Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub kassi- ja koeraomanikke oma lemmikuid viima steriliseerimisele ja kastreerimisele vältimaks soovimatuid järglasi, jooksuaja poolt põhjustatavat stressi ja ebameeldivat käitumist. 22.02 – 31.03.2021 pakuvad mitmed loomakliinikud tavapärasest soodsamalt steriliseerimist ja kastreerimist.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 22. veebruar 2022
- Foto: Pixabay
Steriliseerimine ja kastreerimine on tänapäeval loomaarstide jaoks tavapärane protseduur. Kuigi aina rohkem sooritatakse operatsioone, siis endiselt liiguvad ringi spekulatsioonid protseduuride halvast mõjust lemmikule. Ülemaailmselt on veterinaarid need müüdid ümber lükanud ja rõhutavad steriliseerimise ja kastreerimise positiivseid külgi: alustades kodutute loomade arvu kontrolli all hoidmisest kuni lemmiku pikema elueani või kasvajate riski vähendamiseni.
Erinevalt inimestest ei ole loomadel järglaste saamine emotsionaalne ning läbimõeldud otsus, nad tegutsevad instinktide ajel. Üks kastreerimata või steriliseerimata koer võib ühes aastas tuua ilmale keskmiselt 24 kutsikat. “Oletame, et emane koer jääb sel aastal ühe korra tiineks ja saab kuus kutsikat, kellest kolm on emased. Seitsme kuu pärast võivad need kolm emast tiineks jääda ja saada omakorda kolm emast kutsikast. Olete nüüd vastutav kaheteistkümne emase koera ja veel kaheteistkümne isase koera sünni eest. Kassidega on olukord veel õudsam, sest emased kassid võivad tiineks jääda aastas kuni viis korda,” sõnas ELS otseabistamisejuht Elis Järvsoo.
Levinud on arvamus, et toakasse ning alati rihma otsas käivaid koeri ei ole vaja steriliseerida ega kastreerida. Ei saa lootma jääda, et loom ei jookse kunagi minema - see võib juhtuda ehmatuse tagajärjel või loom saab näiteks aiast välja. Ka kassid on väga osavad põgenejad.
“Üks steriliseerimata või kastreerimata kass võib põhjustada mitmekümnepealise kassikoloonia. Tavaliselt pöördutakse kassikolooniatega loomakaitseorganisatsiooni poole, siis kui olukord on tõesti kontrolli alt väljas. See tähendab mitmekümnele kassile ravikulusid ja uute kodude otsimist. Kui kass on olnud aastaid tänaval ilma inimese kontaktita, võib looma sotsialiseerumine olla väga keerukas. Lahendus ongi väga lihtne - steriliseeri ja kastreeri oma lemmik,” lisas Elis.
Steriliseerimisel ja kastreerimisel on mitmeid kasulikke tegureid lemmiku tervisele:
vähendab mitmete kasvajate riski;
vähendab isastel loomadel soovi märgistada;
vähendab soovi kodust ära joosta;
on eetilisem, kui järglased omavoliliselt hukata;
võib vähendada isastel koertel seksuaalset käitumist (nt jala kargamine);
steriliseerimine hoiab ära jooksuaja tekke ja sellega seonduvad ebamugavused.
Lemmiklooma saab steriliseerida või kastreerida vahemikus 22.02 – 31.03.2021 tavapärasest soodsama hinnaga Tallinnas, Tartus, Keilas, Aegviidul, Laagris, Raplas, Paides, Mustvees, Elvas ja Räpna vallas asuvas Leevis. Rohkem informatsiooni leiab Eesti Loomakaitse Seltsi kodulehelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta