Hennaasjatundja Katrin Alekand rääkis Bioneerile Eestis müügil olevatest juustele mõeldud hennadest. Tegemist on kolmanda looga hennat tutvustavate lugude sarjast.

Venemaal pakitud Iraani henna on enam-vähem kvaliteediga ja kui aus olla – ega meil suurt valida ole. Eestis on saada peamiselt kolme tootja pulbrid, lisaks hennale pakutakse ka basmat ja värvitut hennat. Kvaliteet on ebaühtlane, pulbrit kipuvad sisaldama ka liiva ning hennatanniinhappe sisaldus ei ole eriti kõrge.

Meil müügil olev basma on indigo. Nimetus ’basma/vashma’ tuleb kas Turkmeeniast või usbekkidelt ning on küllap sealtkaudu läinud vene keelde. Üldjuhul ei ole meie basma alati indigofera tinctoria vaid mõni teine indigoliik, olen pakkidel kohanud vähemalt kahte erinevat ladina keelset kirjet.

Hennaga juuste värvimine
FOTO: Hennatatud juuksed. Pildistas Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee.

Värvitu henna, mida meil müüakse, on araabia jujuubipuu (Ziziphus Spina Christi), meie türnpuu eksootiline sugulane. See pulber ei anna värvi ega muuda hennale või basmale lisatult nende tooni, nii nagu amla seda näiteks teeb. Küll aga on see väga hea juukseniisutaja, teeb juuksed siidisteks ning väga läikivateks. Kergelt vahutava ja puhastava efekti tõttu on see taim olnud juuksehoolduses šampooni esivanem.

Mujal maailmas pakutakse värvitu hennana sennat (Cassia obovata), kuid meil ei ole seda juba aastaid saada olnud.

Ja siis on veel valmis segatud hennad. Minul isiklikult on nendega mõned kogemused, mis ei olnud eriti rõõmsakstegevad. Nii et otseselt ma siin midagi kritiseerida või arvata ei tahaks. Lugege kindlasti pakilt toimeaineid – nõudke nende olemasolu kas pakil või saatelehel. See on ainus, mida ma soovitada oskan. Ning katsetage enne värvimist. Kui henna usutakse olevat ettearvamatu, siis segatud hennad võivad veel ettearvamatumad olla.

Omaette nähtus on Lush’i hennad – valmissegatud pasta on brikettides, mis tuleb veega pastaks segada ja need sisaldavad väga palju õli. Õlimaskid on juustele ikka head, kuid õli ja henna kombinatsioon annab pehme värvi. Henna küll värvib, kuid toonid on pehmed, murtud. Puhta hennaga nii mahedaid toone naljalt ei saavuta.

Ning „hea ja odava“ henna austajatele väike kurvastav tõsiasi - Venita firma hennad ei ole hennad. See on segu (tõenäoliselt) hennapulbrist, parafenüleendiamiini ühenditest, tolueenidest, metallisooladest ja veel nipet-näpet keemiast. Kes on tulemuse, hinna ja kvaliteediga rahul – värvige, omal riisikol. Aga ärge petke end arvamisega, et te teete oma juustele hennaga head. Selle keemia seast ei pääse henna absoluutselt löögile ning võib vaid oletada, mis kvaliteediga see on. Venita juuksevärvid ei ole henna, see on kas hennalisandiga keemiline värv või hennalaadne toode.