Loetud nädalate pärast on käes päev, mida keskkonnaaktivistid üle maailma on pikisilmi oodanud. 15. septembril koguneb ligikaudu 3 500 000 inimest oma kodulinnadesse ja hakkavad oma kogukondi prügist puhtaks tegema. Eestlaste poolt algatatud Teeme ära! liikumine jõuab oma senise ajaloo suurima sündmuseni, millega loodab prügikoristusaktsiooni kaasata 150 riiki. Tänase seisuga on Maailmakoristuspäevaga otsustanud ühineda 148 riigi vabatahtlikud meeskonnad, kellest suur osa on viimaste aastate jooksul väga palju tööd juba ära teinud.
- Jäätmed
- 12. september 2018
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Kaardistatud prügi
Selleks, et prügi koristamist nii 15. septembril kui ka edaspidi paremini hallata, on Teeme ära! rahvusvaheline liikumine ehk Let’s Do It! World töötanud välja põhjaliku prügikaardi, kuhu on ära märgitud suurtes kogustes ebaseaduslikke prügimägesid, kuhu inimesed oma jäätmed on maha jätnud.
Eestis on kümmekond suuremahulist illegaalset prügimäge, kus on kombineeritult üle 1000 tonni plastikut.
Kas teadsite näiteks, et isegi Eestis on kümmekond suuremahulist illegaalset prügimäge, kus on kombineeritult üle 1000 tonni plastikut maha jäetud? Sarnast infot leiab pea iga maailma riigi kohta, vastavalt sellele kui lihtsasti avastatavad prügikohad liikumise vabatahtlike kaardistajate jaoks on. Prügi saab kaardistada igaüks, sellest võib teha ka toreda seltskonnaürituse või maastikumägu. Kaardistamise jaoks on vaja vaid maailmakoristuspäeva rakendus telefoni tõmmata ning ebaseaduslik prügi kaardile ära märkida. Prügikohtade korrektselt kaardile kandmine annab võimaluse koristuspäeva vabatahtlikel strateegiliselt prügikoristusele läheneda.
Sinu isiklik vastutus keskkonna ees
15. septembril läbi viidavas aktsioonis saavad kohalikud meeskonnad kasutada kaardile kantud infot enda töö efektiivsemaks muutmise nimel. Kuna eesmärk on mõjutada koristuspäevaga kogu maailma ning tõsta kodanike vastutustunnet omaenda keskkonna ees, on ka maailmakoristuspäeval osalejad kutsutud üles koristama enda kodutänavat, -parki, -linna või -küla. Pannes väiksemadki kogukonnad ühise eesmärgi nimel tegutsema ning näidates inimestele, kui vajalik on keskkonda puhtana hoida, loodab World Cleanup Day meeskond panna alguse ülemaailmsele muutusele.
World Cleanup Day meeskond rõhutab, et maailma võib prügist päästa vaid see, kui me kõik üheskoos sama eesmärgi nimel liigume.
Maailmakoristuspäev ei ole ühepäevane tore ettevõtmine. See on aastatepikkuse töö praegune kulminatsioon, mille eesmärk on veel pikalt edasi areneda. 15. septembril toimuv maailmakoristuspäev tõstab globaalse tähelepanu ülemaailmsele prügiprobleemile ning pakub välja lahendusi, kuidas tekkinud jäätmetega toime tulla.
Vaid ühel päeval aastas suurema prügi kokkukorjamine ei ole iseeneses muidugi jätkusuutlik lahendus pakilisele prügiprobleemile. Maailmakoristuspäeva ehk World Cleanup Day algatus kutsub inimesi üles igapäevaselt jäätmete tekkimist vähendama ning tekkinud prügi õigesti käitlema. Meeskond rõhutab, et maailma võib prügist päästa vaid see, kui me kõik üheskoos sama eesmärgi nimel liigume.
Teeme ära! liikumine algas 2008. aastal Eestis ja on viimase kümne aasta jooksul ühendanud enam kui 18 000 000 vabatahtlikku üle maailma. Tänavune maailmakoristuspäev viiakse läbi ühtaegu liikumise 10. sünnipäevaks kui ka Eesti 100 aastapäeva kingituseks.
Allikas: letsdoitworld.org, worldcleanupday.org
Lugu on pärit veebiportaalist Gorilla.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta