Eesti ja ka Baltimaade võimsaima Eesti Energia Aulepa tuulepargi töökindlus tõusis sel aastal üle 90 protsendi. Aulepa tuulepark tootis käesoleva aasta esimesel poolaastal 40 GWh elektrienergiat.

  • Energeetika
  • 15. oktoober 2014
  • Pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Eesti Energia taastuvenergia äriüksuse juhi Innar Kaasiku sõnul nappis Aulepa tuulepargi tuulikute tootja WinWind pankrotistumise tagajärjel tuulikute hooldamiseks vajalikke varuosi ning hooldusi teostati viivitusega, mis põhjustas ka tuulikute töökindluse languse.

„Olukorra lahendamiseks võtsime ühendust kõigi WinWindile tooteid ja teenuseid müünud ettevõtetega ja sõlmisime otselepingud, mis lubas tagada varuosade tarnekindluse ja hoolduste kvaliteedi. Tänavu on Aulepa tuulepagi töökindlus juba üle 90%,“ selgitas Kaasik.

Tänaseks on Eesti Energia lepingulises suhtes kahe Eesti juhtiva tuuleparkide hooldusettevõttega E4W ja Iffka Invest.

Kui 2013. aastal tootis Aulepa tuulepark kokku 73 GWh elektrit, siis selle aasta kuue kuuga juba 40 GWh. Elektritoodangu mahu kasv saavutati tänu kõrgemale töökindlusele.

Uuemate tuuleparkide tavapäraseks töökindluseks loetakse umbes 97%. Kaasiku sõnul suudavad selliseid näitajaid tagada Eesti Energia Narva ja Paldiski tuulepargid.

„Aulepa tuulepark on Eesti Energia uusimatest tuuleelektrijaamadest vanem ning tuulikutootja pankrotistumine tõi endaga kaasa olukorra, kus vajalike varuosade nappuse ja plaanilise hoolduse puudusel oli selle töökindlus mõõnaperioodil kõigest 75%,“ kirjeldas Kaasik.

Suure töö tulemusena tõusis Aulepa tuulepargi töökindlus käesoleval aastal 90% peale. Tuuleelektrijaama ootavad selle aasta lõpus ja 2015. aasta suvel plaanilised hooldustööd, mis peavad garanteerima saavutatud kõige töökindluse tasemel ca 90-95% ka järgnevatel aastatel.

Eesti Energia avas Eesti ja ka Baltimaade võimsaima Aulepa tuulepargi 2009. aasta suvel. Kokku oli siis Aulepa tuuleelektrijaamas 13 tuulikut võimsusega 39 MW. 2010. aastal täienes Aulepa tuulepark veel kolme tuuliku võrra ning tuuleelektrijaama koguvõimsus on tänaseks 48 MW. Tuuleelektrijaama toodanguga saab katta ca 43 000 keskmise tarbimisega Eesti pere aastase elektrivajaduse.