Keskkonnaamet kutsub 14. aprillil tähistatava rahvusvahelise õuesõppepäeva ja alanud südamekuu puhul kõiki õue tärkavat loodust märkama ning tervist turgutama, kasutades selleks digitaalset rakendust Avastusrada.
- Bioneeri uudised
- 14. aprill 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Tänasest 30. aprillini on igas Eesti maakonnas avatud vähemalt üks „Liigu ja õpi Avastusrajal“ virtuaalne rada, mille läbimist looduses toetab nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendus. Igal rajal on vähemalt 15 kontrollpunkti, kus osalejad saavad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Raja läbimine ja ülesannete lahendamine võtab aega kuni poolteist tundi. Juba täna seiklevad Kohtla Järve koolide 6.-7. klasside õpilased linna pargis oleval avastusrajal.
„Peagi algaval looduskaitsekuul on sel aastal läbivaks teemaks igaühe loodushoid. Tänavu on kõigil avastusradadel mõned sellised ülesanded, mis suunavad matkaja mõtlema, mida igaüks meist saab looduse heaks igapäevaselt teha. Sageli algab maailmaparandamine juba väikestest lihtsatest sammudest, näiteks saab ka linnas elades oma rõdule lilli istutada või maja ette lillepeenraid rajada, et luua putukatele rohkem tolmeldamise võimalusi. Siledaks niidetud muruplatsid ei loo häid tingimusi elurikkuse arenemiseks, seetõttu võiksime hakata väärtustama ka looduslikke õitsvaid niidutaimi linnaruumis,“ lausus Maris Kivistik, Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja.
Kutsume õpetajaid olemasolevaid avastusradu testima ning seejärel ise rakenduse abil uusi radu looma. Õppevahend võimaldab kombineerida uusimaid tehnoloogilisi lahendusi õuesõppe, elamus- ja avastusõppe meetodiga, olles põnev nii oma tehnilise lahenduse kui ka selle looduses rakendatavuse poolest.
Kõik rajad on leitavad Avastusraja kodulehel, sealt saab igaüks valida endale meelepärase. Mängimiseks on vajalik laetud ja internetiühendusega nutiseade, millel peab olema lubatud asukoha määramine. Oodatud on ka soovitused, kuhu võiks veel rajada mõne põneva avastusraja ja mis teemal see võiks olla.
Avastusradade loomisel löövad kaasa Tallinna Ülikool, Kohtla-Järve Linnavalitsus, Kohtla-Järve Järve Vene Gümnaasium, Viljandi Muuseum ja Valga Muuseum.
Rakendus loodi 2015. a Keskkonnaameti ja Tallinna Ülikooli koostöös, projekti rahastati Euroopa Sotsiaalfondi programmist „Keskkonnahariduse arendamine“.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta