Selleks, et rääkida kogukonna, naabruskonna või elukeskkonna eelistest, ei pea elama ökokogukonnas. Igal inimesel on õigus oma kodupaika armastada.

Ka siis, kui elatakse suure linna magalarajoonis, tasub vaadata kodukohas ringi ja leida põhjuseid, miks see koht on elamiseks hea.

Inimesed, kes teavad oma kodupaiga eeliseid, on eluga rohkem rahul. Naabruskonda hindavad inimesed oskavad hoida seda eriilmelisena.

Kas te naudite piirkonna rohelust? Kas teile meeldivad kohalikud väikepoed? Kas te armastate ümbruskonna kohvikuid? Kas te väärtustate koolide, lasteaedade ja mänguväljakute olemasolu piirkonnas? Kas teile meeldib vaade? Kas te hindate kohalikke elanikke? Võimalusi on palju.

Jäädvustage valikud

Tänapäeval on fotoaparaadid, videokaamerad või nutikad telefonid olemas enamikul inimestest.  Fotosilm aitab kodukoha põnevad kohad jäädvustada.

Leidke näiteks paarkümmend just teile meeldivat asja, kohta või inimest ja tehke neist pilt. Või tehke kodukandis hoopis videolood. Rääkige inimestega, pange tähele.

Kui eeltöö tehtud, avaldage oma isiklik veebinäitus või tehke kasvõi sotsiaalmeedias pildipostitus. Kutsuge sõpru ja tuttavaid algatust jätkama.

Leidke üles põnevad nurgatagused, õnnetunud seinamaalingud, vaiksed pargisopid, kärarikkad turud ja muud huvitavad kohad. Iga piirkond on omanäoline.

Ka suuruselt on kogukonnad erinevad. Näiteks tornmajas, kus asub Bioneeri toimetus, elab üle 160 inimese. Eestis on palju asulaid, kus elab vähem elanikke.

Jagage inimestega ideed, et ümbruskond on hea just eripärasena. Seiske vastu sellele, et kõik järjest ühelaadsemaks muutub – samad poed, samasugused omavahel eristamatud uued hooned, parklaterägastik jne.

Kuidas säilitada kohalikku eripära?

  • Muutke asju paremuse poole. Olge see, kes muudab, mitte see, kes viriseb.

  • Hinnake kõrgelt kohalikke väiksemaid poode. Külastage neid. Ostke kohalikke tooteid ja teenuseid (suveniirid, toit, käsitöö, koolitused, teater, kino jne).

  • Väärtustage detaile. Uued hooned ja arengukavad ei tohi jääda lahjaks. Teie elukoht on head lahendust väärt! Laske inimeste erilisusel ja koha loomusel välja paista.

  • Õppige tundma piirkonna looduslikke iseärasusi – allikaid, jõgesid, järvi, ojasid, künkaid, orgusid, metsi ja nõmmesid. Küsige endalt, kas teate, kus asuvad teie kodukoha allikad või kuhu saate lapsed matkama viia.

  • Tundke kummitusi. Kohalike legendide ja tausta tundmine on sama oluline kui kõik nähtavgi. Iseäralikud lood meeldivad ka lastele. Rääkige neid, näidake neid. Korraldage huvilistele näiteks jalgrattamatk ja tutvustage oma kodukohta.

  • Ajalugu on jätkuv protsess. Areng on loomulik. Kohalikud pidustused, laadad, koolitused ja hooajaüritused vaid lisavad eripära.

  • Igal võimalikul juhul loobuge auto kasutamisest. Lühikeste vahemaade puhul käige jala, sõitke rattaga või kasutage ühiskondlikku transporti. Nii näete, kuulete ja tunnetate rohkem.

  • Ilu peitub vaataja silmades. Otsige ja leidke ilu ootamatutest paikadest. Looge ise ilu näiteks lillepeenardega või heakorratalgutega.

  • Tundke oma kodu. Statistika võib näidata põnevaid asju, aga teie kohaliku elanikuna teate tegelikku olukorda.

  • Olge aktiivne ja jagage oma arvamust teistega. Teie idee võib olla vajalik nii korteriühistule kui ka kohalikule omavalitsusele. Hinnake ennast kogukonna osana.

  • Tundke oma naabrit. Kui te tunnete naabrit, siis on teie elu turvalisem.

  • Hinnake inimest, kes teie kodumaja ümbrust koristab, ärge narrige teda. Näiteks suitsukoni paneelmaja aknast välja viskamine võib tunduda tühise liigutusena, aga kojamees peab ära visatud koni üles korjama.


Vaadake näiteks Bioneeri Lasnamäe rattamatka galeriisid. Lasnamäed õpiti oktoobri alguses tundma koos LasnaIdee eesvedaja Maria Derlõšiga.