MTÜ Hoiame Loodust alustab 15. aprillist pesitsusrahu retki üle Eestimaa, et tagada lindudele võimalus oma pojad üles kasvatada – palume abi selle läbiviimisel!
- Maamajandus
- 10. aprill 2025
- Foto: Mets Kambja lähedal / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Ma pean pesitsusrahu järelevalvet oma töös kõige ohtlikumaks ja ka emotsionaalselt raskemaks osaks oma tööst. Kahjuks leidub tänase päevani omajagu metsafirmasid, kes eiravad Looduskaitseseadust ja tehtavate raietöödega hävitavad ning tapavad looduse eluringi, sealhulgas linnupoegasid – käblikuid, rasvatihaseid, sinitihaseid, musträstaid ja paljusid liike veel.
Möödunud aasta järelevalve kogemused pole veel meelest läinud, aga eelmisel aastal suutis MTÜ Hoiame Loodust peatada RMK raied üle Eestimaa kõrge pesitusaktiivsusega metsades. RMK oli loonud eelmisel aastal kampaania, et linnurahu kestab ainult kaks ja pool kuud ja sealt edasi justkui oleks raie igal pool valimatult lubatud. RMK kampaania eksitas nii avalikkust kui ka inimesi, kellelt ma poleks seda oodanud, et nad selle õnge läheks. Isegi riiklik järelevalve pool oli segaduses! Peale väga raskeid seikasid ja minu poolt loodud korralikku survet otsustas keskkonnaamet ja RMK ühiselt, et ohutum on mitte raiuda maha kõrge pesitusaktiivsusega metsasid lindude pesitsusajal. Selle eest olen väga tänulik RMK-le ja keskkonnaametile, et nad sellele otsusele jõudsid. Kurb on ainult see, et selle otsuseni jõudmiseks pidin ma ikka üsna kurja häält tegema. Kuid sõnum jõudis väga kiiresti kohale. Loodetavasti läheb see aasta linnurahu rahulikumalt!
Minu töö on siis üles otsida metsast harvesterid ja sama asja teevad ka keskkonnainspektorid 15.aprillist -30 juunini. Alates 1. juulist aga keskkonnainspektorid raied ei otsi ja siis nagu eelmisel aastal inspektorid mainisid, et see jääb minu õlgadele harvesterid üles leida ja kui kõik tingimused vastavad keskkonnaameti dokumendi tingimustele: „Pesitsusrahust kinni pidamise kontrollimine metsalindude kaitsmiseks“, siis saan teatada inspektoreid, kes siis raie peatavad.
Mina raied peatada ei tohi, kuigi inspektorid on küll öelnud, et kui olukord on ikkagi väga kriitiline, siis peaksin vähemasti proovima harvesteri seisma saada andes talle ohutus kaugusest märku, et raietööd peataks. Eelmisel aastal oli üks kord, kus ma seda tõesti ka tegin ja õnneks juhtus olema harvesteri juht, kes oli väga mõistev ja peatas masina koheselt. Suhtlesin harvesteri juhiga ja tõdes väga ausalt, et näevad küll neid pesasid ja tõdes, et oli näinud ka jänesepoegi, kes sibasid langil ringi. Metsameeste argument vahel on, et nad midagi kabiinist ei suuda näha, mis on pigem eksitav ja paljudele metsameestele on ikka üsna raske emotsionaalselt neid pesasid koos munade või poegadega sinna oksavaalu ära peita. Aga hirm oma tööst ilma jääda kaalub üle vaimsed raskused. Väga paljud harvesteri juhid on tunnistanud, et nad ei taha raiuda, aga ülemuse käsul seda siiski tehakse.
Minule saab iga kodanik (sh metsamehed) teavitada raietest ja tagan igati anonüümsuse.
Eelmine aasta sai korda saadetud imesid ja see tuli annetuste toel
Keskkonnaamet: „Eestis pesitseb üle 200 linnuliigi. Pea pooled neist pesitsevad enamasti metsades. Kusjuures, kõikidest Eesti haudelinnupaaridest pesitsevad meie metsades umbes 70%. Seega on meie metsad lindudele väga olulised pesitsus-, aga ka elupaigad.“
MTÜ Hoiame Loodusel on oskused ja võimekus leida harvesterid metsast üles ja teha veelgi enamat, kui lihtsalt harvesterid üles leida - meie töö on tagada maksimaalne rahu lindudele. Kuid selle elluviimiseks vajame ka selle aastal majanduslikku tuge. Kuude pikkune järelevalve on seotud suurte väljaminekute ja igaühe panus, olgu see viis või kümme eurot, tagab selle, et seegi aasta saavad linnud rahus pesitseda. MTÜ Hoiame Loodusel pole riiklikku tuge ja teeme seda kõike ainult Eesti inimeste toel.
Ideaalis vajaksime ühes kuus 3000 eurot, et pesitsusrahu järelevalvet läbi viia. Aus vastus on, et hetkel sellist raha meil pole isegi mitte ühe kuu jaoks. Palun austatud lugejaid, et tuleksite appi ja tagame lindudele vajamineva rahu!
MTÜ Hoiame Loodust möödunud aasta panus lindudele pesitusrahu tagamisel oli väga suur ja teeme see aasta veelgi edukamalt!
MTÜ Hoiame Loodust tööd saab toetada - pesitsusrahu:
SEB EE951010220298842222
SWED EE622200221082508590
NB! Kui soovid annetusel tulumaksu tagasi, siis lisa selgitusse oma isikukood.
Mati Sepp
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta