Rasestumisega seotud müüte kummutab naistearst Made Laanpere.
- Tarbimine ja tervis
- Made Laanpere, Delfi
- 27. november 2008
1. Esimese vahekorra ajal ei ole võimalik rasestuda. Iga kaitsmata vahekord kätkeb endas võimalust ja riski rasestuda, sealhulgas ka esimene vahekord.
2. Kui teed kellelegi suuseksi, siis võid rasedaks jääda. Rasestumiseks peab sperma pääsema tuppe, sest ainult nii saab spermatosoid kohtuda munarakuga. See tähendab, et suuseksi tehes rasestumine võimalik ei ole.
3. Püstiasendis seksides ei jää rasedaks. Tegemist on põhjendamata müüdiga, sperma satub tuppe ka püstiasendis seksides.
4. Rasestumist aitab ära hoida kellegi teise rasestumisvastaste pillide kasutamine. Rasestumisvastased pillid kirjutab igale naisele individuaalselt välja naistearst. Tegemist on retseptiravimiga, millel on oma kasud ja riskid ning seetõttu on vajalik arstlik kontroll. Seetõttu ei ole kellegi teise pillide tarvitamine, isegi siis, kui seda tehakse kõigi reeglite järgi, parim lahendus. Hädaolukorras, kui on toimunud kaitsmata vahekord, võivad hädast välja aidata sõbranna SOS-pillid (mida võetakse peale vahekorda 72 tunni jooksul), kui apteeki läheduses ei ole.
5. Menstruatsiooni ajal ei ole rasestumine võimalik. See ei ole tõsi, sest ovulatsioon võib ebatavaliselt toimuda ka menstruatsiooni ajal ja samuti võib igasugust muud tsüklivälist verejooksu tõlgendada valesti menstruatsioonina. Seetõttu tuleb kaitsevahendeid kasutada ka menstruatsiooni ajal. Küll aga kaitsevad hormonaalsed rasestumisvastased vahendid raseduse eest ka n-ö pillivabal perioodil, kus tavaliselt esineb menstruatsioonitaoline vereeritus.
6. Kui mees tõmbab enne seemnepurset suguti tupest välja, siis ei ole rasestumine võimalik. Tegemist on küllaltki levinud ebausaldusväärse rasestumisvastase meetodiga, mida nimetatakse katkestatud suguühteks. Kuid ka nn eelsperma võib sisaldada spermatosoide ja põhimõtteliselt piisab viljastamiseks vaid ühest spermatosoidist. Meetod vajab tugevat mehepoolset kontrolli ja enesetunnetust, et suguühe õigel hetkel katkestada. Kõige selle tõttu on see ebakindel ja kasutamiskõlbmatu meetod. Kirjanduse andmetel rasestuvad esimese aasta jooksul 100st seda meetodit kasutanud naistest 4-16.
7. Kui kasutada korraga kahte kondoomi, siis ei saa kindlasti rasedaks jääda. Kaks kondoomi tundub küll kindlam, kuid kahjuks võivad ka need puruneda ja selline ebaõige kondoomi kasutamine suurendab rasestumise ohtu. Küll aga võivad need, kes soovivad topeltkontrolli, kasutada arenenud maades levinud nn Double-Dutch meetodit, kus kombineeritakse usaldusväärne hormonaalne rasestumisvastane vahend seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest kaitsva kondoomiga.
8. Kui menstruatsioon hilineb, siis oled sa igal juhul rase. Muidugi mitte, menstruatsiooni hilinemisel või ärajäämisel võib olla muid põhjuseid. Siiski, kui on olnud seksuaalvahekord(i) ja menstruatsioon hilineb, võiks alati teha apteekides saada oleva rasedustesti, et kinnitada või välistada rasedus.
9. Pärast sünnitust ei saa rasedaks jääda enne, kui menstruatsioonid on jälle alanud. Kuna ovulatsioon (küpse munaraku vabanemine munasarjast) toimub enne menstruatsiooni, siis on ka rasestumine võimalik. Sünnitusjärgne visiit kuu aega pärast sünnitust naistearstile või ämmaemandale sisaldab alati ka rasestumisvastast nõuannet. Eriti ettevaatlik tuleb olla siis, kui laps ei saa 100% rinnapiima, sest rinnaga toitmine kaitseb osaliselt raseduse eest. See on nii esimese kuue kuu jooksul peale sünnitust ja ainult siis, kui laps on täielikult rinnapiimatoidul ning ei ole olnud menstruatsioone. Niisiis kindel meetod väga rangete tingimustega.
10. Rasestumisvastased vahendid põhjustavad viljatust. Tavaliselt omistatakse seda väidet hormonaalsetele meetoditele ja see ei vasta tõele. Pikaajalised uuringud ja kasutamiskogemus on tõestanud, et hormonaalsete meetodite kasutamine ei tekita viljatust. Vastupidi, kaitstes abordi eest, aitab nende kasutamine kaasa viljakuse säilitamisele. Lisaks on neil munasarja healoomulisi kasvajaid ennetav ning munasarja- ja emakavähi riski langetav toime. Kondoom aga kaitseb seksuaalsel teel levivatesse infektsioonidesse nakatumise eest.
11. Seksuaaltervisest rääkimine noortele koolis soodustab varajase seksuaalelu alustamist. Uuringud on näidanud, et õigeaegne seksuaalkasvatus (enne seksuaalelu alustamist) aitab kaasa vastutustundlikule ja hoolivale seksuaalkäitumisele ja lükkab esimest vahekorda hoopis edasi. Seksuaalkasvatus võib olla ähvardav ja moraliseeriv, kuid ka toetav ja arusaav. Häid tulemusi on saavutatud vaid viimasega, kus selle eesmärgiks on isiksuse seksuaalse arengu toetamine, hoiakute ja väärtushinnangute kujundamine ning seksuaalsusega seotud riskikäitumise ennetamine. Sellise suunitlusega on ka praegune rahvastikuministri büroo poolt ellu kutsutud kampaania „Teadlik valik“.
12. Rasestumisvastased vahendid on ohtlikumad kui abort. Loodetavasti on selline nõukogude ajale iseloomulik müüt tänapäeval taandumas. Selle põhjused olid tugevalt kinni rasestumisvastaste vahendite väheses kättesaadavuses. Kuigi meditsiiniasutuses teostatav abort on turvaline protseduur, siis on igasugune rasestumisvastane vahend alati tervisele parem kui abort.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta