Maailmas juuakse päevas 1,6 miljardit (!) tassi kohvi. Suur osa sellest just tööl. Kohvifarmer, kohvipuu ja meie keskkond väärivad kohvijooja toetust.

  • Tarbimine ja tervis
  • 18. detsember 2022
  • https://pixabay.com/photos/coffee-beans-seed-powder-wooden-2560260/

Ka sul on võimalus oma kohvikasvatajale toetust näidata ja austada seda tumedat tassitäit naudingut.

125 miljon inimest sõltuvad oma sissetulekus kohvist. 70-80% maailma kohvivarust kasvatavad just väikefarmerid, keda on umbes 25 miljonit. Kuigi kohvi tarvitatakse meeletus koguses, ei saa aga kohvi kasvatajad oma sissetulekule kunagi kindlad olla ega teeni tihti elamisväärset tasugi. Seetõttu teeb Fairtrade koostööd just väikefarmeritega.

Kellele mõeldud: ettevõttele, organisatsioonile või mis tahes meeskonnale, kes tööl tarbib kohvi. Aga ka teed, kakaod, suhkrut, maiustusi vms.

Eesmärk: pakkuda ettevõtte kohvinurgas vaid õiglase kaubanduse e. Fairtrade märgisega kohvi. Soovi korral ka teed, kakaod, suhkrut vms. Ikka selleks, et kohvifarmer saaks oma ubade eest õiglast hinda, töölised õiglast tasu, inim- ja tööõigused oleks kaitstud, laps- ja orjatöö keelatud ning keskkond hoitud. Ka toetamaks mahetootmisele üleminekut ning kohvist sõltuvate kogukondade elu.

Kuidas kandideerida: kirjuta jana.jesmin@fairtrade.fi või täida online ankeet.

Kas see maksab mulle midagi: jah, sinu pühendumuse ja siira soovi oma kohvifarmerit päriselt toetada.

Kriteeriumid ja lisainfo eesti keeles: Fairtrade@Work tunnustus 2022

 

Kuidas ma leian Fairtrade märgisega kohvi oma kohvinurka?

 

Parim idee on alati küsida otse oma praeguselt tarnijalt. Ütle, et soovid just Fairtrade märgisega kohvi ja teed. Eestis on neid tooteid väga palju saada, seega su tarnija ei tohiks enam hätta jääda.

Mis ma saan (lisaks puhtale südametunnistusele, konkurentsieelisele,  ja kvaliteetsele kohvile): Veebitunnus kodulehele sotsiaalmeediasse ja muudesse materjalidesse kasutamiseks, trükitud kleebis sinu peauksele, trükitud tunnus kontori seinale, õiglase kaubanduse materjal töökoha kohvinurka, regulaarset infot ja postitusmaterjali, töötajatele õiglase kaubanduse koolituse ja meiepoolse igakülgse austuse ning kajastuse, kummardame maani!

„Inimesed, kes varustavad meid toidu ja muu eluks vajalikuga, mida kohalikult toota lihtsalt ei ole võimalik, väärivad lugupidamist ning õiglasi elu- ja töötingimusi sõltumata sellest, kus nad elavad ja töötavad. Korralikud elu- ja töötingimused ning haridus on parim viis vaesuse vähendamiseks, Sest vaesus toob kaasa, näiteks, lapstööjõu ja sunnitöö kasutamise. Ka keskkonna hoidmise eest põllupidamisel ei ole võimalik hoolitseda inimesel, kes oma sissetulekuga niigi toime ei tule. Õiglase kaubanduse kuu eesmärk on teadvustada eestlaste tarbimisharjumuste ning maailma eri paigus töötavate (toidu) tootjate vahelisi seoseid,“ ütleb Kristina Mänd, Mondo MTÜ vastutustundliku tarbimise eestvedaja.

Muudame maailma õiglasemaks, tass tassi haaval!