Amla (Emblica officinalis) ehk amalaki õislehik või inglise keeli ka India tikker (Indian Gooseberry), kuulub piimalilleliste perekonda. Taime kasutatakse tervendava taimena ja kosmeetikumina. Amlast kirjutab lähemalt Katrin Alekand.

Amlapuu on halli koore ja punaka puiduga ning võib kasvada kui 18m kõrguseks. Lehed asetsevad sulgroodselt, värsketel lehtedel olevad kergelt sidrunilaadne lõhn. Amla talub väga erinevaid klimaatilisi ja pinnasetingimusi, karmi kuuma ja põuda ning ka mõõdukat külma, kuid karm pakane on sellele taimele siiski liig.

Amla on väga laialdaselt kasutuses ayurveda-meditsiinis, nii seespidiselt - tasakaalustab kõiki dosha-tüüpe - kui ka välispidiselt. Amla viljad sisaldavad väga suures koguses C-vitamiini (mis on teadupärast antioksüdant ja kasulik nii sisse võttes kui peale määrides), aminohappeid ja mineraale ning see võib ka olla põhjuseks, miks rahvameditsiinis amlat noorendavaks viljaks peetakse. Kas nüüd just otseseks igavese nooruse allikaks, aga paljude vanadusest tulenevate tõbedega võideldakse amla abil küll. Toores amlamari on kergelt diureetiline, lahtistav, samas kuivatatud amla aitab aga just kõhulahtisuse korral. Amla aitab kergete igapäevaste tervisehädade nagu hingamisteede haiguste ja külmetuste puhul, aga ka selliste keeruka mure puhul nagu kireloidus pidi amla sissevõtmine hästi mõikama - pole siis ime, et amlapuu Indias head tervist ja nooruslikkust sümboliseerib. Amlalt kasutatakse peaaegu kõike - vilju, nii toorelt kui kuivatatult, seemneid, koort, lehti ja õisi.

Juustele ja nahale kasutatakse kuivatatud ja jahvatatud amlaviljade pulbrit. Naha koorimisel mõjub amla nii happekoorijana (C-vitamiin) kui ka abrasiivina (viljakoore ja seemnete tükikesed jms). Lisaks on viljal kootav, antibakteriaalne ja mikroobidevastane toime. Juuksemaskina kasutades taltsutab amla tõrksamaid lokke, mahendab lainet ja mõjub peanahale hästi, sh ka kõõmavastaselt. Indias usutakse ka, et regulaarne amla kasutamine aitab edasi lükata hallide juuste tekkimist. Amlaseemnete õli on väga tugevatoimeline niisutaja ja turgutaja. (NB! kindlasti tuleks juukseõli ostmisel vaadata, et see ei oleks mineraalõli baasil - on tootjaid, kes kasutavad baasõliks mineraalõli, aga on ka neid, kes kasutavad palmi- või mõnda muud taimset õli.)

Juustele läike, niiskuse ja pehmuse saamiseks

Sega amlapulber kuumapoolse veega jogurtipaksuseks massiks ning lase 15 minutit seista, sega pasta veelkord läbi ja kanna juustele. Hoia peas u 5 minutit ja loputa välja.
Mõjub hästi lendlevate juuste vastu, pehmendavalt lokile ning hästi peanahale.

Juuste värvimiseks henna ja indigoga

Amla annab hennale tumedust, kiirendab kumuleerumist ning lisab kergelt külmema tooninüansi. Kui segada amla henna ja indigo seguga, saab tulemuseks külmemad pruunid toonid.

Nahale koorijaks

Sega supilusikatäis amlapulbrit kuumapoolse veega, nii et tulemuseks oleks jogurtipaksune pasta. Lase sel 15 minutit seista. Kanna pasta kergelt hõõrudes näole, kaelale ja dekolteele, lase paar minutit mõjuda ning loputa hoolikalt. Kindlasti väldi huulte- ja silmade ümbrust, kus on õrn ja tundlikum nahk. Kui tunned, et nahk kipitab, loputa pasta kohe leige veega hoolikalt maha.
Pastaga võib koorida ka keha ning jalgu.

NB! Abrasiivi ja happe koostoime on väga tugev ning mõjus ning üle pingutada sellega ei maksa. Tundliku nahaga inimesed peaksid amlat enne kindlasti väikesel nahalapil proovima.

Allikad:
www.hennaforhair.com/faq/amla/
www.hort.purdue.edu/newcrop/parmar/07.html
www.itmonline.org/arts/amla.htm
www.boloji.com/ayurveda/av016.htm


Loe ka teisi artikleid hennast!

Henna – mis imeasi see siis on? (I osa)

Henna – mis imeasi see siis on? (II osa)

Henna – mis imeasi see siis on? (III osa)

Henna – mis imeasi see siis on? (IV osa)

Henna – mis imeasi see siis on? (V osa)

Henna – mis imeasi see siis on? (VI osa)

Loe artikleid taimsetest juuksevärvidest!

Senna looduskosmeetikumina

Amla looduskosmeetikumina

Indigo looduskosmeetikumina

Kuidas saada läikivaid juukseid?

Juuste värvimine taimsete toonijatega - mida peaks enne teadma

Looduskosmeetikumina kasutatava hennapasta valmistamine

Hennatatud kätega Sudaani naiste ümberlõikamise vastu

Must henna ei ole henna

Lisainfo

Hennaserai veebipood

Hennablogi