Mõnele vaesemates oludes elavale inimesele, võib heategevusorganisatsiooni kaudu või kasutatud riiete poest saadud uus rõivakomplekt tähendada lootust paremale elule. Kulunud, auklike ja ammu moest läinud riietega on väga raske tööturul konkureerida. Sellised inimesed praagitakse töövestlustel välja juba esmamulje põhjal. Nii tekib patiseis: pole viisakaid riideid, pole tööd; kui pole tööd, pole ka raha parematele riietele.
- Tarbimine ja tervis
- Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee
- 17. aprill 2008
Sageli on riidemured ka paljulapselistel ja üksikvanemaga peredel. Laste vaimne heaolu sõltub suurel määral sõprade arvamusest. Lapsed ja noored hindavad moekat välimust. Kui vanematel ei ole raha oma lapsele uusi trendikaid rõivaid osta, siis kasutatud riiete poed pakuvad lahendust mõistliku hinna eest.
Väikesest pensionist elavatele eakatele inimestele on second hand ärid sageli ainsaks taskukohaseks rõivaste soetamise paigaks.
Heategevusorganisatsioonid jagavad tasuta kasutatud rõivaid kodututele ja õnnetuse läbi oma vara kaotanutele. Kodututele annab puhaste riiete saamise võimalus natuke inimväärsema elu.
Oma rõivastele nn uue elu andmine on roheliselt mõtlevale inimesele loomulik tegevus. Ka endale kasutatud esemete soetamine ei ole häbiasi. Vastupidi! Teise ringi äridest võib leida moekaid riideid vägagi mõistliku hinnaga.
Kangamaterjalide keskkonnamõju
Rõivaste tootmine on suur rahvusvaheline äri, millega sageli kaasnevad ka negatiivsed keskkonnamõjud ja odava tööjõu kasutamine. Kõige levinumad riidemasordid on puuvill ja polüester.
Puuvill on väga mugav materjal, aga tema tootmine on täis raiskamist. Ühe kilogrammi puuvilla valmistamiseks kulub 10 000 liitrit ehk 20 vannitäit vett! Veekulule tasub juurde arvestada ka taimemürkide otsene ja kaudne mõju keskkonnale. Suur enamik puuvillastest riietest valmib odava tööjõuga riikides. Näiteks Hiina tehastesse jõuab 23% kogu maailmas kasvavast puuvillast.
Sünteetiline riidematerjal polüester, millest valmistatakse näiteks fliispusasid, muutub aasta-aastalt populaarsemaks. Tegemist on naftapõhise kangaga, mis kõduneb prügimäel kuni 500 aastat.
Kohalikes ökopoodides leidub ka rõivaid, mis on tehtud ökoloogiliselt kasvatatud puuvillast, villasest, linasest, siidist või kanepist.
Kanepist riided on eriti keskkonnasõbralikud, kuna taim kasvab paremini kui umbrohi. Igasugune rohimine ja muu hooldus on üleliigne. Põldudele on kanep lausa puhkuseks. Tema kasvatus on keskkonnasõbralik ja lihtne.
Linase kanga kasutamine on samuti otstarbekas. Kuna lina on reeglina robustne, siis ei pea teda pestitsiididega töötlema. See-eest tema töötlemine pehmeks kangaks on märkimisväärselt keerulisem.
Rõivaid soetades tasub panustada kvaliteedile. Loogiline soovitus! Kahjuks ei ole uusi rõivaid ostes seda soovitust tänapäeval lihtne järgida. Moehilbud tehakse meelega sellisteks, et pärast paari pesu oleks põhjust uued osta. Riideesemete jõudmine kasutatud riiete poodidesse, annab märku nende vastupidavusest.
Kui peate plaani kasutada õmbleja teenuseid, siis uurige kangapoest enne ostmist, kus on riie toodetud ja tooraine kasvatatud. Alati tasub eelistada kohalikku toodangut.
Riided ja taaskasutus
Riideid ja tekstiile käsitletakse Eestis endiselt kui olmeprügi. Ometi annab ka rõivaid taaskasutada ja ümber töödelda. Näiteks Humana Sorteerimiskeskus saadab ümbertöötlusse üle tuhande tonni tekstiilesemeid aastas. Riideesemete põnevat taaskasutamist propageerib ka tuntud moekunstnik Reet Aus.
Bioneer pakub oma lugejatele välja mõned juhised, kuidas oma riideid „teisele ringile“ aidata:
-
Vaadake oma kapis ringi. Kui te leiate sealt riideesemeid ja aksessuaare, mida te ei tavatse kanda või mis teile numbri poolest ei sobi, siis annetage need heategevusele.
-
Enne riiete kogumispunkti viimist veenduge, et need on puhtad, terved ja ei ole ülemäära kulunud. Heategevuslik riiete annetamine ei ole kaltsude annetamine! Te saate inimesi tõeliselt aidata vaid korralike riietega.
-
Andke oma lastele väikseks jäänud riided edasi teiste laste vanematele. Lapsed ei jõua enamasti oma riideid lõpuni kanda. Eriti kehtib see imikuriiete kohta!
-
Kasutatud riideid saab anda näiteks Uuskasutuskeskusesse Tallinnas ja Humana poodidesse.
-
Kasutatud riideid, tekke, jalanõusid võib pakkuda ka kodutute varjupaikadele ja erinevatele kiriklikele abiorganisatsioonidele.
-
Lasterõivaid, mänguasju ja erinevaid lastetarbeid võib annetada lastekodudele.
-
Kui soovite oma kasutatud kraami ära anda, siis tasub eelnevalt välja valitud kohta ette helistada. Nõndaviisi säästate nii enda kui teiste aega!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta