Väätsa Põhikooli noored pälvisid õppeprogrammi Solve for Tomorrow Baltikumi finaalis kõrge kolmanda koha oma ideega taaskasutada oma kooli kosmosekooli programmist üle jäävaid seadmeid, et ehitada termokaameratega droone. Eesmärgiks pildistada hooneid, et aru saada, milliseid vajavad täiendavalt soojustamist. 

  • Bioneeri uudised
  • 26. jaanuar 2023
  • Foto: Auhinna üleandmine / Solve fot Tomorrow

Solve for Tomorrow programm otsis sellel hooajal ideid, kuidas tehnoloogia abil tagada ja arendada jätkusuutlikust. Kümnete võistkondade seast pääses Baltikumi finaali igast riigist viis võistkonda, kes möödunud reedel toimunud finaali jooksul žüriile uuesti oma ideid esitasid. 

Esikoht ja lausa 10 000€ väärt auhind läks seekord Leedu noortele, kelle idee on luua tehisintellekti abil töötav programm, mis jälgib inimese toitumisharjumusi ning pakub selle abil välja, milliseid toiduaineid poest tellida. Teise koha, ja 4000€ väärt auhinna, napsasid Läti õpilased oma nutika taimede kastmise süsteemiga, mis automaatselt annaks taimedele vett ning töötaks päikesepatareide abil. Eesti noortest pälvis kolmanda koha, ja 2000€ väärtuses Samsungi seadmeid, võistkond Firefly oma droonide ideega. Samas said palju punkte ja kiidusõnu ka teised Eestist pärit finalistid. 

Firefly võistkonna kapten Maikel Loitmets märkis, et neil on saavutatud koha üle väga hea meel. „Ei osanud kindlasti sellist tulemust oodata, kuna arvasime, et meie idee taaskasutada kunagisest Kosmosekooli programmist alles jäänud vahendeid võib tunduda liiga tühine.  Nüüd saime tunnustusest aga innustust ja võtame selle tõsisemalt ette ning tegutseme edasi!”

Võistkonna juhendaja Tõnis Berg lisas: "Projektis osalemine andis Maikelile ja tema abilistele palju enesekindlust juurde ning saavutatud tulemus usu oma ideede realiseerimise võimalusse."

„Solve for Tomorrow programmis oli seekord keskmes jätkusuutlikus ning noorte ideede hulga ja nutikate lahenduste pealt näeme, kui oluline see teema noortele on,“ selgitas Solve for Tomorrow programmi juht Egle Tamelyte. „Programmi jooksul läbisid noored ka mitmeid koolitusi ning loodame, et kõik see annab neile innustust ja motivatsiooni kõiki oma lahedaid ideid ka ellu viia. Solve for Tomorrow jätkab kindlasti ka uuel õppeaastal. Seega tasub jälgida uudiseid meie kodulehelt www.solvefortomorrow.ee ja sotsiaalmeedia samanimelistelt lehtedelt,“ märkis Tamelyte. 

Lisaks Firefly võistkonnale oli Eestist finaalis veel: 

  • PS ALPHA – nutikas lüliti, mis jälgib elektri hinda ja vastavalt sellele lülitab seadmeid sisse ja välja. 
  • RideEase - rakendus, mis aitaks ühistranspordi kasutamist lihtsamaks teha. 
  • Seemik –taaskasutatud paberist valmistatud märkmikud, mille lehed sisaldavad seemneid, mis hakkavad peale ära märkmiku ära viskamist kasvama. 
  • Cibto – rakendus, mis aitab leida toiduainetele alternatiive vastavalt sellele, mida kasutajal vaja on. 
     

Solve for Tomorrow programm otsis sellel hooajal ideid, kuidas tehnoloogiate abil tagada ja arendada jätkusuutlikust. Võistluse auhinnafondiks oli 16 000 € ning finaalis osalesid noored Eestist, Lätist ja Leedust.

Lisaks Samsungi ekspertidele lõid võistluse mentoritena ja žüriis Eestist kaasa TalTechi, Mektory, Tartu Ülikooli, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Junior Achievement Estonia ja teiste hariduse ja innovatsiooniga seotud organisatsioonide esindajad. 

Kogu informatsiooni Solve for Tomorrow võistluse ja tingimuste kohta leiab veebilehelt www.solvefortomorrow.ee ning kõikide uudised ja teatel leiab programmi Facebook-ist. Programmi kodulehelt leiab ka hulgaliselt õppevideoid, mis on valminud Digitaalne IQ programmi jooksul.