Mitmekülgne ja tasakaalustatud toiduvalik on täisväärtusliku päeva aluseks. Korrastatud toidusedel ning naudinguga söömine annab energiat ning loob hea tuju kogu päevaks.
- Toit ja aiandus
- Ly Aunapu, sekretar.ee
- 19. detsember 2008
- https://pixabay.com/photos/smiley-emoticon-anger-angry-2979107/
Kas tuleb tuttav ette olukord, kus kiire elutempo tõttu sööd hommikuks mõned võileivad, lõuna jääb tihtipeale hoopiski vahele ning õhtul rampväsinuna koju jõudes pugid kõhu ääreni täis? Kui vastasid jah, oleks viimane aeg end käsile võtta.
Alustada tuleks hommikusöögist, mis paneb päeva käima ning on seega tähtsaim toidukord. Tervise Arengu Instituudi toitumisspetsialisti Tagli Pitsi sõnul ei tohiks hommikusööki kindlasti vahele jätta, sest see varustab organismi päeva alustamiseks vajaliku energiaga.
Parim viis end hommikul premeerida, on süüa putru, mis on piisavalt toekas ja sisaldab palju kasulikke aineid. Sobilik on näiteks täisterakaerahelvestest puder moosi või tükeldatud banaanilõikudega. Ajanappusel sobivad ka rukkileivast võileivad ning mõni puuvili. Vältida tuleks saia ja saiakesi ning ka suhkrurikaste maisihelvestega tasuks piiri pidada. Joogiks sobib hästi piim või klaasike mahla.
Neile, kes pole harjunud hommikust sööma, soovitab toitumisspetsialist Pitsi veidi varem üles tõusta, et organism jõuaks enne sööma hakkamist korralikult üles ärgata. “Ei pea ju kohe voodist välja karates sööma hakkama. Väike võimlemine ja dušš ning küll see isugi tuleb,” rääkis Pitsi.
Lõunasöögiks soovitab toitumisspetsialist suppi ja magustoitu või siis praadi salatiga ja puuvilja, kõrvale klaas piima ja viil rukkileiba. Paaril korral nädalas tuleks süüa ka kala, teistel kordadel kana või taist liha.
Tervise Arengu Instituudi toitumisspetsialisti Tagli Pitsi sõnul võib mõnel päeval olla toiduks ka niisama köögiviljaroog ilma lihata. Magustoitudeks sobivad Pitsi arvates näiteks leivavaht, kohupiimavormiroog, mannavaht. Saiakesi ja kohukesi seevastu tuleks pigem vältida.
Toitumisspetsialist soovitab lõunaks süüa praetud lõhet täisterariisi ja rohke salatiga, rõhutades seejuures, et õliga praadimisel tuleb olla pigem tagasihoidlik.
Kuigi õhtu on aeg, mil peale väsitavat päeva kiputakse just kõige rohkem sööma, peaks see olema toidukordadest just energiavaeseim. Õhtuti sobib süüa näiteks riisi kanakastme ja salatiga. Seejuures on oluline jälgida, et toiduportsjon ei oleks väga suur.
Toitumisspetsialisti Tagli Pitsi sõnul tuleb süüa vastavalt vajadusele ning mõõdukalt. “Õbluke kontoritöötaja, kelle ainsaks füüsiliseks koormuseks on kodu korras hoidmine, vajab oluliselt vähem energiat, kui rasket metsatööd tegev mees,” ütles ta.
Päevas peaks olema toidukordasid vähemalt viis. Seega on põhitoidukordade vahele soovitav süüa väikeseid vahepalasid. Nendeks sobivad mahl, jogurt, puu- ja köögiviljad, ka võileivad.
Kindlasti tuleks mõõdukalt tarbida rasva- ja suhkrurikkaid tooteid, mis annavad palju energiat, kuid sisaldavad üldjuhul vähe vitamiine ja mineraalaineid.
Lisaks sellele, mida süüa, on oluline, kuidas süüa. Kuna täiskõhutunne ei teki kohe söömisel, vaid väikese hilinemisega, tuleks süüa võimalikult aeglaselt. „Oluline on ka hoolikas toidu närimine, sest seedeprotsess algab juba suus ja see aitaks toidust saadavatel ainetel paremini imenduda,” soovitas toitumisspetsialist Tagli Pitsi.
Hommikusöögi kõrvale on küll mõnus lehte lugeda, kuid seda toitumisspetsialist ei soovita. Hästi serveeritud toidu vaatamine võimaldab söömist paremini nautida. „Kui nüüd aga inimene samal ajal ajalehte „sööb”, siis ta ju tegelikult ei vaatagi, mis tal taldrikul on,” seletas toitumisspetsialist Pitsi. „Samuti võib siis olla oht lihtsalt kugistamiseks ja suvalise toidu söömiseks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta