Töötav inimene veedab tööl tunde. Seega on väga oluline, et meie töökorraldus oleks võimalikult keskkonnasõbralik.
Töötav inimene veedab tööl tunde. Seega on väga oluline, et meie töökorraldus oleks võimalikult keskkonnasõbralik.
- Majandus
- Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee
- 7. juuni 2010
-
Kasutage kontorit vaid vajadusel. Kaugtöö vähendab transpordile kuluvat aega ja raha. Samuti väheneb keskkonnakoormus, mida transport põhjustab. Selle asemel, et iga päev tund aega ummikus veeta, veetke see aeg parem koos lastega.
-
Eelistage ühiskondlikku transporti. Kui kontoris viibimine ja transpordi kasutamine on ainuvõimalikud lahendused, siis tulge tööle ühiskondlikku transpordiga või jalgratta sõites.
-
Printige vaid hädavajalikke dokumente. Loobuge harjumusest printida välja kõik e-kirjad ja infomaterjalid. Kui printimine on möödapääsmatu, siis printige paberi mõlemale poolele.
Kasutage dokumentide printimise eelset eelvaatlemist. Printige dokumente alles siis, kui olete nende korrektsuses kindel.
Tekitage ühiste juhendmaterjalide kogu. Ettevõttes ei pea igal töötajal olema isiklikku kogu kõikidest soovituslikust raamatutest, infomaterjalidest ja juhenditest. Piisab raamaturiiulist, kust leiab üles kõik vajaminevad raamatud ning juhendid.
Tellige kontorisse vaid neid ajakirju ja ajalehti, mida te tegelikult ka vajate. Niisama pole mõtet lasta otsekorraldusel joosta!
Uurige, kas teie kontoris on olemas võimalusi, mil viisil vähendada prügiteket. Tehke näiteks ühised prügitekke teemalised mõttetalgud! Prügitekke ennetamine on alati tõhusam, kui prügi taaskasutamine või sorteerimine.
-
Sorteerige prügi ka kontoris. Näiteks raisku mineva paberi hulgast saab tegelikult aru alles siis, kui olete hakanud paberit muust sodist eraldi koguma.
Taaskasutage ühepoolselt prinditud paberit märkmepaberina. Lõigake suured paberilehed pooleks ja kasutage nende lehtede tühjasid pooli märkmete tegemiseks.
Koosolekuid korraldades eelistage tavalist tahvlit pabertahvlile. Milleks raisata paberit, kui kogu oluline info on võimalik säilitada ja koosoleku osalistele saata ka ühise memokirja või veebipõhise infomaterjalina.
-
Lülitage elektroonikaseadmed õhtul välja. Kuigi tänapäevased arvutid ja printerid on muudetud energiasäästlikumaks, ei tähenda see seda, et masinad ei kulutaks elektrit ooteseisundis. Masinad välja lülitades lahendate korraga kaks probleemi – vähendate ettevõtte kulusid (väiksem elektriarve just seda ongi) ja säästate keskkonda.
Tehke kontoris ühiseid tee- ja kohvipause. Nii saate vett keeta mitme inimese jaoks korraga. Ühiste teejoomiste peale kulub ka vähem teed, sest jooki saab suurema kannuga kõigi jaoks teha.
Loobuge ühekordsete nõude kasutamisest kontoris.
-
Kütke kontorit mõistlikult. Kui teie kontor on nii soe, et te peate pidevalt akent lahti hoidma, siis tasub kütet lihtsalt vähemaks keerata.
-
Ostke kontorisse taaskasutatud paberit. Nii jätate puud kasvama.
-
Pühkige valgustid puhtaks. Puhtam valgusti annab rohkem valgust ja te peate vähem lampe korraga sisse lülitama.
Kasutage päeval ära loomulikku valgustust. Kui paigutate kirjutuslaua kontoris akna alla, pole päeval tarvis laualampi kasutada.
-
Vahetage pastakate südamikke. Kui pastakas lõpetab töötamise, siis ärge ostke uut pastakat, vaid vahetage lihtsalt südamik välja.
-
Kasutage infotehnoloogia lahendusi. Selleks, et kohtuda põgusalt kolleegiga teisest linnast, ei pea autoga sõitma. Suhelge vahelduseks hoopis Skype´i, msn-i või mõne muu suhtlustarkvara vahendusel.
Kasutage ajajuhtimise nippe. Ka aeg on väärtus!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta