Bioneer jagab oma lugejatele 10 viimast jõulueelset nõuannet.
- Tarbimine ja tervis
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 23. detsember 2008
- Fotol jõulud. CC0 Public Domain. Pixabay
-
Otsustage ära, millised jõulutraditsioonid on teie jaoks olulised. Bioneer soovitab enda jaoks välja mõelda, mida jõulud teile tähendavad. Kui tähistate Jeesuse sünnipäeva, siis tehke seda vaikselt pereringis. Kui rõõmustate pööripäeva ja aastavahetuse üle, siis järgigegi vastavaid kombeid. Kui jõulud ei tähenda teile midagi peale tüütute, ärritavate ja rahakotile laastavalt mõjuvate kohustuste, siis rõõmustage ennast ja jätke jõulud sellisena pidamata. Võtke pühadest vaid see osa, mis rõõmu toob. Näiteks veetke päev pere keskel ja nautige lihtsalt koosolemise rõõmu, sest lähedased on olulisemad kõikidest kingitustest. Loe lisaks: JÕULUNIPID: Mida me üldse tähistame?
-
Ärge liialdage toiduga. Kuigi eestlaste rahvatraditsioon nägi ette, et jõuluööl tuli süüa 7, 9 või 12 korda, siis on inimesel uuel aastal jõudu, jaksu ja tervist, tema tööd õnnistatud ja tal pole leivapuudust. Söögikord ei tähendanud suurt söömaaega, piisas ka mõnest suutäiest.
-
Ärge liialdage alkoholiga. Kuigi eestlastel on kombeks juua jõulude ajal jõuluõlut või uuema kombena alkoholiga jõuluglögi, on mõtet siiski jääda mõõdukaks. Tasub meeles pidada, et alkoholijoobes inimesed satuvad kergemini kõikvõimalikesse õnnetustesse.
-
Pakendage kinke mõistlikult. Jõulukingid on pakitud vaid sellepärast, et tekitada kingi saajale põnevust. Et olla mõistlik ka keskkonna suhtes, tasub kingipakendid valida taaskasutatavatest materjalidest. Nii teeme lisaks kingi saajale kingituse ka loodusele – vähem sodi rändab prügimägedele.
-
Võtke jõulud vabaks. Eesti rahvatraditsioonide järgi olid jõulude ajal kõik tööd peale hädavajalike keelatud. Siis oli aega koos perega jõulumänge mängida ja mõistatada. Õlgedest valmistati looma- ja inimkujusid. Tehti ka õlest nuute, ning taoti üksteist nendega. Vähemalt saartel olid jõulud ennevanasti suurim lauluaeg. Kristlikus traditsioonis on kombeks käia kirikus, ligimeste haudadel ja olla vaikselt pereringis. Et täielikult vaba päeva nautida, võiks jõulupühal kinni olla ka arvuti.
-
Tehke mõni annetus. Kõige soodsam on Eesti maksusüsteemi arvestades toetada avalikes huvides tegutsevaid ühendusi. Nemad on mõistlik valik ka sisuliselt, teenides ühiskonda ja riiki, toetades ühiskonnale prioriteetseid eesmärke ja edendades majandust. Loe lisaks: Infovoldik annetamisest ja maksudest. Kes ise raha annetada ei soovi, võib annetada tasuta arvutiklikke ja ometi head teha. Loe lisaks: Sina klikka ja Swedbank maksab.
-
Tehke jõulutoidud kodus. Kaasake toidu valmistamise protsessi kogu pere. Nii jäävad jõuluroad meelde ka pere noorematele ja söödud eine on vähemate kunstlike lisanditega.
-
Olge tänulik ja jagage oma tänu. Jõulude ajal on väga lihtne inimesi tänada, sest inimesed on avatumad ja ei pea tänamist imelikuks (liigagi paljud inimesed pelgavad üksteisele aitäh öelda just sellel põhjusel). Loe lisaks: 7 asja, mille eest tänulik olla.
-
Pidage meeles oma lähedasi. Jõulud on sobiv aeg lisaks elus olevatele lähedastele, pidada meeles ka juba surnud sugulasi ja häid sõpru.
-
Olge lahtise tulega ettevaatlik. Jõuluaeg toob inimeste ellu elevust, sära ja kauneid hetki, kuid mitte ainult. Paraku juhtub jõulude ja aastavahetuse perioodil palju traagilisi tuleõnnetusi, kuna põletatakse tavapärasest enam küünlaid, kasutatakse aktiivsemalt elektriseadmeid ning inimeste tähelepanu on peomeeleolus hajutatud. Loe lisaks: Tuleohutus ja jõulud.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta