Kaunis kevadine õitsemiseaeg võib allergikutele olla sõna otseses mõttes peavalu. Allergiasümptomite leevendamisel on oluline nii õietolmuga kokkupuutumise vähendamine kui ka kodune õhukvaliteet. Spetsialistid jagavad kasulikke nippe, kuidas kevadine allergiahooaeg üle elada.

Tartu Ülikooli Kliinikumi allergoloogi Kaja Julge sõnul on allergianähtude ärahoidmiseks kõige olulisem allergeenikontakti võimaluse piires vältimine. „Õietolmudega ei ole kokkupuute vältimine sugugi lihtne, kuid abi on sellest, kui oma õues käike planeerida ajale, mil õietolmu on lendlemas vähem. Prillid, müts ja näiteks COVID-19 kaitseks mõeldud mask lasevad hädapärased käigud teha ära ka siis, kui õietolmu on õhus palju. Ka tubase õhu puhastamisest on enamasti palju abi,“ selgitas Julge. Ta lisas, et samuti toob leevendust allergiavastaste antihistamiini tablettide võtmine ning vajadusel lisaks ninahormooni ja allergiavastaste silmatilkade tarvitamine.

Sencor Eesti esindaja Vytenis Ruibys nentis, et kuigi välisõhku ei ole kuidagi võimalik allergeenidest puhastada, siis saab seda üsna efektiivselt teha toas.

„Kevadiste allergiasümptomite vähendamiseks ei piisa korralikust ventilatsioonisüsteemist ning seetõttu tasub kaaluda ka õhupuhastaja kasutamist, mis filtreerib siseruumist ära nii allergeenid, bakterid kui ka viirused. Kindlasti peaks eelistama HEPA (High Effiency Particulate Air) filtreid ning UV-lampe sisaldavaid tooteid, mis suudavad õhust eemaldada kuni 0,3 mikromeetri suuruseid peenosakesi kuni 99.97% ulatuses ning hävitada ka siseruumis levivaid viiruseid,“ selgitas Ruibys. Sencori esindaja nentis, et lisaks aitab õhupuhasti kasutamine hoida ruumide siseõhu kvaliteeti ka näiteks kontorites ning seetõttu hoida ära suuremaid viirusepuhanguid ja haigestumisi töökohtadel.

Nipid, kuidas kevadine allergiahooaeg üle elada:

  •     Intensiivsema õietolmu leviku ajal peaks vältima väljasõite loodusesse või planeerima oma sõite pigem õhtusesse aega, kui õhk on õietolmust puhtam. Samuti võib rohkem õues viibida niiskema ilmaga või vahetult pärast vihma.
  •     Allergiahooajal peaks tihemini puhastama kodu, rõivaid ning sagedamini pesema ka iseend, sest uksest ning akendest sisse pressiv õietolm jääb tuppa ringlema ning ladestub erinevatel pindadel.
  •     Õitsemisperioodil tasuks pesu kuivatada toas, et vältida pesu kokkupuutumist õues leviva õietolmuga.
  •     Õues liikudes peaks kandma peakatet ja päikeseprille ning tuppa sisenedes jätma õueriided eluruumidest võimalikult kaugele.
  •     Õuest tulles peaks puhastama silmad ja nina, et vähendada allergiahoo tekke võimalust. Kui õues liikudes puudus peakate, võiks täiendavalt loputada ka juuksed, mis kannavad peent õietolmu edukalt edasi.
  •     Tubase õhukvaliteedi tagamiseks hoia kinni aknad ning kasuta õhupuhastit ja õhuniisutajat. Õhupuhastid püüavad kinni allergeenid, seene eosed, bakterid ning viirused ja piisav õhuniiskuse tase aitab vähendada hingamisteede, limaskestade ning naha ärritust.