Tänases kirjatuhinas annan detailse ülevaate merikäsna kasutamisest tampoonina (ja miks ma ei poolda kuutopsikut). Fotol on näha minu hügieenitoodet, mida ma olen just uue vastu välja vahetamas. Tegemist on tavalise looduslikult kasvava merikäsnaga, mis on minu keha teeninud ligikaudu aasta.
- Tarbimine ja tervis
- Maryliis Teinfeldt, kohupisarad.blogspot.com.ee
- 24. oktoober 2015
Looduse hingehind
Looduslik svamm on võitnud minu kui 21. sajandi elaniku tarbijasüdame. Poes küsitakse ühe svammi eest ligikaudu seitse eurot. Sellest suurest summast olenemata on merikäsn võrreldes kuutopsiku ja tavapäraste menstruatsioonivahenditega odav ja üpriski jätkusuutlik toode.
Esimene ja enamasti viimane kulu on selle tarbijahind. Merikäsna eluiga on pikk, konkureerib tasavägiselt kuutopsikuga. Kõige odavam menstruatsiooniveretass (kahjuks mitte nii usaldusväärselt tegijalt kui Mooncup ja pealegi veel värvitud) on internetis müügil kümne euroga, tampoonid ja hügieenisidemed teevad hulgihinnaga (1000 tk) ostes sama välja, kui me võtame võrdlusperioodiks ühe aasta.
Merest tulnud svamm võidab selle võistluse umbes kolme euroga, kui võtta võrdluseks absoluutselt kõige odavamad hinnad. Eesti Mooncupi esinduselt ostetuna maksab topsike 31,63 eurot ja tampoonide-hügieenisidemete hindki erineb tublisti vastavalt firmale ⎯ merikäsn on ja jääb aga samaks.
Järgmisena vaatame veidi lähemalt muid kulutusi. Enamik Eesti kauplusi ja veebiäritsejaid pakub oma kaupa pakendatult, aga sellegi poolest on üks kilepakend sadu kordi vähema looduse hinnaga kui sünteetilistest materjalidest tampoonid, hügieenisidemed ja ka justnimelt kuutopsikud.
Miks on igaüks eraldi pakendis ⎯ merikäsn, side ja mooncup, see on juba omaette teema. Õnneks aga mäletan oma viimaselt Kreeka reisilt, et kohalikud müüvad neid lahtiselt. Seega soovitan päikesereisilt oma täpsed varud ära osta, siis on kaks käiku ühe hoobiga toredasti tehtud.
Merikäsn on korjatud viisil, nagu meie korjame õunapuult õunu või nopime basiilikult lehti. Peatselt kasvavad niinimetatud käsnapuule uued osad. Loodus valmistab selle imelise vahendi naise jaoks ise ning see tagab ka selle hilisema looduses lagunemise. Tampoonid, hügieenisidemed ja kuutopsik seda mulle, kui pakenditeadlikule tarbjale ei kingi. Ja kui mul pole kodus prügikasti, siis mida ometi peaksin ma selle topsikuga pärast peale hakkama?
Tarvitamisõdu
Kasutamismugavuse loomiseks olen ma sidunud käsna külge 9 cm pikkusega puuvillase nööri, mida pole värvide ja muude kemikaalidega töödeldud. Minu käsna mõõdud on 9 x 3 x 6 cm ning on parajalt kokkumurtav. Käsn tulekski valida selle järgi, et seda oleks võimalik kas kokku rullida või murda. Seda materjali on ääretult mugav kääridega vormida seesuguseks, nagu tarvis. Ka defektsed kohad on kääridega kergesti eemaldatavad.
Merikäsna kasutatakse menstruatsioonivere kokkukogumiseks samal moel, nagu teeb seda tampoon ja kuutopsik. Merikäsna pole keemiliselt töödeldud olemaks superimav nagu tavapärane tampoon. Svamm tehakse käesooja veega enne kehasse sisestamist niiskeks. See murtakse kokku ja surutakse tuppe, nii nagu tampoongi. Kuna käsn on parajalt niiske, on selle teekond naise kehasse lihtsustatud ja mugav.
Mäletan oma esimesi tampoonikatsetusi, mis mitte kuidagi ei õnnestunud. Kogenematuse ja üleüldise piinlikkusärevusega oli see vaevaline protsess ⎯ kuiv, valus ja imelik. Selle loodusliku abikäega seesugust kogemust aga kasutajal kindlasti ei ole. Ja muide, tampoonikiud jäävad naise tuppe, nagu Bioneer.ee katse näitas. Käsn ja silikoonist topsik seda pahupoolt endas õnneks ei kanna.
Naise kehas on merikäsn pehme, vedelikku koguv vahend, mis oma imavusvõimet ületades ei muutu kõvaks, mistõttu pole seda valulik kehast eemaldada. Kogenud tampoonikasutajana on see olnud alati probleemiks. Svamm ei tee tupele haiget, on parajalt õrn ja tugev.
Sama kogemust pakub ka kuutopsik, olles piisavalt vetruv ja kindel abiline. Kahjuks aga on mul väike paranoia selle pehme kausikese ülemiste äärte suhtes, mis suruvad end tugevasti tupe seinte vastu. Ma kardan, et see pikaajaline surve ühe ja sama koha peal ei mõju koepinnale hästi. Rinnahoidjate, käekellade ja -võrudega ei ole ma sinasõber, olles tundlik seesugustele vajutustele ja rõhumistele.
Pärast kasutamiskorda tuleb looduslik tampoon korralikult puhastada. Kasutan selleks lõhnavaba seepi ja sooja vett. Kui ühe kuu kasutamissessioon saab läbi, olen seda keetnud paar minutit puhtas vees ja hoidnud puuvillases kotikeses. Ehk siis sama rutiin nagu topsiku puhul.
Igasuguste kehasiseste menstruatsioonivahendite puhul olen ma ääretult ettevaatlik ja kuulan oma keha. Näiteks käsna kehast eemaldades kuulan ma maad, kas on tarvis minna uuele ringile. Toksilise šoki sündroomi on seostatud kõikide kehasiseste hügieenitoodetega.
Ja kui on aeg asendada vana käsn uuega, võib eelmisest abikäest teha midagi muud. Käsnadega saab toredasti eemaldada jumestust, puhastada erinevaid pindu jne. Käsna saab visata ka kompostihunnikusse. Merikäsn võib muuta aja jooksul oma värvi, kuid tekstuur, tugevus ja muud visuaalsed omadused jäävad korrektse hoiustamise puhul pikaks ajaks püsima.
Käsn on ...
Merikäsn ei ole jällegi toode, millest inimesed peavad sõltuma. See on järjekordne näide õitsvast kapitalismist, kus unustuste hõlma on vist meelega vajunud vägagi praktiline ja jätkusuutlik tarbeese. Käsn on odavam, kasutaja- ja loodussõbralikum toode, mida soovitan sooja hingega kõigile sookaaslastele. Käsn on äge!
MERIKÄSNA PAKUVAD
LOODUSPERE ÖKOPOOD
ROSALIND
ROHELINE RIIUL
VIPKOSMEETIKA.COM
EBAY
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta