Reedel, 27. septembril 2013 jõuab kätte Teadlaste Öö Festivali kulminatsioon ehk Teadlaste Öö, mida üle Eesti tähistatakse mitmesaja sündmusega.
- Keskkonnaharidus
- Liina Pulges, AHHAA keskus
- 26. september 2013
„Sel aastal on meie festival veidi teistsugune, sest lisaks reaalteadustele võtame luubi alla ka sotsiaal- ja humanitaarteadused, et näidata, kuidas sünnivad kultuur ja identiteet ning kus kohtub teadvus teadusega,“ ütles festivali projektijuht Helin Haga.
TÜ Riigiteaduste Instituudi teadlased tutvustavad homme kell 11 Rahvusraamatukogu kuppelsaalis festivali puhuks valmistatud veebirakendust „Parlamendikompass 2013“. Kompassi abil on inimestel võimalik määrata oma asukoht poliitilisel maastikul ning leida enda vaadetele kõige lähem erakond ja parlamendisaadik.
Tartu Raekoja platsil kõrguvad teaduskuplid, kus saab hommikust õhtuni kaasa lüüa lustlikes töötubades ja nautida teadusteatri etendusi. Kõigil on võimalik osa võtta kunstieksperimendist, mille käigus valmib värvilistest nätsudest suur pilt. Mööda linna sõidab teadusratas, pakkudes vaatemängulisi katseid kõigile möödujatele.
Lisaks Tartule toimub Teadlaste Öö veel kümnes kohas üle Eesti: Tallinnas, Tõraveres, Jõgeval, Kohtla-Järvel, Kukrusel, Kundas, Pärnus, Saaremaal, Viljandis ja Äksis. Eriprogramme pakuvad arvukad muuseumid, teadusasutused ja koolid. Toimuvad salalaborite külastused, mälumängud, kohtumised teadlastega, ööekskursioonid, tähevaatlused, ühised eksperimenteerimised ja palju muud.
Tallinnas sõidab liinil Kopli-Kadriorg teadustramm, mille pardal saab osa võtta meisterdamistöötubadest ning kaasa elada teadusteatri etendustele. Tartu AHHAA on reedel avatud kuni 23ni ning seal esineb Peterburi teaduskeskuse LabirintUm teadusteatritrupp, kuulda saab parimaid Eesti eksperimentaalbände, plaate keerutab Berk Vaher, üle antakse Pallase stipendium ja festivalile paneb punkti vaatemänguline teadusšõu AHHAA taga muruplatsil. Teadlaste Öö otsesaadet näitab Eesti Televisioon.
Teadlaste Öö tegevusi ja sündmusi toetab Euroopa Komisjon, Tartu linn ja teaduse populariseerimise alammeede TEEME.
Enamik sündmusi on festivali raames tasuta, kuid mitmele üritusele peab end eelnevalt registreerima. Ajakava leiab festivali kodulehelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta