Üle Eesti tegutsev Uuskasutuskeskus avas 22. aprillil Viljandi kesklinnas uue kaupluse. Kaupluse Viljandis avamise plaan küpses juba mõnda aega, oodates poe jaoks sobivaimat pinda. Viljandi kauplus on end sisse seadnud endistes Töötukassa ruumides, mis on tänaseks täielikult keskuse jaoks kohandatud.

  • Bioneeri uudised
  • 25. aprill 2022
  • Foto: Uuskasutuskeskus Viljandis / Uuskasutuskeskus

Viljandi Uuskasutuskeskusest leiab nii teise ringi rõivaid ja jalatseid kui ka kodusisustust ja väiketehnikat, lisaks mänguasju, hobi- ja spordivahendeid ning palju muud. Ainsa tootekategooriana ei tule Viljandi poodi mööblit.

„Uuskasutuskeskust on Viljandisse väga pikalt oodatud. Seda on näidanud nii meie varasemad kogumisringid kui ka tagasiside kohalikelt uuskasutajatelt. Meil on suur rõõm lõpuks Viljandi poe uksed avada ning ootame külastama nii teise ringi ostlejaid kui ka asjade uuele ringile andjaid,“ ütles Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu.

Vastavatud Viljandi kaupluse interjööris on kasutatud sarnaselt teiste Uuskasutuskeskuse uuemate poodidega naturaalset puitu ja ka taaskasutusmaterjale. Keskuse proovikabiinide kardinad ja teenindajate põlled on meisterdatud oma aja ära elanud teksapükstest. Viidete ja siltidena on saalis kasutusel vanad vinüülplaadid. Samuti on kaupluses mõeldud lastele, kelle jaoks on püsti pandud väike mängunurk.

Uudse lahendusena on kõigist Uuskasutuskeskuse kauplustest Viljandis ainsana leiunurk, kust leiab ägedaid teise ringi riide- ja muid esemeid tavapärasest veelgi soodsamalt.

„Soovime, et võimalikult palju teisele ringile jõudnud asju leiaks kasutust, ja loodame, et leiunurk pakub palju avastamisrõõmu,“ lisas Paakspuu.

Uuskasutuskeskusesse saab ühtlasi ära tuua kodus liigseks muutunud heas korras asju: puhtaid riideid, jalatseid, mänguasju, spordi- ja hobivahendeid, nõusid ja köögitarvikuid, sisustusesemeid, kodutekstiile ja väiketehnikat. Samuti võib Uuskasutuskeskusesse julgelt tuua hooajaväliseid asju, mida endal enam tarvis ei lähe. Uuskasutuskeskus hoiustab kõiki selliseid asju, kuni vastav hooaeg või tähtpäev käes. Iga aasta päästab Uuskasutuskeskus sadu tonne asju jõudmast prügisse.

Kõik heas korras asjad suunab Uuskasutuskeskus uuesti ringlusse oma kauplustes või koostööpartnerite kaudu abivajajatele annetades. Uuskasutuskeskus toetab regulaarselt suurperesid, koduta jäänud inimesi, naiste tugikeskuseid, loomade varjupaiku ja teisi. Samuti teeb Uuskasutuskeskus koostööd teatri- ja filmitegijatega, käsitööliste, kunstitudengite ja õpilasfirmadega, laenutades esemeid ja varustades teisele ringile jõudnud materjalidega. Esimene laenutus ja materjalidega toetus on tehtud juba ka Viljandi Kultuuriakadeemia galaetenduse jaoks juunis.

Koos Viljandi poega on Uuskasutuskeskusel üle Eesti 17 poodi, lisaks e-pood aadressil pood.uuskasutus.ee. Uuskasutuskeskus on aastal 2004 loodud mittetulundusühing, mille eesmärk on teha uuskasutamine kõikidele Eesti inimestele kättesaadavaks. Uuskasutuskeskus tegeleb uuskasutuse edendamisega peamiselt kahel viisil, suunates puhtad ja kasutuskõlblikud asjad uuesti ringlusesse ning otsides võimalusi, kuidas vanadele asjadele uus elu anda.