Rimi mahedate omamärgitoodete sarja „I love eco“ müüginumbrid kasvavad aasta-aastalt vaikselt, aga kindlalt. Populaarsust koguvad mahetooted ka kodumaise talukauba „Talu toidab“ lettidel, mille leiab tänaseks 38 Rimi kauplusest. Eestimaalastel on suur huvi nii mahedate konserveeritud kui värskete köögiviljade vastu, mahedast talukaubast ostetakse meelsasti muna, erinevaid liha- ja teraviljatooteid. Mulluse sügisega võrreldes on kasvanud nii maheda talukauba kui välismaiste mahetoodete müük.  

  • Tarbimine ja tervis
  • 27. november 2023
  • Foto: I love Eco tooted peaksid olema tuttavad kõigile Umberto Eco sõpradele / Pressifoto

Aasta kokkuvõttes on „I love eco“ sarja mahetoodete kogumüük mullusest õige veidi suurem, aga samas suurusjärgus – aasta esimese kümne kuuga on Eestis müüdud üle 2 miljoni „I love eco“toote. Päris palju ostab eestimaalane juba mitu aastat konserveeritud maheköögivilja. Inimestele meeldivad mahedad kikerherned, samuti eelistatakse mahedat tomatipastat. Tee sööjateni on leidnud ka ohtralt hakitud mahetomateid ja kookospiima. Samuti ostetakse meelsasti mahedaid aedube ja mõneti üllatavalt meeldib Eesti inimestele ka mahe maapähklivõi. Kaubaks lähevad erinevat sorti juurvilja- ja kartulikrõpsud. Ostukorvidesse rändab ka palju värskeid maheköögivilju: eriti meeldib inimestele punane paprika, aga ka tomatid, suvikõrvits, brokkoli ja värsked maistõlvikud. Populaarsed on ka mahelillkapsas ja maheseller, samuti ostetakse sibulaid. 

„Kokkuvõttes võib öelda, et mahetoodete seas on populaarsed samad tootegrupid, mis ka nö „tavakauba“ seas ostjate eelistatute sekka kuuluvad, siiski mõnede eranditega. Tundub, et mahetoodete eelistajad eksperimenteerivad rohkem, ostes palju toiduaineid, mis just Eesti köögi klassikasse ei kuulu – näiteks kikerherneid või kookospiima,“ ütles Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats. „Täheldada võib ka seda, et aastast aastasse on mahetoodete läbimüük ja käive suuremad talve- ja kevadkuudel – suvel-sügisel saab eestimaalane värske köögivilja kätte aga ilmselt oma aiast või põllumaalt. Ehkki kogumüügist moodustab mahe omamärgitoode siiski veel tagasihoidliku osa, on see siiski oma kindla ostja leidnud ja mahekauba müük kasv aasta-aastalt.“

 „Talu toidab“ lettidel moodustab mahetoit umbes 60% pakutavast. Maheda talukauba käive on tänavu sügisel samuti mullusega võrreldes veidi kasvanud. „Mahedast eelistavad ostjad värskeid põhitoiduaineid, millest ise kodus toitu valmistada – lisaks munadele, veise- ja linnulihale ostetakse ka jahusid, erinevaid teraviljahelbeid ja tatratooteid. Oleme optimistlikud, et maheda talukauba müük jääb tänavu kokkuvõttes samasse suurusjärku mullusega, hetkel näeme selgelt kerget kasvu,“ sõnas „Talu toidab“ juht Kristeli Veimann. 

„I love eco“ on ICA grupi omamärgitoode, mis pakub mahepõllumajanduslikke tooteid, mida alates 2019. aastast müüakse Rimi kauplustes üle Eesti. Selle brändi alt leiab toiduained ja väikelaste riideid, mis on toodetud võimalikult väikese negatiivse keskkonnamõjuga. Näiteks beebide ja väikelaste rõivastes kasutatav puuvill on sertifitseeritud kui mahepõllumajanduslik materjal ehk toodetud ilma sünteetiliste pestitsiidideta. „I love eco“ toodetele on kehtestatud ranged kvaliteedi-, keskkonna- ja sotsiaalse vastutuse nõuded.

„Talu toidab“ müügialad on väikesed talupoed suurte kaupluste sees, mille lettidel müüakse ainult Eesti talude ja väiketöötlejate kaupa. Suuremates kauplustes - näiteks Haabersti, Ülemiste ja Lasnamäe Centrumi Rimis - on valikus 120 erineva Eesti tootja umbes 900 erinevat toodet. Rohkem kui 60% Talu Toidab kauavalikust kannab ökomärki, mis tähendab, et tegemist on mahetootega.