Veganuary ehk vegan jaanuar on ülemaailmne kampaania, mille raames julgustatakse inimesi sööma vegantoitu terve jaanuarikuu. Eksperimendi esmaseks eesmärgiks on tuua täistaimset toitu tarbijale lähemale ning inspireerida inimesi tegema oma söögisedelis jätkusuutlikumaid ja keskkonnasõbralikumaid valikuid. Suuremas pildis on Veganuary eesmärk viia ühiskonda sammhaaval taimse toidulaua poole, et seista loomade õiguste ja elupaikade kaitse eest, parandada inimeste tervist ning vähendada kliimamõjusid.

Veganuary väljakutset on korraldatud juba 2014. aastast alates, kusjuures niivõrd edukalt, et iga järgneva aastaga on osalejate arv kahekordistunud. Tänavu on jõutud rekordnumbrini – jaanuari esimese nädalaga on end registreerunud rohkem kui 500 000 inimest. Igale registreerijale pakuvad kampaania korraldajad igakülgset abi retseptikogumike, menüüplaanide ning muude nõuannete ja näpunäidete näol. Huvitaval kombel on see aasta enim registreerunuid Suurbritanniast (125 000), kuid tõusujoonel on ka ameeriklaste, mehhiklaste, argentiinlaste, sakslaste ja rootslaste osalemine.

Veganuary on inspireerinud toidutootjad tulema just jaanuaris turule uute vegantoodetega ja hindab ise oma positiivset keskkonnamõju suureks – tänu 2020. aasta kampaaniale jäi näiteks korraldajate hinnangul tapmata rohkem kui miljon looma.

Eestis saab sarnase väljakutsega liituda Eesti Vegan Seltsi toel („Vegan väljakutse“), kus kutsutakse osalejaid proovima täistaimset toitu 21 päeva järjest või võtta osa Taimsest Teisipäevast, mis julgustab inimesi sööma teisipäeviti taimselt. Üles otsida tasub ka Bioneeris omal ajal Vegan neljapäeva raames avaldatud retseptid.