siiski sinna teadlikult nende emade poolt jäetud. Enamasti tulevad vanemad oma võsukeste juurde tagasi ning loodavad neid leida samast kohast. Linnuema kannab oma poegadele toitu ette. Selleks, et kindel olla, et poja juures käiakse, peab võimalikult kaugelt pojal silma peal hoidma ja seda tegema pidevalt, igal sekundil. Toitmine käib kiirelt ja juba ongi ema uuele ringile läinud.
Erandjuhul on vaja sekkuda, kui linnupoja asukoht on talle ohtlik või ollakse kindel, et linnuema on hukkunud.
Kui inimene on otsustanud linnupoja kaasa viia, siis palume, et võetaks kiiremas korras ühendust Eesti Metsloomaühingu asjatundjatega enne, kui lindu enda arvamuse järgi suureks kasvatama hakatakse.
Varem või hiljem tekib mure, et miks hoole ja armastusega kasvatatud lind jalgu alla ei võta või tal muul moel mõni väärareng esineb - kas siis vale menüü või ebapiisavate ja kitsaste tingimuste tõttu. Sellisel juhul pöördutakse abi otsima, kuid siis on juba hilja ning asjatundjad ei saa siinkohal aidata, “leidlaps” tuleb veterinaari abiga pilvepiirile saata.
Kõige parem kui kaasa viimisega ei kiirustataks ja helistatakse enne sekkumist. Seda on kahjuks tihti liiga palju palutud.
Sama lugu on kitsetallede, põdravasikate ja jänesepoegadega, kelle ema päevaseks ajaks ära peidab (vahel ka meie silma jaoks sobimatusse kohta ja meile näib mõistusevastane, et nii väike ja abitu loomalaps üksinda on) ja alles õhtuhämaruses enda pisikest toitma tuleb ning siis jälle peitu viib.
Laseme lindudel ja loomadel oma järglaste eest hoolt kanda. Kõige parem on neil olla ikka koos oma emmega!
Lugu on pärit Eesti Metsloomaühingu Facebookilehelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta