Vene Föderatsiooni loodusressursside ja ökoloogia ministri asetäitja Murad Kerimov saatis Eesti keskkonnaministrile kirja, kus tänab Eestit koostöö eest siia sattunud karu kodumaale tagasi toimetamisel.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 5. jaanuar 2020
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Loodusressursside ja ökoloogia ministri asetäitja Murad Kerimov kirjutab, et läinud aasta juulis pöördus ministeeriumi poole orvuks jäänud karupoegade päästmise keskuse juht Sergei Pažetnov, kes palus abi kahe Venemaalt Eesti territooriumile sattunud karu kodumaale tagasi saamiseks. Need karud olid keskuses üles kasvanud isendid, kel kõrvas märgid numbritega 1701 ja 1702 ehk siis läinud suvel Valgamaal tegutsenud Polja ja Proša. Kerimov märgib, et sellistes tingimustes kasvanud karud tuleb edukalt loodusse asustamiseks viia asustatud punktidest vähemalt 150 km kaugusele, mis Eestis võimalik pole. Kerimov kirjeldab ka, et kui üks karudest oli kinni püütud ning ajutiselt Tallinna loomaaeda paigutatud, algas töö vajalike lubade ja dokumentidega, samuti transpordi korraldamine.
"Proša kinnipüüdmine ja tagasi Venemaale toimetamine oli paras pähkel, mille erinevad ametkonnad suutsid koostöös edukalt lahti pureda," ütles keskkonnaminister Rene Kokk, "suur tänu ka kohalikele elanikele ja jahimeestele, kes pidevalt teavitasid karu liikumisest."
Erandliku olukorra lahendamiseks pingutasid ühiselt paljud asutused nii Eestis kui ka Venemaal sealhulgas Keskkonnaamet, Veterinaar- ja Toiduamet ning Maksu-ja Tolliamet. Tallinna Loomaaed organiseeris karantiinis pidamist, lubade vormistamist ja loomade transporti tagasi Venemaale. Selle koostöö tulemusel toimetati karu Proša novembri keskpaigas tagasi kodumaale.
Polja ja Proša olid asustatud Pihkva oblastisse, kust nad suundusid Läti kaudu Valgamaale ning inimesi mitte kartes tekitasid kohalikele elanikele probleeme, aga ka hirmu. Oma „vägitegudega“ jõudsid karud Eestis meediastaaride staatusesse.
14. augustil õnnestus Keskkonnaametil tänu loomaarstidele ja jahimeestele karu Proša uinutada ning Tallinna loomaaeda toimetada. Proša õe - Polja saatus on teadmata, Eestis teda nähtud pole.
Proša viidi tagasi Tveri oblastis asuvasse karude rehabiliteerimiskekusesse ja Keskkonnaministeeriumile teadaolevalt lastakse ta pärast talveunest ärkamist taas loodusesse.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta