Aiandus- ja sisutusmessidel ja samateemalistes ajakirjades on juba aastaid räägitud söödavate maitsetaimede kasvatamisest linnakorteri aknalaual või rõdukastides. Paraku eelistab suurem osa rõduomanikke endiselt kasvatada rõdukastis suvelilli. Tarvitseb natukene vaeva näha ja iga rõdu või aknalaud võib muutuda lõhnavaks miniaiaks. Taimed summutavad tänavamüra, värskendavad õhku, annavad varju ja muudavad elu põnevamaks. Bioneer pakub välja mõned ideed, kuidas aknalaua- ja rõduaiandusega algust teha.

Maitserohelise kasvatamine toas

Tubastes tingimustes on maitsetaimedele kõige sobivamaks asukohaks köögi aknalaud. Toidupoest ostetud pottidega maitsetaimed kipuvad kiiresti närbuma. Turult või aianduskeskusest saadud noored taimed peavad palju kauem vastu. Maitsetaimed sünnivad süüa juba kahe idulehe faasis! Mida nooremad on taimed, seda parema maitse nad annavad.

Soovi korral võib maitsetaimi kasvatada ka seemnetest. Parim aeg esimeseks külviks on märtsis-aprillis. Aknalauale võib maitsetaimi külvata korduvalt, iga 2-3 nädala tagant. Siis on ürdid pidevalt võtta.

Tubased tingimused sobivad basiilikule, koriandrile, punele, majoraanile, põõsastillile, petersellile, piparmündile ja murulaugule. Maitsetaimed vajavad oma kasvuks valgus ja niiskust. Talvel on nende jaoks enamasti liiga pime. Seetõttu aastaringne aknalaual kasvatamine ei pruugi õnnestuda.

Ürtide kasvatamine rõdul

Rõdule võib koos ürtidega kasvama panna ka söödavaid lilli nagu mungalill, harilik kurgirohi ja sidrunmünt. Nende kauni välimusega taimede õisi ja lehti saab kasutada salatite valmistamiseks või  jookide ning liharoogade kaunistamiseks.

Rõdukastidesse sobivad till, petersell, basiilik, salvei, tüümian, rosmariin, münt, majoraan ja lavendel.

Taimedest lähemalt

Rosmariin ja tüümian on hetkel moetaimedeks. Mõlemaid ürte kasutatakse isegi baarides kokteilide valmistamiseks. Tüümian on parem võtta aiast. Poetaim kipub longu vajuma. Nii tüümian kui ka rosmariin kasvavad rõdul paremini kui aknalaual.

Eestis tunneb basiilik ennast rõdul paremini kui peenral, kuna sealsed valgus- ja soojustingimused on talle sobivamad. Istikud istutakse, kui mööduvad kevadised öökülmad. Mõttekam on panna üks või kaks taime 15-20cm diametriga potti. Oluline on basiilikut kasta iga päev. Aknalaual võib basiilikutaim pidada vastu aastaid. Selleks, et taim nii kaua elaks, tuleb teda õigesti hooldada ja sobival ajal pügada. Kodus kasvatatud basiilikutaimi on vahva kasutada näiteks pestokastme valmistamisel.

Salvei on mitmeaastane taim. Talveks on teda parem tuua tuppa ja panna aknalauale kõige külmemasse kohta. Teisel aastal ei kasvata salvei ainult lehti, vaid ta  hakkab ka õitsema.

Rõdul võib kasvatada selliseid haruldasi mitmeaastaseid taimi nagu majoraan ja lavendel. Nad nõuavad sama hooldust mis salveigi.

Mündipõõsas istutatakse potti või kasti ja neid kastetakse regulaarselt. Kõige parem on pott taimega asetada veega alustassile, sest münt on väga tundlik niiskuse ja valguse suhtes.

Klassikalisteks potitaimedeks on kõikvõimalikud sibulad, laugud ja petersell. Nad annavad seemnest kasvatatavatest taimedest tunduvalt kiiremini rohelist, seda ka tarvitamiseks, ja ühtlasi saab neid õitsema lastes nautida lilledena. Nende kasvatamisega saab alustada aknalaual ning ilmade soojenedes hiljem edukalt rõdul edasi kasvatada.

 

Lihtsaim viis olla tubane aednik, on kasvatada rohelist sibulat.

Selleks tuleb hankida mugulsibul ja panna see mõne nõu sisse pooleldi vette. Üsna pea on oodata roheliste sibulapealsete tärkamist. Muud polegi vaja teha! Kaaliumirikas immuunsusetõstja on omast käest iga päev võtta! Tuleb lihtsalt meeles pidada, et roheline sibul lisatakse toidutegemise lõppfaasis, sest muidu kaotab ta oma maitse ning väheneb ka toidu vitamiinide sisaldus.

Kuidas hooldada

Kuna maitsetaimed võivad kasvutingimuste poolest olla väga erinevad, siis tasub tutvuda seemnepakendil ära toodud külvi- ja kasvatusõpetusega!

Maitsetaimed võivad olla nii püsikud kui ka üheaastased suvikud. Kahjuks saab rõdul kasvatada ainult üheaastaseid taimi. Meie kliima on maitsetaimede rõdupotis talvitumiseks liiga külm. Üheaastased maitsetaimed saab õue istutada või külvata alles pärast püsivate öökülmade möödumist.

Kasvamiseks vajavad maitsetaimed loomulikult toitaineterikast substraati. Kuid mineraalsete lilleväetistega neid ei väetata, kasutada võib orgaanilisi väetisi ja looduslikke komposte. Suurem osa aednikest ei väeta maitsetaimi üldse. Ürtide hooldamine on kergem, kui turbamulla asemel on must muld.

Maitsetaimi armastavad mõnikord ka kahjurid. Kõige levinumad kahjurid maitsetaimedel on lehetäid ja teod. Maitsetaimi ei ole vaja putukate vastu mürgitada. Taimesöödikud kas pestakse enne maitsetaimede tarbimist lehtedelt maha või külvatakse lihtsalt uued.

Potiürte tasub kasvatada võimalikult lõunapoolse päikese käes, sest taimed igatsevad valgust. Samas võib liiga terav keskpäevane kevadpäike taimi kahjustada. Sel juhul tuleks ürdipotte kaitsta otseste päikesekiirte eest.

Maitsetaimi on arukas külvata-istutada erinevatesse pottidesse sortide järgi. Nad küll taluvad hästi üksteise lähedust, kuid vajavad erinevaid kastmisrežiime. Kuivemad ürdid vajavad kastmist harvem. Kasta tuleks toas vähemalt päeva seisnud veega, mitte külma kraaniveega.
_____________________________________________
Abimaterjalidena kasutati portaalides hansaplant.ee, delfi.ee ja ajakirjas Kodukolle ilmunud artikleid.