Esimene samm, mida inimesed tavaliselt keskkonnaprobleeme teadvustades teevad, on korduvkasutatavate poekottide hankimine. Lihtne ju! Nagu kõigega siin maailmas, on ka taaskasutatavate poekottidega võimalik liiale minna. Sedavõrd palju liiale, et keskkonnasõbralik kaup muutub lausa keskkonnavaenulikuks.

USA-s hinnatakse taaskasutatavaid poekotte hetkel suurima müügieduga aksessuaarideks. Aastaga on korduvkasutatavate poekottide müüginumbrid suurenenud 76%. Mõned plastikkangast poekotte müüvad firmad räägivad koguni sajakordsest müüginumbrite kasvust. Selline hüppeline müügiedu pole üllatav, sest suured kaubandusketid nagu Wal-Mart on võtnud korduvkasutatavad kotid oma hingeasjaks. Mitmes USA linnas on aga ühekordsed plastikkotid keelatud. Selline trend on riidest kottide hinnad viidud võimalikult madalaks. Mõnel pool maksab kandmisvahend alla kümne krooni.

Wal-Mart ei ole ainus, kes üritab rohelise mainega toodet inimestele omaseks muuta. Korduvkasutatavad kotid on edukas artikkel ka reklaamkingitustega tegelevates firmades ja keskkonnakampaaniates. Ettevõtted, kes vähegi tahavad näidata, et nad mõtlevad keskkonnasõbralikult jagavad meelsasti laiali firmalogoga kotte. Nii saab kaks asja korraga – hea maine ja reklaami. Keskkonnaaktivistid on USA-s viimasel aastal jaganud laiali miljoneid kotte. Näiteks Maa päeval aprillis kingiti ühe päevaga inimestele ligi pool miljonit taaskasutatavat kotti. Mõte, et maailma saab päästa poekottide abil, tundub igati ahvatlev.

Milles siis probleem? Aga selles, et riidest või plastikangast poekottide kasutamine ei ole nii üheselt mõistetav, kui esmapilgul  paista võib.

Korduvkasutatavad kotid on keskkonnasõbralikud vaid siis, kui neid praktikas pikka aega kasutatakse. Kui nimetatud kandmisvahendile püsivat otstarvet ei leita, siis on selle ostmine palju enam keskkonda kurnav kui kilekoti soetamine. 

USA-s on hakatud rääkima, et riidest kotte jagatakse juba nii palju, et kasutatud riideid müüvad poed on hädas tagasi toodud kottide turustamisega. Väga paljudes ameerika kodudes vedeleb kümneid plastikkangast ja riidest kotte.

Inimesed unustavad, et paljud odavad korduvkasutatavad kotid on valmistatud Hiinas alamakstud tööjõu või koguni lapstööjõu abil. Neid kotte on suurte kaubalaevadega transporditud ja nende valmistamisel pole sageli väärtustatud keskkonda. Kuna odavad kotid on kehva kvaliteediga, siis sageli ei kesta nad nii kaua, et keskkonna seisukohast ära tasuda.

Eriti hulluks teeb taaskasutatavate kottide buumi asjaolu, et USA-s on moes ka tugevast plastikust kotid, mis lõikavad ülisuurt kasu inimeste soovist teha teadlikke valikuid. Teadagi kõdunevad õhukesest plastikust kotid prügimäel aastasadu. Mida paksemast plastikust on kotid, seda kauem nad kõdunevad. Kahjuks peavad plastikkangast kandmisvahendid vastu vähem kasutuskordi kui riidest kotid, aga nende  tegemiseks kulub 28 korda enam energiat kui tavaliste ühekordsete plastikkottide jaoks ja 8 korda enam energiat kui paberkottide valmistamiseks.

Mõned USA kotipakkujad on läinud veelgi kaugemale. Ettevõte Gristedes New Yorgis kirjutab oma plastikust korduvkasutatavatele kottidele kahemõttelisi vihjeid. Paljud kliendid on nende kandmisvahendite logodest valesti aru saanud ja peavad kotte topeltheadeks ehk taaskasutatud plastikust korduvkasutatavateks kottideks. Tegelikult on needki kotid valmistatud Hiinas ja taaskasutatud plastikuga ei ole neil mingit seost. Sellised eksitavad logod aga devalveerivad „õigeid“ taaskasutatud plastikust kotte.

Paljud USA tarbijad on kurtnud, et riidest ja plastikkangast kotid on sedavõrd kenad, et neid küll kasutatakse isiklike asjade jaoks, aga toitu, mähkmeid ja muud sarnast ei tihata neisse panna. Väga raske on murda tarbijate harjumusi. Olukord, kus tarbijatel on korduvkasutatavaid kotte liigagi palju, aga neid ei kasutata, tekitab keskkonnakaitsjates suurt meelehärmi.

Keskmine USA tarbija kasutab aastas üle 520 plastikkoti. Keskkonnateadlik tarbija saab aasta jooksul hakkama 1-5 riidest korduvkasutatava kandmisvahendiga. 

Kui kasutada riidest kotte nii nagu peab, see tähendab nende eluea lõpuni ja ilma plastikkotte vahepeal juurde ostmata, siis käitutakse vägagi keskkonnasõbralikult. Nii lendab prügimägedel ja ujub ookeanis palju vähem kilesodi. Kahjuks on tee riidest kottideni on raske ja käänuline.

Allikas: The Wall Street Journal; truthout.org
Pilt: linda-wallace.blogspot.com