Allergiavaba kosmeetikat ei ole olemas, see on fakt. Nagu ka see, et iga kolmas eurooplane on mistahes kosmeetika suhtes allergiline. Just seetõttu peavad tootjad pakendile trükkima kõik kasutatud koostisosad. Muide, ilutoodete-tööstuses kasutatavatest keemilistest ja looduslikest ainetest on üle 500 allergeenid.

Kosmeetikatooted jaotatakse tinglikult kolme rühma:
Hügieenilised - naha ja limaskestade igapäevaseks hoolduseks;
Dekoratiivsed - kaunistamiseks ja defektide varjamiseks;
Ravivad ja taastavad — naha ja limaskestade funktsiooni häiretest, sealhulgas haiguste tagajärjel tekkinud muutuste parandamiseks.

Ülitundlikkus võib väljenduda mitmel moel

Sügeluse ja kipitustundena kontakti kohal kosmeetikavahenditega.

Allergilise kontaktnahapõletikuna, mille sümptomiteks on sügelus, kipitus, nahapunetus või peeneteraline lööve.

Allergilise fotodermatiidina, mis tekib kosmeetikavahendite ja päikese koostoimel. 

Mitteallergilise fotodermatiidina, mis tekib kosmeetikatoodetes sisalduvate ainete (piiritus, troopiliste taimede essentsid ja palsamid) toksilisest toimest päikese mõjul. Iseloomulik on pärast põletikku tekkiv pigmentatsioon.

Kontaktnõgestõvena, mille sümptomiteks on naha punetus, paikne turse ning sügelus. 

Atoopilise nahapõletiku ägenemisena, mis tekib kosmeetikatoodete komponentide ja haigust põhjustavate allergeenide ristallergia korral.

Hingamisteede sümptomitena, milleks on nohu, aevastamine, köha, hingamisraskus.

Paljud ei talu tugevat parfüümi lõhna. Kui äge nohu või hingamisraskus tekivad alati kokkupuutel kindla kosmeetikavahendiga või mingi kindla firma tootest, võib olla tegu tõelise allergilise reaktsiooniga. Tõelist allergiat kosmeetikatoodete komponentidele esineb sagedamini inimestel, kes puutuvad kosmeetiliste ainetega kokku töö tõttu.

Allergia tekkimine ühe või teise kosmeetikatoodetes kasutatava aine suhtes ei olene mitte ainult selle aine omadustest, vaid ka esinemissagedusest. Veel hiljuti kasutati näiteks lanoliini peaaegu kõigis kreemides, seepides jt toodetes, kuuludes kümne kõige sagedamini allergiat põhjustava kosmeetilise allergeeni hulka. Nüüd on allergiat lanoliini suhtes tunduvalt vähem, sest tuntumad kosmeetikatootjad seda enam ei kasuta.

Kosmeetikaallergiale viitavate haigusnähtude tekkimisel tuleb loobuda kahtlasest kreemist, seebist või üldse kogu kosmeetikast ja pöörduda arsti poole. Haiguse põhjuste selgitamiseks tehakse aplikatsioonitestid erinevate kosmeetiliste allergeenidega. Proovid kahtlustatava kosmeetikatootega jäävad sageli pseudonegatiivseks, sest häireid põhjustavat allergeeni võib tootes olla liiga väheses kontsentratsioonis.

Tähtsamad kosmeetilised allergeenid

Aroomiained - taimsed eeterlikud õlid ja nende derivaadid. Sellest rühmast on tuntuim peruu palsam. Praegu on kosmeetikatööstuses kasutusel ligi 5000 sünteetilist analoogi, mis on vähem allergiseerivad. Konservandid - peaaegu alati on nendeks orgaanilised ühendid, millest aktiivsemad on formaldehüüdi ühendid. Neid püütakse järjest rohkem asendada vähem agressiivsete konservantidega, milleks on sageli happed.

Värvained - selles rühmas on eriline koht allergia põhjustajana parafenüüleendiamiinil ja selle derivaatidel. Need ained on allergiliste reaktsioonide põhjustajaks juuste, kulmude ja ripsmete värvimisel.

Bioaktiivseid lisandeid sisaldavate kosmeetikavahendite populaarsuse kasvuga seoses esineb üha sagedamini reaktsioone valkudele ning taimse ja loomse päritoluga ekstraktidele. Need võivad olla iseseisvateks allergeenideks, aga põhjustada ka õietolmu ja toiduallergia korral ristallergiat.

Taimseid valke sisaldavad kummel, saialill, nõges, aaloe, nisuidud, avokaado, kiivi, tsitrusviljad, pähklid (ka kookos), porgand, seller, rabarber, mesi jt. Sageli on allergeenideks mesilasvaha, mida kasutatakse puudri ja pumatite valmistamiseks, ja kampol, mida kasutatakse ripsmetušis ning küüne- ja juukselakis.

Bioaktiivseid ehk loomseid valke sisaldavad piim ja muna valgud (albumiin, kaseiin, allantoin); mitmesugused kudede valgud (kollageen, elastiin jt.), platsenta, fermendid jt.

Metallide talumatuse korral võivad allergilisi reaktsioone põhjustada:

nikkel - sätendavad juukselakid
kroom - toonivad kreemid ja puudrid
alumiinium - deodorandid

Lihtsama koostisega kosmeetika korral on allergiarisk väiksem.

Kuidas allergia ja allergilise nahahaigusega toime tulla

Kasuta igapäevaseks nahahoolduseks värvituid ja lõhnatuid vahendeid, neutraalse reaktsiooniga apteegikosmeetikat ja lastele mõeldud pesemisvahendeid.

Ära vaheta kergekäeliselt oma nahale sobivaid tooteid. Vajadusel osta analoogse koostisega kosmeetikat.

Loe alati pakendilt infot toote koostisosade kohta ja mõtle ristallergia võimalusele “oma” allergeenidega.

Ära kasutage tundmatu päritoluga kosmeetikat.

Eelista õrnades toonides dekoratiivkosmeetikat, väldi intensiivse värviga kreeme.

Väldi juuste värvimisel tugevaid värve. Parem on kasutada kergesti mahapestavaid orgaanilisi värve ja värvida juukseid järk-järgult.

Ära meigi enne päevitamist.

Väldi küünelaki sattumist nahale ja kuivata lakki 10-15 minutit, enne kui puudutad kätega nägu, kaela ja eriti silmi. Kuivanud lakk on vähem allergeenne.

Ära pihusta parfüümi ja tualettvett nahale, vaid juustele või riietele.

Testi uusi tooteid enne kasutamist: määri uut vahendit kaks korda päevas õlavarre sisepinnale 2 x 2 cm suurusele alale. Jälgi nahareaktsiooni 24 tunni pärast.

Allikas: Eesti Allergialiit