Ingrid Bergman oli suuremaid ja glamuursemaid Hollywoodi staare, kuni temast sai oma aja kõmulisim näitleja pärast seda, kui rahvusvaheline skan­daal­ ähvardas purustada tema karjääri. Ta oli mänginud peaosa sellistes nüüd­seks filmiklassikaks saanud linateostes nagu „Casablanca”, „Nõiutud”, „Kuri­kuulus”, „Gaasivalgus”, kus tema partnereiks olid olnud Hollywoodi ikoo­nid­ Humphrey Bogart, Cary Grant ja Gregory Peck. Charlotte Chandler vahendab Bergmani uues biograafias oma pikki vestlusi näitlejannaga, avades sündmusi Bergmani silme kaudu ja tuues meie ette lummava, intensiivselt elanud naise.

Ingrid bergmannOlles staar juba kodumaal Rootsis, osutus David O. Selznicki kutsel Holly­woodi saabunud Ingrid Bergman sensatsiooniliseks avastuseks ja temast kujunes tõeline publikumagnet. Ingridi elu dramaatilisim sündmus algas filmivõtetel Itaalias, kus puhkes tema kirglik armuromanss režissöör Roberto Rosselliniga. Järgnenud skandaali tõttu sattus Ingrid Hollywoodis põlu alla, ta mõisteti hukka kirikuringkondades, teda häbimärgistati Ühendriikide senati ees ja ta oli sunnitud Ameerikast lahkuma. Ingrid sai mängida ainult Rossellini filmides.

Chandler kirjeldab Bergmani elu temaga seotud inimeste pilguga enne ja pärast skandaali ning skandaali ajal. Intervjueeritavate hulka kuuluvad Alfred Hitchcock, George Cukor, Sidney Lumet, Cary Grant, Gregory Peck, Greta Garbo ja Liv Ullmann. Chandler on vestelnud ka Roberto Rossellini ning Ingridi ja Roberto kaksikutest tütarde Isabella ja Isotta Ingridiga, Rossellini poja Renzo, Ingridi tütre ­Pia Lindstromi ning teiste Ingridit lähedalt tundnud inimestega. Isiklikud kokkupuuted lisavad Chandleri Bergmani-biograafiale vahetut ehedust.

Liigutav on lugeda, kuidas varakult vanemad kaotanud Ingrid elule tagasi vaadates tunnistab, et teda on kogu elu mõjutanud oma vanemate armastuslugu.­ „Otsisin oma elus samasugust romantilist suhet. Võimalik, et minu kõrged ootused isegi takistasid mul seda leidmast, või pigemini hoidmast.”

Elulooraamatu autor Charlotte Chandler on kirjutanud teistegi näitlejate ja lavastajate elulugusid, nende hulgas Groucho Marx, Federico Fellini, Billy Wilder, Alfred Hitchcock ja Bette Davis. Chandler elab New Yorgis ja on Lincolni keskuse filmiühingu liige.

Tiina Lokk, filmiteadlane/kriitik, PÖFF-i direktor raamatu „Ingrid“ kohta:

Ingridist kui näitlejast pean ma väga: nõudis suurt julgust ja meelekindlust vastandada loo­mu­lik­kus­ nii välimuses kui ka mängustiilis 40-ndate Holly­woodi glamuurile ja üles­puhvi­tu­sele. „Ingrid” ei ole päris tavaline staariraamat, siin ei üritata lugejaga manipu­lee­rida, ju­tus­tades­ üm­­ber gla­muuriga ääristatud madalaid intriige. Asja­li­kult lahti kirjutatud osa­­täit­mi­sed eri filmides vahelduvad soojade­ mälestustega lähedastelt kolleegi­delt,­ sõpradelt ­ja pere­liikmetelt. Kõneldes Ingridist, avavad nad inimestena ka ennast ja see on mulle ääre­tult­ huvi­tav! Mitte vähem oluline pole see, et meil võimaldatakse mõista euroopaliku ja ameeri­ka­­liku filmi­tootmise erisusi ning aduda atmosfääri, mille keskel vaiksel moel hargneb lahti tugeva ja targa naise saatus – tema kirg näitlemise ja sügav armastus oma laste vastu.

pilgrimbooks

Charlotte Chandler "INGRID" Ingrid Bergman. Biograafia. - Tõlkinud Anu Lamp. 155x235, 320 lk, kõva kaas.