Eile, 28. mail Põlvas Intsikurmu laululaval toimunud neljas Uma Pido tõi kokku 7000 inimest, kes võrukeelsel laulu- ja rahvapeol tundsid rõõmu oma rikkaliku kultuuripärandi ja ummamuudu ilmakaemise üle. Peo lavastuse, mis rääkis metsast, väelistest puudest ja inimeste seotusest nendega, kõrghetkeks oli metsaliste ilmumine, keda kehastas kohalik maailmakuulus bänd Winny Puhh.

Uma Pido projektijuht Triinu Laan lootis enne peakontserdi algust, et pidu läheb nii esinejatele kui publikule hinge ning räägib olulistest asjadest kõigile arusaadavas keeles. „Nii ka tõesti läks, mis teeb mind väga õnnelikuks,“ rõõmustas ta pärast pidu.

Winny Puhhi esinemist kommenteerides nentis ta, et kuulujutud levisid tõesti juba enne pidu, et metsalised võib tulla ja peo ära rikkuda. „Minu arvates aga pidu rikutud ei saanud vaid on hoopis tore, et erinevad muusikad ja stiilid omavahel kohtusid,“ nentis Laan. Winny Puhh sai peolt sellise hoo sisse, et tegi lavalt lahkudes Põlva linnale ringi peale samal ajal oma kontserdi jätkates.

Küsimusele, mis on Uma Pido mõju tulevikule, vastas Triinu Laan, et ta loodab, et pärast pidu peab rohkem inimesi meeles, et puud kasvavad kõrgeks aeglaselt ning neid tuleb samamoodi hoida, nagu me hoiame üksteist.

Peo peakontserdil mängis pilli, laulis ja tantsis kokku 3438 inimest. Esitusele tuli 26 võrukeelset laulu, millest 21 olid valminud just selleks Uma Peoks. Kokku oli laulvaid lapsi, naisi ja mehi laval 3344, koore oli peole registreerinud 154.

Järgmine Uma Pido toimub 2. juunil 2018 Võru Kubija laululaval.

Võrukeelset rahva- ja laulupidu peetakse alates 2008. aastast. Pidu käib külakorda kahe Vana-Võromaa suurema keskuse vahel. Esimene pidu peeti Võrus Kubija lauluväljakul, teine pidu oli aastal 2010 Põlvas Intsikurmus, kolmas pidu 2013. aastal jälle Võrus Kubijal ja tänavu jõudis pidu taas Põlvasse.

Rohkem infot peo kohta leiab Uma Pido kodulehelt