Östrogeeniga sarnaselt toimiv kemikaal bisfenool A on  organisatsiooni Health Canada sõnul  laialdaselt sisalduv  ka klaaspurkides müüdavates lastetoitudes. Health Canada poolt Kanadas läbi viidud  uuringu põhjal sisaldas seda ohtlikku kemikaali 85% proovidest.

Bisfenool A (BPA) on koduses majapidamises üks levinumad kemikaale, mida leidub nii toidu säilitamiseks mõeldud plastikarpides kui ka veepudelites ja konservikarpides.

Kuigi Health Canada raport ütles, et kogused olid liiga väikesed oluliste terviseprobleemide tekitamiseks, olid kõrgeimad avastatud kogused sarnased näitudele, mis eelmisel aastal ajendasid riikliku agentuuri astuma samme sama kemikaali keelustamiseks plastikust beebipudelites.

Uuring pandi hiljuti üles Health Canada veebilehel ja tegemist on ühe kõige ulatuslikuma läbiviidud uuringuga bisfenool A sisalduse kohta klaasnõudesse pakendatud beebitoidu kohta.

Kuigi klaas ei sisalda uuritud kemikaali, on BPA-d tihti kasutatud  metallkaante vooderduseks.

Mõned teadlased on väljendanud oma muret BPA üle, sest  selle looduses mitteleiduva ja östrogeenina käituva kemikaali leidumine toidu pakendites annab toidu sööjatele lisakoguse hormoone.

Juba aasta tagasi oli teada, et BPA-ga läbi viidud loomkatsed kinnitasid aine seotust rinna- ja eesnäärmevähiga, varajase puberteediga, hormonaalse tasakaalutusega ja muutustega aju struktuuris.

Samas on Health Canada öelnud, et pole põhjust muretsemiseks, kuna klaaspurkidesse pakendatud lastetoitudes leitud kogused on madalad ning eeldatavasti ei põhjusta terviseprobleeme.

Kõrgeim BPA tase avastati oli My Organic Baby Inc. beebitoidus. Seega pole ka mahetoidu ostmine BPA-d välistav tegur.

Ehkki leitud kogused on väga väikesed, jäävad need siiski kõrgemaks östrogeeni loomulikust kontsentratsioonist inimeses.

Health Canada testid 2008. aastal leidsid, et paljudest plastikust beebipudelitest imendus toidu sisse ohtlikult palju BPA-d.

Health Canada uuris 122 klaaspurgis beebitoitu, aga katsete keerukuse tõttu saadi täpsed näidud ainult 99 proovi kohta. Nendest 84 sisaldasid BPA-d.

Health Canada avaldas eraldi ka uuringu, mis leidis madala BPA  kontsentratsiooni plastikust veepudelites.

Allikas: MARTIN MITTELSTAEDT „Bisphenol A found in baby food in glass jars: survey“ http://www.theglobeandmail.com

 

Lugege lisa: Kanada kuulutas bisfenool A ohtlikuks