Eelmisel nädalal Abu Dhabis toimunud World Future Energy Summit konverentsil anti üle ka selleaastane Zayed Future Energy Prize nimeline auhind, mis on tunnustus tulevikuenergia küsimustes märkimiväärse panuse tegijale.

Seekord oli maineka auhinna ja 1,5 miljoni dollari preemia saajaks Taani tuulikutootja Vestas oma väljapaistvate algatuste eest tuuleenergias. Vestase tegevjuht Ditlev Engel võttis auhinna liigutatult vastu ning annetas selle täies ulatuses kohe edasi.

Zayed tulevikuenergia auhinna žürii esimees, endine Nobeli rahupreemia laureaat ja ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (IPCC) esimees Dr RK Pachauri kinnitas Vestast vastavat täielikult auhinna kolmele kriteeriumile, milleks on innovatsioon, juhtimine ja pikaajaline visioon. “Üle 30 aasta on Vestase turbiinid olnud sektori ühed kõige uuenduslikumad kogu maailmas. Mitte ainult ei ole äriühing – peaaegu üksi – olnud teerajaja tuuleenergia tööstuses, vaid olnud ka samaaegselt edukas vaatamata asjaolule, et nad asuvad väikeses riigis,” selgitas Dr RK Pachauri. Ta rõhutas ka, et Vestas on näidanud tublit juhirolli vaatamata mitmetele takistustele ettevõtte 31-aastase ajaloo jooksul, ning see on viinud Vestas taastuvenergia valdkonna tippu.

Vestas annetas pool võidetud preemiast uuele mittetulundusühingule WindMadeTM, mille asutasid Vestas koos UN Global Compact, WWF, GWEC, Bloomberg, LEGO ja PwC. Ülejäänud 750,000 dollarit andis Vestase juht Ditlev Engel võrdsetes osades edasi finaalis neljandale, viiendale ja kuuendale kohale jäänutele ning palus, et see kasutataks tegevusele, mis toetab saaja arengut taastuvenergias.

Zayed autasu on välja antud kolmel korral: esimene võit läks Bangladeshi mehele, kes pani aluse maapiirkondades elavatele naistele mõeldud päikesepaneelide püsitatamise treeningprogrammile ning teine auhind läks mullu autofirmale Toyota uue põlvkonna täishübriidajamiga sõiduauto Toyota Prius väljaarendamise eest.


Allikas: www.tuuleenergia.ee