Euroopa juhtiv tehisintellekti kaitsetehnoloogia ettevõte Helsing teatas Helsing Estonia OÜ asutamisest, et suurendada tegevust ja kohalolu Balti regioonis. Strateegiline laienemine on seotud ettevõtte eesmärgiga tagada heidutus ja kaitse NATO idatiival. Lisaks soovitakse tagada Balti kaitsetööstuse varustatus kaasaegse tehisintellekti võimekustega. Selleks investeerib Helsing järgmise kolme aasta jooksul oma Eesti harusse 70 miljonit eurot.
- Ettevõtlus
- 15. juuli 2024
- Foto: Eesti peaminister Kaja Kallas ja Helsingi esindaja Dr Gundbert Scherf
Peaminister Kaja Kallas teatas hiljuti kaitsetööstuspargi arendamisest ning kaitsetööstuse fondi loomisest, et pakkuda ettevõtetele vajalikku taristut. Mai lõpus toimunud tehnoogiakonverentsil Latitude59 peetud ühisel arutelul ettevõtte esindajaga ütles peaminister Kaja Kallas:
„Euroopa muutunud julgeolekuolukord on kinnitanud selget vajadust suuremate kaitseinvesteeringute järele ning toonud esile kaitsesektori kitsaskohad. Näeme, kuidas laialt kättesaadavad tehnoloogiad võivad osutuda saatuslikuks militaarvarustusele, mille maksumus ulatub miljonitesse.“
Koostöös kohalike partneritega on Helsing võtnud sihiks tugevdada Balti kaitsetaristut kaasaegsete tehisintellekti- ja tarkvaralahendustega. Plaanis on teha investeeringuid, mis hõlmavad muuhulgas uute tootmisehitiste rajamist, parandades mitte ainult kohalikku kaitsevõimet, vaid luues ka Eestile majanduslikku kasu.
Helsing’i kaasasutaja ja -tegevjuht Dr. Gundbert Scherfi sõnul on Eesti tuntud kui tehnoloogilise innovatsiooni ja tehnoloogia kasutuselevõtu liider nii tsiviil- kui ka kaitsesektoris.
„Euroopa ja NATO piiride tugevdamine on ajakriitiline meie demokraatia turvalisuse tagamiseks. Asutame Helsing Estonia, et pakkuda Balti riikide kaitsevägedele tehisintellekti arenenud võimekusi. Ukraina sõja kogemus on meile õpetanud vajadust eelistada kohalikke tootmisvõimalusi. Selliselt saame tagada Balti kaitsesüsteemide vastupidavust, kohanemisvõimet ja kodumaist päritolu.“
Helsing on tegutsenud Ukrainas alates 2022. aastast ning asutas hiljuti koos Ukraina valitsusega ka kaitsetootjate liidu (Defence Manufacturers Alliance). Alates asutamisest 2021. aastal on ettevõte sõlminud rea olulisi lepinguid, mille eesmärk tervikuna on toetada tehisintellekti abil liitlaste sõjalist võimekust.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta