Vaikses ookeanis, Saalomoni saartest idas asuv Tuvalu saareriik pürgib maailma esimeseks süsiniku nullemissiooni riigiks. Nimelt andis Tuvalu tõotuse keelduda fossiilkütustest ja minna üle taastuvenergiaallikatele 2020. aastaks, kirjutas Bonnie Malkin Suurbritannia ajalehes Telegraph.
- Kliima
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 24. juuli 2009
Madalikul elav rahvus plaanib vahetada “musta kütuse” tuule- ja päikeseenergia vastu, sest riiki on juba räsinud kliimamuutused ja veetaseme tõus.
Tuvalust võib saada esimene riiik maailmas, kus täidetakse süsinikuvaba unistus. Nimelt puudub seal rasketööstus, leidub vaid vähesel määral loodusvarasid ja saartel lastakse käibele väga vähe kasvuhoonegaase.
Asetsedes poolel teel Austraaliast Hawaiile on saareriik lausa kohustatud nõnda käituma, sest rahvast ähvardab suur kaotus kliimamuutuste pärast. Oma kümne ruutmiili suuruse pindalaga on Tuvalu väiksuse poolest neljas riik maailmas, ent koduks on see 12000 inimesele. Enamik rahvastikust on kalamehed ja farmerid, kes sissetuleku ja toidu saamisel loodavad maale ja merele.
Tuvalu saarestik on väga madal. Suurem osa riigist on vähem kui 3 jalga üleval pool merepinda ja kõrgeim koht on 15 jala kõrgusel. Viimastel aastatel süvenenud üleujutused meenutasid Tuvalu valitsusele, et saar võib muutuda elamiskõlbmatuks, kui ennustused suurest merepinna tõusust sellel sajandil paika peavad.
Ennustusele reageerimiseks on paika pandud 20kW päikeseenergia süsteem riigi kõige suurema jalgpalliväljaku katusele. Päikesepaneelid rahuldavad hetkel 5% pealinna elektrivajadusest.
Projekt tehti mittetulundusliku organisatsiooni E8 poolt, kuhu kuuluvad kümme suure energiavaru hoidjat G8 riikidest ja kaks asutajaliiget Jaapani energiafirmadest.
Tuvalu riik töötab nüüd selle kallal, et laiendada algprojekti ja tahab päikeseenergia viia ka välisringi saartele. Terve projekti maksab kinni oodatavalti riik, mis toetub sissetulekutes suuresti välisabile. Projekti maksumus on umbes 20 miljonit dollarit.
Kuigi need jõupingutused pole eeldatavad tekitama märkimisväärset muutust võitluses vähendamaks soojust läbilaskmatute gaaside hulka üle terve maailma, on ÜRO ja teised looduskaitsjad öelnud, et antud käik võib inspireerida suuremaid laastajaid (nagu USA või Hiina) ettevõtmaks julgemaid samme süsinikujalajälje piiramiseks.
____________________________________
Bonnie Malkin "Tuvalu plots world's first zero carbon output by 2020" http://www.telegraph.co.uk
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta