Kevade algus ja soojemad ilmad on autoomanike jaoks taas märk alanud rehvivahetushooajast. Ehkki naastrehvid on lubatud suviste vastu vahetada juba 1. märtsist, on ilmaolud kevadiseks muutunud alles hiljuti. Millal tasub rehvivahetuseks aeg broneerida ja kuidas selleks aegsasti valmistuda, selgitavad eksperdid.  

„Ilmaolud on aina kevadisemad, mis tähendab, et on aeg hakata valmistuma suviseks rehvivahetuseks. Enne rehvivahetuseks aja broneerimist tasub aga olemasolevate rehvide vastupidavus üle kontrollida ning vajadusel uued soetada,“ selgitas Elke Toyota järelteeninduse juht Viljar Sillamaa.

 

Rehvid peavad olema vahetatud 30. aprilliks

 

Transpordiameti maismaasõidukite üksuse juhataja Jürgo Vahtra sõnul on tänavu naastrehvid suviste vastu lubatud vahetada alates 1. märtsist. „Talviste tee ja ilmastikuolude esinemise korral võib naastrehve aga kasutada kuni 30. aprillini,“ selgitas Vahtra. 

Rehvivahetust planeerima asudes tuleks Sillamaa sõnul esmalt rehvid üle vaadata ja hinnata nende välimust. „Vaadake üle, kas rehvil paistab pragusid või vigastusi ning kas turvisemustri sügavus on vähemalt 1,6 mm, mis on seadusega määratud alampiir. Rehvimustri sügavuse hindamisel tuleks arvesse võtta kõige väiksem mõõtmistulemus,“ sõnas Sillamaa. Ent nii Elke kui ka Transpordiameti esindaja soovitavad jälgida, et rehvi mustrisügavus oleks vähemalt 3 mm, mis tagab ohutu liiklemise ka märja ilmaga. 

Elke Toyota järelteeninduse juhi sõnul sõltub rehvide kestvus eelkõige kasutamistingimustest – milline on juhi sõidustiil ja auto korrasolek. Keskmiselt saab ühe komplekti rehvidega sõita kuni 3 hooaega. Uute rehvide soetamisel tuleks silmas pidada nii tootja poolt ette antud mõõte, tootmisaastat kui ka rehvimärgiseid. „Soovituslik on jälgida rehvimärgiseid, kus on näidatud, milline on rehvi kütusesäästlikkus ja märghaardumine. Tankuri märk näitab, kui kütusesäästlik on rehv ja pilve märk näitab rehvi märghaarduvust. Mida lähemal on näitaja A-tähele, seda paremad on rehvi omadused,“ kirjeldas Sillamaa. 

 

Rehvide hind on võrreldes mullusega kasvanud

 

Rehvide hind sõltub erinevatest teguritest nagu tooraine, logistika ja nõudlus. Võrreldes aastatagusega on tõusnud nii suve- kui ka talverehvide hind. „Näiteks enamlevinud mõõdus Bridgestone rehvide hind on võrreldes mullusega lausa 15% kasvanud,“ sõnas Sillamaa. Hinnatõusu on põhjustanud tooraine, energia ja materjali hinnakasv. 

Inbanki Eesti äriüksuse juhi Valdeko Kübarsepa sõnul on rehvide ostu finantseerimiseks mitmeid võimalusi. “Rehve on igas hinnaklassis, kuid sageli võib uute rehvide soetamise vajadus saabuda äkitselt, kui ilm järsku kevadiseks muutub. Rehvide hinnatõusu valguses on “osta kohe, maksa hiljem” makselahendused hea võimalus, kuidas ilma lisakuludeta rehvide soetamist finantseerida, sest aitab paremini enda igakuiseid rahavooge juhtida ja kulutusi planeerida näiteks kolmes osas tasumisel,” lausus Kübarsepp.  

Ta tõi välja, et "osta kohe, maksa hiljem” tehingute arv on Inbanki statistikale toetudes tugevas kasvutrendis – aastaga pea kahekordne. “Osamaksetega tasumise võimalus aitab vältida ootamatute väljaminekute edasi lükkamist. Sellise makseviisi võlu seisneb ostude ajastamises paari kuu peale – näiteks võimalus maksta ostu eest kolmes osas ilma igasuguse lisatasuta. Samuti kasutatakse makselahendust ka kvaliteetsema toote soetamisel, kui algselt planeeritud, sest ei kaasne lisakulusid ning protsess on lihtne ja kiire. Näiteks valitakse makselahenduse abil kvaliteetsemad ja kallimad rehvid, mis peavad ka kokkuvõtteks kauem vastu ning aitavad ületarbimist vähendada. Samuti tagavad kvaliteetsemad rehvid parema turvalisuse nii autojuhile kui teistele liiklejatele,” sõnas Inbanki Eesti äriüksuse juht. 

Uute rehvide soetamise otsuse soovitab Elke Toyota järelteeninduse juht teha eelkõige rehvide kvaliteedi ja kestvuse, mitte hinna põhjal. „Näeme, et hinnavahe premium- ja soodsama klassi rehvi vahel muutub aasta-aastalt väiksemaks. Samuti näitab meie kogemus, et premium-klassi rehvide eluiga on pikem ja rehvil on võrreldes odavama klassi rehviga kogu oma eluea jooksul ühtlased omadused kui vaadelda selle märghaardumist, veeretakistust ja müra,“ kirjeldas Sillamaa. 

Uusi rehve soetades kaalutakse tihti ka eraldi suve- ja talverehvide asemel universaalsete lamellrehvide soetamist, millega saab sõita aastaringselt. Vahtra sõnul on aga Eesti kliimatingimustes mõistlikum kasutada eraldi suve- ja talverehve. „Põhjamaade tingimustesse mõeldud lamellrehvid on projekteeritud töötama madalatel temperatuuridel. Suviste temperatuuride korral ei ole lamellrehvide pidamisomadused nii head kui suverehvidel. Lisaks võivad lamellrehvid suvel kiiresti kuluda,“ selgitas Transpordiameti maismaasõidukite üksuse juhataja.