Homme, 21. novembril algab üle-euroopaline jäätmetekke vähendamise nädal, mis kestab 29. novembrini. Nädala eesmärk on ühendada meie kõigi jõud võitluseks prügitekke vastu, et säästa seeläbi keskkonda, sest olematu prügi tootmiseks ei kulu loodusrikkusi ja seda ei pea ka kuhugi ladestama.

Eestis tekib kodumajapidamises ühe elaniku kohta 300-400 kilo olmejäätmeid aastas ehk ligi kilo päevas. “Suur osa sellest jõuab ikka veel prügilatesse ehk jääb kasutult seisma ja keskkonda koormama,” ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. “Aga kui me igaüks iga päev hakkame kasvõi natukesehaaval prügiteket vähendama, säästame kokkuvõttes päris tublisti nii keskkonda kui ka raha.”

Tamkivi tõi näiteks meie igapäevased kilekotid. “Statistika andmetel kasutab üks inimene aastas 300 kilekotti, kokku toodetakse Euroopa Liidus üle 50 miljoni tonni plastikuid aastas. Kui harjuksime kasutama näiteks riidekotti või kilekotti mitu korda, siis õnnestuks meil seda plastikogust vähendama hakata. Seeläbi jääks alles rohkem loodusrikkusi ja keskkonda ei satuks nii palju ohtlikku prügi.”

Ka annab jäätmetekke vähendamine tunda iga inimese rahakotis, sest mida rohkem ja väiksemates kogustes on kaup pakendatud, seda kõrgem on selle hind.

Selleks, et õppida jäätmeteket vähendama, vajame me kõik oskusi ja teavet. Eestis korraldavad jäätmetekke vähendamise nädala raames infoüritusi Keskkonnaamet ja Tallinna Keskkonnaamet, Narva ja Viljandi linnavalitsus, Eesti Maaülikool ja Paide Ühisgümnaasium ning ühing Humana Estonia. Nädalat koordineerib Keskkonnaministeerium.

Keskkonnaamet viib 24. novembril Pärnus Kuninga tn Põhikoolis läbi jäätmetekke vähendamise programmi. 5. klasside õpilastele tuleb külla sipelgas Ferda, kes annab praktilisi näpunäiteid jäätmetekke vähendamiseks ja taaskasutamiseks. Toimub ka jäätmetekke vähendamise töötuba - vanade T-särkide “tuunimine” (värvid ja töövahendid Humanalt).

25. novembril toimub Keskkonnaameti Pärnu kontori suures saalis (Roheline 64) jäätmeseminar “Parim jääde on see, mida pole tekitatud”, kuhu on oodatud Pärnu- ja Viljandimaa omavalitsuste esindajad.

Teiste nädala ürituste kohta leiab teavet Keskkonnaministeeriumi koduleheküljelt aadressil http://www.envir.ee/1104718

Euroopa riikidest osalevad üle-euroopalise jäätmetekke vähendamise nädala projektis veel Andorra, Prantsusmaa, Iirimaa, Itaalia, Portugal, Rootsi, Hispaania, Suurbritannia, Belgia mitmete regioonide nii avaliku kui ka erasektori asutused/organisatsioonid ja mittetulundusühendused. Kokku saab sel nädalal teoks üle 2300 ettevõtmise, mis kõik on pühendatud prügitekke vältimisele ja vähendamisele.

Vaata lisaks:
http://www.envir.ee/jaatmenadal