Loomakaitsjad taunivad kauplustes lemmikloomade müümist ja leiavad, et loomakaitseseaduses tuleks sätestada lemmikloomade kaupluses müügi keeld. Neli loomakaitseorganisatsiooni algatasid rahvaalgatuse, et koguda allkirju kaupluses loomade müümise keelu toetuseks.

Loomus MTÜ, Eesti Loomakaitse Selts MTÜ, Varjupaikade MTÜ ja Rõõmsad Hüpped MTÜ sõnul ei ole kauplustes võimalik tagada loomadele loomupäraseid või sobivaid tingimusi. Näiteks ei ole lemmikloomade pidamise nõuetest arvesse võetud loomade tegelikku liikumisvajadust. Lisaks puuduvad paljudel loomade eest vastutavatel töötajatel adekvaatne väljaõpe ja teadmised, kuidas müüdavate loomade eest hoolitseda. Ränkade transporditingimuste tõttu surevad üle poolte Eestisse toodavatest loomadest või jõuavad müüki halvas tervislikus seisundis. 

Novembrikuu teisel täisnädalal tähistatakse üle maailma ka inimeste ja loomade vaheliste suhete teadlikkuse nädalat ning selle raames panevad loomakaitsjad kõikidele südamele, et omale lemmiklooma võtmise otsus peaks olema põhjalikult läbi mõeldud. Kindlasti peab enne looma võtmist olema veendunud, et ollakse valmis võtma vastutust looma eest ning tagama loomale vajalikud tingimused.

Sama paneme südamele neile, kes on teinud otsuse müüa loomi kauplustes, sest praegu puudub kauplusest looma ostmisel uue omaniku taustakontroll, mistõttu ei teagi, kas omanik on võimeline ja motiveeritud looma eest hoolitsema.

“Kauplustes loomade müümine lisaks süvendab ka ühiskonnas arusaama, et loom on asi või kaup, mitte tundlik elusolend, kel on iseväärtus,” sõnas Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Lemmiklooma võtmine ei tohiks olla sama lihtne, kui näiteks tooli ostmine.”

Rahvaalgatus “Loom ei ole asi! Tema koht ei ole poeletil.” on hetkel ühisloomes ning allkirju saab hakata andma ülehomsest ehk 15. novembrist. Olukorra muutmiseks tuleb loomakaitsjate sõnul tunnistada kehtetuks loomakaitseseaduse § 33.1 (Lemmikloomade pidamine kaupluses) ja sätestada loomakaitseseaduses lemmikloomade kaupluses müügi keeld.