Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus andis üle auhinnad ja tänukirjad tänavustele keskkonnavaldkonna parimatele. Keskkonnateo ja –teokeste parimad on seotud laste ja noorte harimisega ning silmapaistvad ettevõtted pakuvad säästlikke ja innovatiivseid lahendusi.

Aasta Keskkonnategu 2012

Aasta Keskkonnateo tiitli ja rahalise preemia 1000 eurot pälvis MTÜ Eesti Ornitoloogiaühing läbi viidud projekt “Linnuõpe loodusainete õpetajatele”. Tiitlile Aasta Keskkonnategu 2012 esitati kokku 9 kandidaati.

Linnuõppe projekt eristus teistest väga selgelt – see on suuremahuline ja avaldab ulatuslikku positiivset mõju meie keskkonnale. Projektis saadud teadmised toetavad õpetajaid lastele loodushariduse andmisel ja tuhanded lapsed saavad lindudest rohkem teada. Projekti saab laiendada ka teistele loodushariduse andjatele nagu lasteaedade õpetajad ja looduskeskuste juhendajad.

Tunnustati tänukirjaga:

  • Prangli saare loodusmuuseum, rahaline preemia 200 eurot

  • MTÜ Reuse, rahaline preemia 200 eurot

MTÜ Eesti Ornitoloogia Ühingu projekt “Linnuõpe loodusainete õpetajatele”– EOÜ korraldas 2012. aastal Eesti 27 paigas linnuõpet loodusainete õpetajatele. Osales 389 õpetajat üldhariduskoolidest. Eesmrägiks on suurendada loodushariduse andjate teadmisi lindudest, huvi selle temaatika vastu. Valmis ka jooniste, fotode, helifailide ja kirjeldustega õppematerjal 45 linnuliigi tundmaõppimiseks. Projekt on ülekantav ka lasteaedade õpetajatele, looduskeskuste juhendajatele.

Prangli saare loodusmuuseum – Prangli saarele rajati loodusmuuseum, mis laiendab mõtteviisi loodusest ning on algatanud diskussiooni kohalike elanike ja turistide vahel Prangli saare looduse säilimise teemal.  

MTÜ Reuse – MTÜ Reuse tegeleb tekstiilijäätmete kaardistamise ja tekstiilijäätmetest valminud disaintoodete esitlemisega. Kodulehelt www.reuse.ee leiab ettevõtted, kes pakuvad tekstiilijäätmeid ja kodulehel www.trashtotrend.ee leiab neist jäätmetest tehtud disaintooted.

Aasta Keskkonnateoke 2012

Aasta Keskkonnateokeste tiitlile pürgijate hulgast eristus selgelt ja sai võitjatiitli ning 1000-eurose rahalise preemia JCI GO Koja vabaõhuetendus “Naksitrallide Metsakool”, mis on lavastatud tuntud raamatu “Naksitrallid” ainetel.

See on ehe näide uue ja vana ühildamisest mitmel tasandil – kõigile tuttavad Naksitrallid räägivad keskkonnavaldkonna olulistel teemadel ning nukkude ja dekoratsioonide tegemisel kasutati ainult jäätmeid või taaskasutusele võetud materjale.

Tiitlile Aasta Keskkonnateoke 2012 esitati kokku 21 kandidaati.

Tunnustati:

  • Põltsamaa lasteaed Mari  projekt “Väikeste veeuurijate õppeaasta lasteaias MARI”, rahaline preemia 200 eurot.

  • Eve Schmeiman projekt “Ilmavaatlusvõimaluste loomine Väimela lasteaeda Rukkilill, rahaline preemia 200 eurot.

  • Kohtla-Järve lasteaed Punamütsike keskkonnaõppe eest, rahaline preemia 200 eurot.

  • Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilased Carolin Krain, Cetlyn Sari, Mariann Adelbert, Simona Šois projekt “Keskkonnapäev Kadriorus”, rahaline preemia kokku 200 eurot.

  • Saue Gümnaasiumi keskkonnaprojekt “Läänemereäärsete riikide jätkusuutlik areng ja loodus- ja tööstuskeskkonna võrdlus”, rahaline preemia 200 eurot.

JCI GO Koja vabaõhuetendus “Naksitrallide Metsakool” - tuntud raamatu „Naksitrallid“ ainetel kogupere vabaõhuetenduse „Naksitrallide metsakool“ lavastamine. Etenduse lavastamisel kasutati nukkude ja dekoratsioonide juures ainult jäätmeid või taaskasutusele võetud materjale. Lavastust etendati üle Eesti 67 korral ja pealtvaatajaid oli ligikaudu 32 000 inimest. Projekti raames toodeti ja jagati 15 000 pakki prügisorteerimise kaardimängu „Superjänese prügimäng“

Põltsamaa lasteaed Mari  projekt “Väikeste veeuurijate õppeaasta lasteaias MARI” – kogu õppeaasta vältel kestev projekt annab lastele vahetuid kogemusi ja täiendavaid lisateadmisi vee tähtsusest taimedele, loomadele ja inimestele. Erinevate tegevuste kõrval valmistati taaskasutatud materjalidest Prügikalasid, teemamappe ja korraldati näituseid.

Eve Schmeiman projekt “Ilmavaatlusvõimaluste loomine Väimela lasteaeda Rukkilill” – lasteaia õuele rajati ilmavaatluspunkt, kus lapsed saavad jälgida ilma ning mõistavad paremini kliimasoojenemise tagajärgi. Loodi ka mitu puidust mängu, töölehti ja õppemänge. Ilmavaatluspunkt on avatud ka teistele lasteaedadele ja koolidele.  

Kohtla-Järve lasteaed Punamütsike – lasteaias on loodud sihipärane keskkonnaõpe koostöös rühmaõpetajatega. Kõikides lasteaia rühmades on prioriteediks õuesõpe ja tegeletakse keskkonnakasvatusega.

Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilased Carolin Krain, Cetlyn Sari, Mariann Adelbert, Simona Šois projekt “Keskkonnapäev Kadriorus” – õpilased korraldasid kevadel oma klassile Kadriorus õuesõppe päeva. Parki paigaldati 20 kontrollpunkti, milles kõigis eriülesanded. Oluline oli liigelda, jälgida loodust ja lahendada ülesanded võimalikult korrektselt. Projekti saab rakendada ka teistes koolides.

Saue Gümnaasiumi keskkonnaprojekt “Läänemereäärsete riikide jätkusuutlik areng ja loodus- ja tööstuskeskkonna võrdlus” – Saue Gümnaasium on pioneeriks rahvusvaheliste keskkonnaprojektide korraldamises. Projekti raames külastasid Soome ja Eesti õpilased partnerriiki, et tutvuda sealse loodusega, anda hinnang tööstuskeskkonna ohuallikatele, välja töötada riiklikke õppekavasid toetav õppeprogramm ja –materjalid ning koduda andmeid keskkonnaalaseks uurimustööks.

Aasta Keskkonnasõbralik Ettevõtte 2012

Aasta Keskkonnasõbraliku Ettevõtte tiitel anti välja kahes kategoorias. Tiitlile Aasta Keskkonnasõbralik Ettevõte 2012 kandideeris kokku 7 ettevõtet.

Keskkonnasõbraliku toote või teenuse kategooria võitjaks kuulutati Rexest Grupp OÜ, kes esitatakse ka Euroopa keskkonnaauhinna konkursi kandidaadiks.

Tunnustati tänukirjaga:

  • Nordic Bioproducts OÜ tootesari BioMINERATA

  • Sense OÜ ehitatava passiivmaja eest

  • Uuskasutuskeskus MTÜ.

Rexest Grupp OÜ, kes esitatakse ka Euroopa keskkonnaauhinna konkursi kandidaadiks. Ettevõtte ja PLASTREX toodete loomise peamine eesmärk on vähendada jäätmeteket Eestis ning suunata ringlusse Eestis tekkivaid plastijäätmeid. Innovatiivse lõpptoote PLASTREX tootmine võimaldab pakkuda klientidele uuenduslikku ja ilmastikukindlat materjali. PLASTREX-i toodetakse 100% segaplasti jäätmetest, sh kodumajapidamise plastpakenditest ning ka toode ise on 100 % taaskasutatav. Toote keskkonnamõju on positiivne ja vähendab jäätmemahtu. Innovaatiline lahendus plastijäätmete taaskasutamiseks.

Nordic Bioproducts OÜ, kelle tootesarjale BioMINERATA on antud Ecosert GREENLIFE ökomärgis. BioMINERATA tootesarja puhul on tegemist esimese ja ainsa Eestis toodetud sarjaga, mida on tunnustatud rahvusvahelise ja rangeimate nõuetega ökomärgisega Ecocert.

Sense OÜ, kes ehitab Eesti esimest sertifitseerimisel olevat passiivmaja.

Uuskasutuskeskus MTÜ, kelle peamiseks tegevuseks on kasutuskõlblike esemete ringlusse saatmine.

Keskkonnasõbraliku protsessi kategoorias sai võidu Aravete Biogaas OÜ, kelle tegevus on eeskujuks teistele suurtele põllumajandusettevõtetele.

Aravete biogaasijaam toodab peamiselt veise tahe- ja vedelsõnnikust biogaasi, mida kasutatakse elektri- ja soojusenergia tootmiseks. Elektrienergia suunatakse jaotusvõrku ning alates tänavu septembrist saavad Aravete aleviku elanikud soojust just sellest biogaasijaamast.

Tunnustuse said Tallinna Vesi AS ja DPD Eesti AS.

Aravete Biogaas OÜ - rajati biogaasijaam, mis toodab peamiselt veise tahe- ja vedelsõnnikust biogaasi, mida kasutatakse elektri- ja soojusenergia tootmiseks. Elektrienergia suunatakse Elektrilevi OÜ jaotusvõrku ning alates septembrist 2012 varustatakse biogaasist toodetud soojaga kaugküttevõrgu kaudu Aravete aleviku tarbijaid. Peagi hakatakse väetama Aravete Agro OÜ põllumaid biogaasijaamast väljunud käärimisjäägiga, mille positiivsed mõjud avalduvad järgmistel vegetatsiooniperioodidel.

Tallinna Vesi AS - ettevõte täiendas veepuhastussüsteemi biofiltriga, mille tulemusel vähenes oluliselt nitraatide sisaldus heitvees.

Žüriilt sai kiituse DPD Eesti AS, kes kandideeris keskkonnajuhtimise valdkonnas, ent äsja juurutatud keskkonnajuhtimissüsteemi tulemuste hindamiseks kutsutakse osalema taas järgmisel aastal.


Keskkonnaministeerium korraldab Aasta Keskkonnategu konkurssi alates 2001. aastast. Konkursi eesmärk on tunnustada viimase 12 kuu tublimaid tegijaid ja innustada nii üksikisikuid kui ka organisatsioone, asutusi ja ettevõtteid võtma eeskuju keskkonnahoiu, keskkonnakaitse, -teavituse ja -teadlikkuse alal tunnustuse pälvinud tegudest. Kandidaate said esitada kõik, kes soovisid tunnustada eraisikuid, asutusi, ettevõtteid ja organisatsioone nende panuse eest keskkonna heaks.