Kuressaares on nädala lõpus erilised päevad: 6. septembril on avaaktus Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) meremajanduse keskuses, 7. septembril peetakse ülimenukat Tänavapiknikku ja avatakse renoveeritud kesklinn. Üllatuskülalisena saabub uusi algusi tähistama TalTechis arendatav Iseauto.

„Inseneriharidus on Saaremaal oma kanda kinnitanud juba 20 aastat, mida tõestavad laevaehituseinseneeria tipptegijad, kes keskusest välja kasvanud,“ rääkis meremajanduse keskuse juhataja Anni Hartikainen. 

„Sel aastal otsustasime oma õppeaasta avada tavapärasest teistmoodi ning kutsusime oma avaaktusele ja saarlastele rõõmuks Kuressaarde TalTechi ja AuVe Tech OÜ koostöös arendatava Iseauto,“ ütles Hartikainen. Ta selgitas, et see on omamoodi märgiline ka meremajanduse keskuse jaoks, sest siin tegeletakse isejuhtivate ja innovaatiliste veesõidukitega. „Keskuse viimane põnevaim projekt on iselaev NYMO, mis tegi 31. augustil oma esimese pikema avameresõidu Leppneemest Keri saarele,“ selgitas ta. NYMO sünnikodu on väikelaevaehituse kompetentsikeskuses ja kontseptsioonikatsetused on toimunud nii mudelkatsebasseinis kui ka autonoomselt avaveel.

2018. aastal tehnikaülikooli 100. aastapäevaks valminud Iseauto on Eesti esimene täisautonoomne isejuhtiv sõiduk. Tegemist on ühe suurima koostööprojektiga ettevõtte ja ülikooli vahel. Eelkõige on tegemist tudengiprojektiga, kus oma käe on külge pannud nii inseneri- kui IT tudengid. Jätkuvalt arendatakse sõidukit ettevõtte AuVe Techi ja ülikooli tudengite ning teadlaste koostöös, et tulevikus saaksid samad sõidukid sõita ka linnatänavatel. 

Meremajanduse keskuse õppeaasta avaaktus toimub 6. septembril kell 12 väikelaevaehituse kompetentsikeskuse saalis (Tallinna 19, Kuressaare). Tudengeid tervitavad sõnavõttudega TalTechi mereakadeemia direktor Roomet Leiger ja Saaremaa vallavanem Madis Kallas. Iseautoga saavad kõik huvilised tutvuda kell 12.45 meremajanduse keskuse sisehoovis.

Tänavusel Kuressaare Tänavapiknikul avatakse renoveeritud kesklinn. Tänavapiknik on armastatud üritus, sel korral täidavad tänavaid lausa 540 piknikulauda ja oodatakse 5000 külastajat. Raekoja kõrvalt leiavad piknikulised ka TalTechi ala ja Iseauto. Tänavapiknik algab 7. septembril kell 18.

Uuel õppeaastal on meremajanduse keskuse kahel rakenduskõrghariduse õppekaval 208 tudengit, neist 55 astub 1. kursusele. Väikelaevaehituse kompetentsikeskuse meretehnoloogia ja hüdrodünaamika uurimisrühmas läbib doktoriõpet 2 doktoranti. Vilistlasi on meremajanduse keskusel (Kuressaare kolledžil) 20. õppeaasta lõpuks 373.