Hiljuti kirjutasin viiest toredast muutusest minu elus pärast lihast ja kalast loobumist. Nüüd on aeg üle vaadata põhjused, miks lõplikult taimetoidu kasuks otsustasin.
- Toit ja aiandus
- Helge Lilleorg
- 25. mai 2015
- https://pixabay.com/photos/olive-oil-tomatoes-basil-eat-1412361/
See argument on vist kõige enam levinud, kui püütakse inimesi taimetoidu kasulikkusest veenda. Siinkohal ei hakka ma statistilisi andmeid välja tooma, sest internetis leidub palju põhjalikke artikleid nii eesti kui ka võõrkeeltes. Samuti on tehtud palju dokumentaalfilme, kus on välja arvutatud lihatööstuse kahju keskkonnale. Ühes saksa dokumentatsioonis toodi välja ainuüksi transpordiahela pikkus: taani firma kasvatab sigu Taanis, sööt tuuakse Lõuna-Ameerikast ja liha turustatakse Hiinas. Juba see fakt näitlikustab ilusti, kui absurdne tootmisahel lihatööstuses kasutusel on ja kui palju sellega keskkonda reostatakse.
Kahju tervisele
Viimases artiklis mainisin juba taimetoidu positiivset mõju minu tervisele. Enne toitumise muutmist arvasin nagu paljudki, et liha on vajalik ja kasulik ning teeb mind tugevaks. Erinevates blogides ja kodulehtedel kolades leidsin sellele vastupidist infot. Lõpuks leidsin lehe nutritionfacts.org, kus Michael Greger on kümnetes kui mitte sadades videotes võtnud kokku viimase aja teadusuuringute tulemused. Ta ei räägi mitte ainult liha kahjulikkusest, vaid ka erinevate marjade, köögiviljade, pähklite ja puuviljade kasulikust toimest. Kõige huvitavam video oli ühelt konverentsilt „Uprooting the leading causes of death“, kus ta lahkab 15 levinumat surma põhjuseid USAs ja räägib ka haiguste ennetamisest. Motivatsioon toitumist muuta kasvas tohutult kui uurisin järjest rohkem teaduslike eksperimentide tulemusi.
Olukord tapamajades
Üht ameerika dokumentaali vaadates pöörati tähelepanu faktile, et loomade kõhuõõnt lahti lõigates, satuvad väljaheited ja uriin sageli lihakehale. See teadmine oli väga-väga õõvastav ja tõstis mu motivatsiooni kohe mitmekordselt.
Loomade tapmine
Tegelikult eeldab liha söömine ka loomade tapmist. Enamik inimesi sellega tänapäeval ei tegele ja ei suudakski seda enam teha. Aasta tagasi sattusin joogastuudiosse, kus lisaks jooga harjutustele pöörati väga palju tähelepanu jooga filosoofiale. Üks osa sellest on vägivallatu eluviis, mis eeldab taimetoidu peal olemist. Veganlus näiteks on selle teooria kohaselt parim viis vähendada loomadele tehtavat kurja.
Leidsin sealt samast jooga stuudiost Sharon Gannoni raamatu “Yoga and vegetarianism”. Pärast sirvimist otsustasin selle endale koju osta ja läbi lugeda. Sharon Gannon kirjeldas selles raamatus palju erinevaid põhjusi, miks taimetoitlus hea valik on.
Kõige mõjuvam põhjus, mis mind ajendas viimast sammu tegema taimetoidu suunas, oli fakt, et tänapäeval tegelikult inimesed pole võimelised looma tapma, aga maksavad selle eest, et seda teeks keegi teine. Mina ei ole võimeline selleks – järelikult tuli lihaga lõpparve teha!
Vegan projekt ülikoolis
Ühe seminari raames pidin olema 10 päeva vegan toidul ning seejärel tegema kokkuvõtva video sellest. Nende kümne päeva jooksul olin üsna palju kodust ära ja oli tõesti raske midagi sobivat hamba alla leida. Lisaks kippusin unustama, mida tohin süüa ja mida mitte. (See meenus alles siis, kui piimašokolaadikomm juba suus oli või mesi tee sisse segatud.)
Need kümme päeva olid ka keerulised, sest pidin kogu aeg teistele seletama, miks ma seda teen, mida tohin süüa ja kas mul on ikka kõik hästi. Elasin nagu näha need kümme päeva siiski kenasti üle. Pärast seda sain aru, kui raske on olla vegantoiduline võrreldes taimetoitlaseks olekut. Tänapäeval pakutakse pea igas söögikohas midagi ilma lihata. Seega muutus mõte taimetoitlaseks olemisest reaalsemaks.
Negatiivsus
Olin aastaid varem kuulnud argumendist, et lihaga söövad inimesed surnud looma surmahirmu ja negatiivsust sisse. Noh, see argument läks ühest kõrvast sisse ja teisest välja ning lihasöömist ma ei lõpetanud. Nüüd aga märkasin huvitavat kokkulangevust, et nii mõnedki eesti sensitiivsete võimetega inimesed peavad lihasöömist kahjulikust just negatiivse energia tõttu. Nõid Nastja, Marilyn Kerro, pendlimees Felix ja Mari Metsallik kõik soovitavad hoiduda lihast. Kuna igapäevases elus on niigi palju stressi, siis otsustasin ühe negatiivsuse allika sulgeda.
Liha kvaliteet
Liha kvaliteet loomulikult sõltub riigist ja firmadest. Eelmisel aastal avastati mingi bakteriga nakatunud liha saksa odava kategooria supermarketitest. Hiljem lugesin artiklit, kus öeldi, et need loomad olid kasvatatud Sloveenias, tapetud Poolas ja liha müüdi Saksamaal. Sellise ahela puhul on võimatu suurepärast kvaliteeti tagada.
Ehk mäletavad inimesed paari aasta tagust hobuseliha skandaali? Eriti naljakad on viimasel ajal tehtud lihatööstuste reklaamid, et ostke seda vorsti, sest selles vorstis on liha ka sees. Eestiski kuulsin juttu, et kanatööstuses töötavad inimesed ise selle firma kanaliha poest osta ei soovi. Järelikult on selles süsteemis vead sees ja mina ei tahtnud enam selle süsteemi ohver olla.
Sa oled see, mida sa sööd
Tapetud looma kujul on ikkagi tegemist laibaga. Võib mõelda, kuidas tahes, aga põhimõtteliselt on surnud notsu ikkagi laip, kuigi neljakandiliseks pressitud hakklihatülkk vaakumpakendis enam kuidagi notsut ei meenuta. Praegu on mu maitsemeel niivõrd muutunud, et lihapoest möödudes hoian hinge kinni, sest toore liha lõhna peale hakkab mul paha. Samuti ei talu ma kohati praetud liha lõhna. Hetkel eelistan värskeid puu- ja köögivilju süüa, sest inimene on see, mida ta sööb ja loomulikult eelistan ma värskust surnud loomale
Antibiootikumide ja hormoonide jäägid lihas
Kuna loomad suurtes hulkades koos kasvavad, on haigused kerged levima. Seetõttu kasutatakse lihatööstuses palju ravimeid, seal hulgas antibiootikume. Liha süües satuvad nende jäägid ka inimkehasse. Nii võib juhtuda, et inimesed antibiootikumide vastu resistentseks muutuvad ja hädaolukorras pole enam midagi teha. Kuigi ELis on loomade aretamisel hormoonide kasutamine keelatud, on see mujal kohati lubatud. Lisaks inimese organismile satuvad mõlemate abivahendite jäägid keskkonda ja ka põhjavette. Ka see fakt ajendas mind lihast loobuma.
Lihast loobumiseks on kindlasti palju muid häid põhjusi, kuid mind mõjutasid just need üheksa kõige enam. Loomade tapmise argument oli minu jaoks tookord kõige veenvam. Kindlasti soovitan internetist infot juurde lugeda ja faktidega täpsemalt tutvuda. Just tõestatud faktid olid minu puhul mõjusad.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta