Huvitavate muusikainstrumentide harmooniline kõla pole meie kõrvadele midagi uut, kuid ilmselt ei juhtu just sageli, et saame nautida aedviljadega tehtud muusikat. Kõlab isuäratavalt? Vegetable Orchestra (Aedviljaorkester) eesmärgiks ongi pakkuda maitsvat muusikaelamust.

See harukordne Viini koosseis esineb värsketest aedviljadest valmistatud instrumentidel - pille tehakse nii porganditest, porrulaugust, sellerist, sibulakoorest kui ka kuivatatud kõrvitsakestast. Harukordsed instrumendid elavad üle ainult ühe kontserdi, kuid leiavad kasutust ka siis, kui „pidu on läbi“.

Aedviljamuusikute sõnul keedetakse pillide valmistamisel üle jäänud materjalist kontserdipublikule suppi ja terveks jäänud pillid kingitakse kontserdikülalistele. „Osa läheb siiski ka orgaaniliseks jäätmeks,“ tunnistavad muusikud.

Kuigi ansambel loodi esmalt lihtsalt lõbu pärast, on muusikud hakanud üha enam mõtlema ka toiduga seotud probleemidele. „Jah, tegemist on ka poliitilise teemaga. Meil on plaanis anda heategevuslik kontsert Lõuna-Hispaania aedviljakasvatajate toetuseks, sest meie kasutatavad viljad on paljuski sealt pärit ja me oleme kursis, et need inimesed töötavad sageli väga rasketes tingimustes,“ kirjutab bänd oma kodulehel.

Kas toiduga mängimine on eetiline?

Vegetable Orchestra liikmetelt küsitakse sageli, kas nende arvates on selline „toiduga mängimine“ eetiline, kui maailmas peavad miljonid inimesed nälgima. Tegelikult kulub orgaaniliste pillide valmistamiseks tavapärastest instrumentidest oluliselt väiksem ressursse ja neil on väiksem keskkonnamõju.

„Maailma näljaprobleem pole ju tekkinud sellepärast, et keegi kasutab aedvilju muuks otstarbeks kui söömiseks. Asi on pigem selles, et me tahame saada liiga palju asju – uut telefoni, suuremat maja, rohkem raha... Meie kutsume inimesi üles selles suhtes midagi ette võtma – lugege raamatuid, muutke oma tarbimist ja valige poliitikuid, kes on valmis muutusteks!“ soovitavad muusikud.

Vegetable Orchestra asutati 1998. aastal lõbusaks ajaviiteks, kuid ansamblist on nüüdseks tänu pidevale arengule ja laienemisele saanud tõsiseltvõetav ettevõtmine.