Bioneer kohtus Portugali Tamera ökokogukonna liikme Monika Berghoffiga ning küsis mõned küsimused. Tamera ökokogukond on pühendunud rahusõnumi ja armastuse idee edastamisele üle maailma. Monika Berghoff viibis Eestis seoses ökokogukondade kokkutulekuga Esna mõisas. 

Maailmas on väga levinud arusaamatused ja sageli ka vaen sugupoolte vahel. Kas konflikt sugupoolte vahel on pigem kultuuriliste, vaimsete või seksuaalsete põhjustega.

Sugupooltevaheline konflikt on hoopis patriarhaalse taustaga ja sellel on väga pikk ajalugu. Tänapäeval tekib naistel alateadlik hirm, et „see juhtub taas“. Naistele on see kartus vist juba rakkudesse sisse kodeeritud. Kuna naised on olnud väga pikalt alla surutud, siis tekib mõnikord alateadlik tõrge ja naised sulguvad, selle asemel, et ennast avada.

Monika, ole nii hea ja räägi, kuidas on teie kogukonnas konflikt sugupoolte vahel lahendatud.

Tamera kogukonnas inimesed õpivad tundma armastuse kõiki aspekte – nii vaimseid kui ka füüsilisi. Oluline on viia oma teadmised praktikasse. Seetõttu Tamera kogukonnas räägitakse avameelselt armastuse teemadel, loomulikult praktiseeritakse armastust nii vaimselt kui ka füüsiliselt ning lahendatakse armastusega seotud muresid ja rõõme. Tameras armastus hämmastab kõiki, isegi mehi.  Muuseas, et tasu unustada, et oluline on saavutada rahu ka naiste endi vahel.

Kui mõni paar on läinud väga hullusti tülli, kas Tamera kogukonnas soovitatakse oma probleemid ära lahendada või pigem lahku minna. Kas teil üldse esineb tülitsevaid paare?

Oi, kindlasti esineb. Kogukonnas eksisteerivad samasugused probleemid nagu maailmas üldiselt. Kogukond aitab tülitsejatel leida lahendust olukorrale. Kui ikka väga suureks kakluseks läheb, siis soovitatakse teineteisest mõnda aega eemal olla ja üksteist distantsilt jälgida. Kui on näha, et inimesed ikkagi enam omavahel ei sobi ja nende suhted meenutavad lauatennise võistlust, siis mõistetakse ka lahkumineku soovi. Kogukond aitab murest oma toetusega üle saada.

Kogukonna toetus muudab olukorra lihtsamaks ka laste jaoks, kui vanemate vahele peaks siiski tüli tulema. On see nii?

Lapsed on põhimõtteliselt kogukonna lapsed. Lapsed on omaette laste kogukonnas. Nad ei ole oma vanematest nii sõltuvad. Seega nad satuvad vanemate tülide vahele harvem. Kogukond jagab lastega oma toetust ja olukord on selle võrra nii laste kui ka vanemate jaoks kergem. Lastel on muidugi väga kurb vaadata, kui nende vanemate vahel kaob armastus, aga neil on olemas turvaline kodu ja kogukond. Sageli suudavad just lapsed oma vanemaid lepitada.

Milles on naiste roll teie kogukonnas?

Naistel on Tamera kogukonnas väga kõrge roll, sest naised tajuvad emotsioone palju paremini kui mehed. Mehed on paremad kindlameelsete otsuste langetajad. Naised loovad kergemini kogukondi ja neil on suurem ligipääs seksuaalsele tarkusele. Tameras on nii, et mehed on astunud sammukese tagasi ja lasevad naistel teha seda, milles nad paremad on. Kui ema on õnnelik, on terve pere õnnelik.

Väga tark mõtekäik!

Jah, minu meelest ka. See on vana Aafrika kõnekäänd. Ema õnn teeb pere õnnelikuks.