Arutelu ohtlikest koostisosadest meie igapäevatoodetes leiab järjest enam kõlapinda. Arvamusi nagu inimesigi leidub seinast seina. "Kui tavapoodides müüdavad tooted oleksid nii ohtlikud, siis neid ju ei müüdaks," kõlab paadunud skeptikute vastus roheäärmuslaste karjatustele. Keda uskuda?
- Arvamused
- Maarja Lillemäe, Ökoviis
- 12. veebruar 2009
Tuginedes esimesele näitele, peaks nende inimeste arv olema tõenäoliselt väga suur, sest suitsupakkidele on ilmunud vaid hoiatused ning kehtib müügikeeld alaealistele.
Oletagem, et majapidamises on näiteks kuus erinevat "tavalist" puhastusvahendit (nõudepesuvahend, pesupulber pesupesemiseks, keraamiliste plaatide puhastusvahend, klaasipuhastusvahend, ahjupuhastusvahend ja põrandapesuvahend), lisaks on veel õhuvärskendaja WC-s, pereemal on kahte erinevat sorti parfüümi, isal on üks parfüüm ning paar kuud tagasi sai majas tehtud ka korralik sipelgatõrje. Kui nüüd kellelgi perekonnast diagnoositakse mõne aja pärast näiteks allergiline kontaktdermatiit, siis tasub pereliikmetel küsida, kas see haigus võinuks ka olemata olla? Ehk siis teiste sõnadega - ise oldi süüdi!
Terviseportaal www.inimene.ee nimetab haiguse sagedasemate põhjustena järgmisi tegureid:
* kroomi-, nikli- ja koobaltiühendid;
* formaldehüüd;
* kosmeetikavahendites sisalduvad lõhnaained;
* kummitööstuses kasutatavad kemikaalid;
* paikselt kasutatavad ravimid (streptotsiid, neomütsiin jt);
* kreemide ja paiksete ravimite konservandid;
* juuksevärvides olev parafenüleendiamiin.
Saime nüüd selges emakeeles teada, et allergiline kontaktdermatiit on haigusseisund, mille üheks sagedasemaks põhjustajaks on näiteks "kosmeetikavahendites sisalduvad lõhnaained". Mis kasu meil sellest teadmisest on? Skeptikutele mitte mingisugust, kahjuks.
Mõnikord tundub, et info ei jõua pärale valdavale enamikule inimestest, kuid eks tulemus võtab aega, vaeva ja rohkem roheäärmuslaste karjatusi.
Jätame lõpuks äärmused rahule. Sügav kummardus seltskonnale, kes leiavad järgmised väited tõesed olevat:
* enda tervislik seisund on väga suuresti enda teha
* söödav toidu kogus on otseses seoses kehakaaluga
* söödava toidu kvaliteet on otseses seoses enesetunde ja tervisega
* mida vähem sünteetilisi lisaaineid toode sisaldab, seda ohutum ta tõenäoliselt on
* ebameeldivat lõhna maksaks pigem reguleerida värske õhu juurdevoolu, kui õhuvärskendajatega
* eksisteerib suur hulk meie elutegevuseks lausa hädavajalikke baktereid, seetõttu tooted, mis hävitavad kõik bakterid, on ebavajalikud ja ohtlikud
Seda väidete nimekirja võib pikalt jätkata, kuid küllap piisas sellestki, et tähelepanelikule lugejale oma mõte edasi anda. Me ise oleme vastutavad oma tervise eest ja terake tervet mõistust võib ennetada paljusid probleeme.
Loe lisa: www.okoviis.ee
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta