Järjejutu eelmises osas “Magister, müüja või hoopis…?” viskasin õhku mitu juriidilist väidet ilma viideteta konkreetsetele seaduseparagrahvidele - eelmisel sajandil nelja aastaga omandatud bakalaureusekraadi vastavus tänapäeva 3+2 süsteemi magistrikraadile, raseda tööotsija diskrimineerimise keeld, vanemahüvitisele õiguse tekkimise aeg ning sünnituse või vanemahüvitise saamise mõju töötustaatusele või töötuskindlustushüvitise maksmisele.
- Elust maal töötuna
- Katrin Selbak, www.pilvekatrin.wordpress.com
- 19. detsember 2013
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Jättes korraks kõrvale siin järjejutus siiani üsna järjepidevalt aetud kronoloogilise järgnevuse põhimõtte, jagaksin tänases jutuosas heade lugejatega osakest neist juriidilistest tarkuseteradest, mis tegelikkuses alles järgnevate nädalate ja kuude jooksul jupikaupa minuni jõudsid.
Bakalaureusest magistriks saamise tõendusmaterjali jälgi ajades selgus, et märksõna “kraadide võrdsustamine” asemel toimib siinkohal hoopiski mõiste “kvalifikatsiooni vastavus”. Eesti Vabariigi haridusseaduse paragrahvi 28 lõike 22 kohaselt kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega Eesti Vabariigi kvalifikatsioonide ja enne 1991. aasta 20. augustit endise NSV Liidu kvalifikatsioonide vastavuse.
Seaduses viidatud määrus on täitsa olemas ja elektroonilises Riigi Teatajas leiduvas seadusetekstis ka lingitud ning kannab seaduses nimetatuga sarnast pealkirja “Eesti Vabariigi kvalifikatsioonide ja enne 20. augustit 1991. a antud endise NSV Liidu kvalifikatsioonide vastavus”. Vahet märkasite? Mina ka märkasin alles praegust jutuosa kirjutades, et seadusetekstis on määruse pealkirjas sõna “antud” puudu. Juhtub ikka, ka parimatel seadusekirjutajatel.
Esimesed korda kolm, kui googeldades nimetatud määruseni jõudsin, ei hakanud pikemalt süvenema, kuna minu kraad on omandatud eelmise sajandi üheksakümnendate lõpus Eesti Vabariigis, seega ei näinud siin mingit seost enne 1991. aastat antud NSV Liidu kvalifikatsioonide ja nende vastavusega. Lõpuks jäi otsinguga ette üks foorumivastus, kus ka määruse konkreetsele paragrahvile viidati. Selle peale otsisin vastava paragrahvi määruse tekstist siiski välja.
Üllatusena avastasin, et kummalise pealkirjaga määruses tõepoolest on lisaks NSV Liidu haridussüsteemis omandatud kvalifikatsioonide vastavuse peatükile ka 3. peatükk pealkirjaga “Eesti Vabariigis omandatud kvalifikatsioonide vastavus”.
Nimetatud peatükis sisalduv paragrahv 12 kannab pealkirja “Eesti Vabariigis omandatud kvalifikatsiooni vastavus magistrikraadile” ning selle lõike 1 punktis 1 ongi kirjas, et magistrikraadile vastavaks loetakse Eesti Vabariigi haridussüsteemis omandatud kvalifikatsioon, mida tõendab vähemalt 4-aastase nominaalkestusega ja enne 1. juunit 2002. a Eesti Hariduse Infosüsteemi kantud bakalaureuseõppe õppekava läbimisel väljaantud bakalaureusekraadi tõendav diplom.
Otsustasin uskuda, et küllap mu 1998. aastal lõpetatud õppekava 2002. aastaks ka hariduse infosüsteemi oli jõudnud. Seega lugesin oma nelja aastaga omandatud bakalaureusekraadi tänapäeva magistrikraadile vastavuse tõestatuks ning talletasin hoolsalt õige paragrahvi numbri ja sõnastuse tulevikus CV-des vajadusel kasutamiseks.
Järgmise õhkuvisatud juurateemana sai sissejuhatuses välja lubatud raseda tööotsija diskrimineerimise keeld. Võibolla on selle kohta kuskil veel täpsemaid ja paremaid sätteid, aga mina leidsin hetkel töölepingu seaduses paragrahvi 3 pealkirjaga “Võrdse kohtlemise põhimõte”, mille kohaselt tööandja peab tagama töötajate kaitse diskrimineerimise eest, järgima võrdse kohtlemise põhimõtet ning edendama võrdõiguslikkust vastavalt võrdse kohtlemise seadusele ja soolise võrdõiguslikkuse seadusele.
Siinkohal võiks arutleda, kas töötajate diskrimineerimise eest kaitsmise nõue laieneb ka tööotsijatele ja töölesoovijatele. Samas värbamise ja valiku seadust vist tänapäevani veel kehtestatud ei ole ja töölepingu seadus algabki töölepingu sõlmimisega, nii et siin seaduses on mõiste “töötajad” kasutamine täitsa loogiilne.
Soolise võrdõiguslikkuse seaduse paragrahvi 3 lõike 1 punktis 3 määratletakse otsese soolise diskrimineerimisena muuhulgas ka isiku ebasoodsam kohtlemine seoses raseduse ja sünnitamisega. Paragrahvi 5 lõike 1 kohaselt on keelatud nii otsene kui kaudne sooline diskrimineerimine, kaasa arvatud selleks korralduse andmine.
Sama seaduse paragrahv 6 kannab pealkirja “Diskrimineerimine tööelus”. Selle paragrahvi lõikes 1 loetletakse tööellu kuuluvate juhtumite hulgas ka tööle või ametikohale valimine ja tööle või tööpraktikale võtmine. Sama paragrahvi lõike 2 punktis 1 täpsustatakse, et tööandja tegevust loetakse diskrimineerivaks ka siis, kui ta eelnimetatud tööle valimise või võtmise otsuseid tehes jätab isiku kõrvale või kohtleb teda muul moel halvemini raseduse või sünnitamise tõttu.
Veel on rasedus nimetatud soolise võrdõiguslikkuse seaduse paragrahvi 5 lõike 2 punktis 1, mille kohaselt otseseks või kaudseks sooliseks diskrimineerimiseks ei loeta muuhulgas sätteid, mis sisaldavad naiste erilist kaitset seoses raseduse ja sünnitamisega. Üheks selliseks sätteks on võrdse kohtlemise seaduse paragrahvi 9 “Erandid diskrimineerimiskeelust” lõike 3 punkt 2, mille kohaselt diskrimineerimiseks töösuhetes ei peeta eeliste andmist muuhulgas raseduse või sünnituse tõttu.
Kokkuvõttes võib tsiteeritud sätete koostoimes tõepoolest väita, et tööandjal on keelatud tööle valimise või võtmise otsuste tegemisel rasedat ebasoodsamalt kohelda ehk teisisõnu teda raseduse pärast valimata jätta. Küll aga on tööandjal soovi korral lubatud rasedat eelistada.
Siinkohal meenub ühe toreda arsti räägitud lugu, kuidas tema omal ajal heameelega eelistas just rasedaid naisi tööle võtta, sest kui nad peatselt lapsega koju jäid, siis said vanemad kolleegid neid asendada ja asendustasu saada. Kui keegi teab, kas tänapäeval kuskil selliste eelistustega tööandjat leidub, siis öelge mulle ka!
Järgmises jutuosas võtan ette vanemahüvitisega seotud juriidika ning pärast seda jõuan loodetavasti tagasi augustikuusse ja põnevate kronoloogiliste kandideerimissündmusteni. Kui mõne järgmise jutuosa ilmumine tavapärasest kauem aega võtab, siis on mul tõenäoliselt selleks mõjuvad põhjused. Ärge mind siis nende pärast diskrimineerige, eksole.
Aga kui mõni ei kuula, mida me oleme ütelnud selles kirjas,
siis pange teda tähele ja ärge suhelge temaga, et ta hakkaks häbenema.
Järjejutu leiate kogu pikkuses Bioneeri rubriigist "Elust maal, töötuna".
- Elust maal, töötuna. Osa 1.
- Elust maal, töötuna. Osa 2. Hüvitise küsimine.
- Elust maal, töötuna. Osa 3. Mis edasi?
- Elust maal, töötuna. Osa 4. Imelised ajastused.
- Elust maal, töötuna. Osa 5. Töötukassas.
- Elust maal, töötuna. Osa 6. Ettevõtluskoolituse infopäev.
- Elust maal, töötuna. Osa 7. Esimesed kandideerimised.
- Elust maal, töötuna. Osa 8. Esimesel töövestlusel.
- Elust maal, töötuna. Osa 9. Töötukassasse hilinemine.
- Elust maal, töötuna. Osa 10. Teist korda Töötukassas.
- Elust maal, töötuna. Osa 11. Töötuskindlustusstaaž
- Elust maal, töötuna. Osa 12. Kontaktisik ja maksunõu.
- Elust maal, töötuna. Osa 13. Töötukassa pakkumised.
- Elust maal, töötuna. Osa 14. Tulud ja kulud.
- Elust maal, töötuna. Osa 15. Kandideerimise keerdkäigud.
- Elust maal, töötuna. Osa 16. Motivatsioonikiri.
- Elust maal, töötuna. Osa 17. Magister, müüja või hoopis … ?
- Elust maal, töötuna. Osa 18. Kraadid ja diskrimineerimine
- Elust maal, töötuna. Osa 19. Vanemahüvitisest
- Elust maal, töötuna. Osa 20. Õigusbüroo ja prokuratuur
- Elust maal, töötuna. Osa 21. Eksamilogistika
- Elust maal, töötuna. Osa 22. Eksamile
- Elust maal, töötuna. Osa 23. Kirjalik eksam
- Elust maal, töötuna. Osa 24. Veel töötuskindlustusest
- Elust maal, töötuna. Osa 25. Luhtumine ja õnnestumine
- Elust maal, töötuna. Osa 26. Nõuded ja seadused
- Elust maal, töötuna. Osa 27. Septembris Töötukassas
- Elust maal, töötuna. Osa 28. Eksamitulemus
- Elust maal, töötuna. Osa 29. Heidekudumid
- Elust maal, töötuna. Osa 30. Palgauuring ja ettevõtlusnõustamine
- Elust maal, töötuna. Osa 31. Isapuhkus ja ravikindlustus
- Elust maal, töötuna. Osa 32. Mida osta ettevõtlustoetuse eest?
- Elust maal, töötuna. Osa 33. Lugejakiri ja mid(E)st
- Elust maal, töötuna. Osa 34. Abikaasa ravikindlustus
- Elust maal, töötuna. Osa 35. Tõlkijaks või kudujaks?
- Elust maal, töötuna. Osa 36. Töömess ja ettevõtluskoolitus
- Elust maal, töötuna. Osa 37. Perega folkimise eripärad
- Elust maal, töötuna. Osa 38. Ettevõtjaks või palgatööliseks?
- Elust maal, töötuna. Osa 39. Äriplaani vastus
- Elust maal, töötuna. Osa 40. Äriühing või MTÜ?
- Elust maal, töötuna. Osa 41. Mittetulundusühingu asutamine
- Elust maal, töötuna. Osa 42. Pangakonto ja perearst
- Elust maal, töötuna. Osa 43. Hakkaks hoopis õppima?
- Elust maal, töötuna. Osa 44. Viimane
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta