Tervislikuma ja säästvama eluviisi osas on endiselt suur lõhe soovitud tulemuste ja reaalsete sammude vahel, mis nende saavutamiseks astutakse, näitab uusim GlobeScani uuring. Peamiste takistustena viitavad inimesed toetuse puudumisele ja kõrgetele kuludele.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 18. jaanuar 2022
- Foto: Pixabay
Enam kui 30 riigis läbi viidud uuringust selgus, et rohkem kui kolmandik vastanutest leiab, et kliimamuutused ja õhusaaste mõjutavad neid suuresti ning inimesed on väga motiveeritud tervislikumalt ja säästlikumalt elama. 60% inimestest soovib muuta oma elustiili tervislikumaks ja 46% keskkonnasõbralikumaks. Siiski ütleb väiksem osa inimesi (vastavalt 28% ja 22%), et nad on nendes valdkondades juba suuri muudatusi teinud.
Kõikide riikide erinevate põlvkondade esindajad nõuavad suuremat toetust valitsuselt ja ettevõtetelt. Nad tõid välja, et parimad viisid, kuidas ettevõtted saavad aidata turule tuua tervislikumaid ja jätkusuutlikumaid tooteid, on muuta need kauakestvaks ja soodsamaks. 46% uuringule vastajatest näevad tervislikuma ja jätkusuutlikuma elu takistusena kõrgeid kulusid ja 48% vastanutest väitis, et nad ei saa tervislikke ja jätkusuutlikke tooteid endale lubada.
„Usume, et tervislikud ja jätkusuutlikumad valikud ei peaks olema väheste luksus. Inimeste unistused ja väljakutsed inspireerivad IKEA-d leidma uusi viise ja taskukohaseid lahendusi, mis aitavad inimestel jätkusuutlikuma elu ees seisvaid takistusi ületada. Seetõttu oleme muutumas ringmajandavaks ettevõtteks, töötades pidevalt oma toodete keskkonnamõju vähendamise nimel ning otsides uusi innovaatilisi lahendusi. Nii saame inimesi inspireerida ning võimaldada neil oma keskkonnamõju ka kodustes tingimustes vähendada," ütles IKEA Eesti juht Christian Schneider.
IKEA eesmärk on saada 2030. aastaks täielikult ringmajanduse ettevõtteks, mis toimib suletud ahela majandusel. Näitena lisab ta, et suurem osa IKEA tootevalikust põhineb taastuvatel materjalidel ja lai IKEA valik on pühendatud keskkonnasõbralikumale ning leidlikumale kodusele elule. Seda aitavad teha erinevad jäätmete sorteerimislahendused, õhupuhastid, vett säästvad veekraanid jne. Taskukohase hinnaga lahendustest on hiljuti turule tulnud uued LED-pirnid, mille komplekt maksab vaid 1,49 eurot ja on tavalistest lambipirnidest keskmiselt 35% energiasäästlikumad. Samuti on IKEA tootevalik täienenud diivanite varuosadega, mis võimaldavad klientidel uue mööblieseme ostmise asemel olemasolevat uuendada. Seeläbi saab pikendada vanade diivanite eluiga ning minimeerida nii jäätmete hulka kui ka kulutusi.
Uuringu tulemused näitavad, et avalikkus hoolib paljudest keskkonnaprobleemidest rohkem kui kunagi varem. Inimesed kogu maailmas pole kunagi olnud nii mures veereostuse, loodusvarade ammendumise, kliimamuutuste, õhusaaste ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemise pärast. Ülemaailmselt ütleb 63% inimestest, et kliimamuutused on väga tõsine probleem ning loodusvarade ammendumine (64%) ja veereostus (65%) on samuti kaks olulisimat probleemi.
Uuringust: 2021. aasta „Tervisliku ja säästva eluviisi“ uuringut viis läbi rahvusvaheline uuringufirma Globe Scan koos Inter IKEA Groupi ja paljude teiste organisatsioonidega. Uuringus osales üle 30 000 vastaja 31 riigist. Rohkem infot siit.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta