Copernicuse kliimamuutuste seire teenus (C3S), mida osutab Euroopa Komisjoni nimel ja Euroopa Liidu rahastusel Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus (ECMWF), avaldab igal kuul kliimaülevaateid, kus teavitab globaalse pinnalähedase õhutemperatuuri, mere jääkatte ja hüdroloogiliste näitajate muutustest. Arvutianalüüsid ja ERA5 järelanalüüsi andmed põhinevad miljarditel mõõtmisandmetel satelliitidelt, laevadelt, lennu- ja meteoroloogiajaamadest üle terve maailma.

  • Kliima
  • 6. juuni 2024
  • Foto: Pixabay

Pinnalähedase õhutemperatuuri ja merepinna temperatuuri tippnäitajad:

 

Maikuu oli 2024. aastal globaalses plaanis soojem kui mis tahes varasem dokumenteeritud mai: ERA5 andmebaasi järgi oli maakera pinnalähedane õhutemperatuur 15,91 °C, mis on 0,65 °C kõrgem normperioodi 1991–2020 maikuu keskmisest ja 0,19 °C kõrgem varasemast maikuu rekordist 2020. aastast.

See oli 12. järjestikune kuu, mis oli ERA5 andmetel vastava kuu arvestuses rekordiliselt soe. Ehkki see on ebatavaline, esines sarnane järjestikuste globaalsete rekordite periood aastail 2015/2016.
Kuu oli 1,52 °C kõrgem maikuu hinnangulisest keskmisest vahemikus 1850–1900, mis on kokkuleppeline tööstuseelne võrdlusperiood.

Viimase 12 kuu (juuni 2023–mai 2024) globaalne keskmine temperatuur oli mõõdetuist kõrgeim: 0,75 °C kõrgem normperioodi 1991–2020 keskmisest ja 1,63 °C kõrgem tööstuseelsest keskmisest aastail 1850–1900.
Euroopa keskmine temperatuur oli 2024. aasta mais 0,88 °C kõrgem maikuu keskmisest normperioodil 1991–2020 ja see oli ühtlasi maailmajao soojuselt kolmas maikuu mõõtmiste ajaloos.
Vaikse ookeani ekvatoriaalses idaosas jäid temperatuurid allapoole keskmist, mis viitab La Niña kujunemisele, ehkki temperatuurid mere kohal püsisid ebatavaliselt kõrged paljudes piirkondades.

Maailmamere keskmine pinnatemperatuur oli mais 2024 laiuskraadide 60°S–60°N vahel 20,93 °C, mis on vastava kuu arvestuses seni mõõdetuist kõrgeim näitaja.
See on neljateistkümnes järjestikune kuu, mil maailmamere pinnatemperatuur on olnud vastava kuu kohta kõrgeim ERA5 andmebaasis.

Kommenteerib Copernicuse kliimamuutuste seire teenuse (C3S) direktor Samantha Burgess: „Kliima lööb jätkuvalt häirekella, sest viimased kaksteist kuud on purustanud rekordeid nagu ei iial varem, paljuski meie kasvuhoonegaaside heitkoguste ja El Niño poolt antud lisavõimenduse tõttu troopilises Vaikses ookeanis. Kuni meil ei õnnestu jõuda kliimaneutraalsuseni, jätkab kliima soojenemist, rekordite purustamist ja veelgi sagedasemate äärmuslike ilmastikusündmuste esile kutsumist. Kui meie valikuks on lisada atmosfääri veelgi enam kasvuhoonegaase, tundub aasta 2023/2024 peagi jahedana, nagu meile näib praeguseks 2015/2016.“

 

Hüdroloogilised tippnäitajad:

 

Mai 2024 oli keskmisest märjem enamikus Islandist, Ühendkuningriigist ja Iirimaast, Kesk-Euroopast ja enamikus Kagu-Euroopast, Ibeeria poolsaare põhjaosast ja Lääne-Venemaast. Rängad vihmasajud tõid kaasa ulatuslikke üleujutusi ja sellega seotud kahjustusi muu hulgas Saksamaal, Beneluxi riikides ja Itaalias.

Soome, Skandinaavia ja Balti riigid ning enamik Ibeeria poolsaarest, Edela-Türgist ja suurest piirkonnast Ida-Euroopas kogesid keskmisest kuivemaid olusid.

Mai 2024 oli paiguti keskmisest märjem Ühendriikides ja Kanadas. Afganistan Edela-Aasias koges erakordseid sademeid ja üleujutusi. Taifuunid tabasid Jaapanit, Filipiinide põhjaosa ja Lõuna-Hiinat. Lisaks oli keskmisest märjem Austraalia piirkondades ja Aafrika kaguosas. Rängad sajud Lõuna-Brasiilias võimendasid tõsiseid aprillikuiseid üleujutusi.

Keskmisest kuivemad tingimused esinesid Põhja-Mehhikos ning USA ja Kanada piirkondades, kus tuli ette maastikupõlenguid; kuiv oli ka Aasias, enamikus Austraaliast, Aafrika lõunaosast ja Lõuna-Ameerikast.

 

Merejää tippnäitajad

 

Põhja-Jäämere jää ulatus jäi kõigest veidi allapoole keskmist, nagu mais 2022 ja 2023.

Merejää ulatus Antarktikas oli 8% keskmisest väiksem, mis on maikuu kohta väiksuselt kuues alates satelliidimõõtmiste algusest, aga siiski palju vähem märkimisväärne kui rekordiline -17% mais 2023.
Põhjapoolkera kevade tippnäitajad

2024. aasta märtsi, aprilli ja mai globaalne keskmine oli rekordiline 0,68 °C kõrgem normperioodi 1991–2020 vastava kolme kuu keskmisest.
Euroopas oli kevade (märts–mai) keskmine temperatuur 2024. aastal vastava aastaaja kohta mõõteajaloo kõrgeim: 1,50 °C soojem 1991–2020 kevadisest keskmisest ja 0,36 °C soojem viimasest rekordiliselt soojast Euroopa kevadest 2014. aastal.

2024. aasta kevad Euroopas oli keskmisest märjem enamikus Lääne-Euroopast, Itaaliast ja Venemaa kõige läänepoolsemast osast ning paiguti Lõuna-Kaukaasias, nagu ka kohati Ibeeria poolsaarel ja Fennoskandia lõunaosas. Aastaaja kohta rekordilisi sademeid mõõdeti paiguti Prantsusmaal, Itaalias, Madalmaades, Belgias ja Iirimaal.

Vastukaaluks oli keskmisest kuivem Skandinaavia põhjaosas, enamikus Ida-Euroopast ja Hispaania idaosas.

Väljaspool Euroopat oli 2024. aasta märts kuni mai keskmisest märjem piirkonniti Põhja-Ameerikas, Araabia poolsaarel, paiguti Edela- ja Kesk-Aasias, Jaapanis ja Ida-Hiinas. Lõunapoolkera sügis oli keskmisest märjem enamikus Austraaliast, Lõuna-Aafrika idaosas ja Brasiilia lõunaosas.

Keskmisest kuivemad piirkonnad hõlmasid edela- ja kohati sisemaa alasid Ühendriikides ning Kanadat, Kaspia mere lääneosa, Kesk-Aasiat ja Hiina lõunapoolseimat osa, Austraalia regioone, enamikku Lõuna-Ameerikast ja Aafrika lõunaosa. 

Eestis oli mai soojuselt teisel kohal. Milliseks tänavune maikuu täpsemalt Eestis kujunes, saab lugeda Keskkonnaagentuuri blogist.